Talibowie zaostrzyli zakaz pracy kobiet w Afganistanie. To kolejne ograniczenia po odcięciu kobiet od możliwości edukacji

PAP
Anna Bartosiewicz
Ograniczenie pracy kobiet w Afganistanie to nie jedyny przejaw reżimu Talibanu. W grudniu Talibowie wprowadzili także całkowity zakaz edukacji kobiet. Po pozbawieniu ich możliwości studiowania 20 grudnia, dzień później zabronili dziewczynkom chodzenia do szkół podstawowych.
Ograniczenie pracy kobiet w Afganistanie to nie jedyny przejaw reżimu Talibanu. W grudniu Talibowie wprowadzili także całkowity zakaz edukacji kobiet. Po pozbawieniu ich możliwości studiowania 20 grudnia, dzień później zabronili dziewczynkom chodzenia do szkół podstawowych. Nadim Mahamud Sarder/Pexels.com
Kolejni pracodawcy otrzymali nakaz powstrzymania swoich pracownic od przychodzenia do pracy. To jedna z wielu wydanych w ostatnim czasie decyzji Talibanu, uderzająca w prawa i wolności kobiet – przypomina agencja AP. Talibowie zakazali kobietom pracy w 2021 r. Od tamtej pory sytuacja mieszkanek kraju systematycznie się pogarsza. W grudniu straciły one także możliwość kształcenia się na uniwersytetach i w szkołach podstawowych.

Nakaz został wydany przez ministerstwo gospodarki. Zagrożono, że podmiotom niestosującym się do regulacji zostanie cofnięte zezwolenie na działalność w Afganistanie. Nie wiadomo, czy dotyczy to również agencji ONZ, które działają w kraju - zauważa agencja Reutera. Nie jest też jasne, czy zakaz obejmuje tylko obywatelki Afganistanu czy również zagraniczne pracownice działających w tym kraju organizacji – dodaje AP.

Decyzję uzasadniono niestosowaniem się przez pracownice organizacji pozarządowych do zasad kobiecego stroju, wprowadzonych przez talibów w Afganistanie. Ministerstwo otrzymywało „poważne skargi” na pracujące w takich miejscach kobiety, które nie nosiły „odpowiedniej” chusty lub hidżabu zasłaniającego włosy – przekazano w liście ministerstwa.

Niezwykłe historie kobiet, które walczą o swoje prawa w Afganistanie

Niezwykłe historie kobiet, które walczą o swoje prawa w Afganistanie

Prawa kobiet w Afganistanie stały się ważnym tematem, odkąd talibowie ponownie przejęli władzę w kraju. Fundamentaliści rządzili Afganistanem w latach 1996–2001. W tym czasie pozbawili kobiety dostępu...

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz

We wtorek talibowie zakazali kobietom nauki na afgańskich uniwersytetach. W sobotę w położonym na zachodzie kraju Heracie kilkadziesiąt kobiet protestowało przeciwko temu ograniczeniu. Talibskie siły bezpieczeństwa rozpędziły manifestację, używając wobec kobiet armatki wodnej – relacjonuje AP. Dodaje, że zamknięcie uniwersytetów dla kobiet wywołało oburzenie na świecie. Decyzję potępiły m.in. państwa muzułmańskie, takie jak Arabia Saudyjska, Turcja, Katar czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. W samym Afganistanie doszło do protestów w największych miastach.

„Jestem bardzo zaniepokojony wydanym przez talibów zakazem pracy kobiet przy rozdzielaniu koniecznej pomocy humanitarnej dla milinów osób w Afganistanie” – napisał na Twitterze sekretarz stanu USA, Antony Blinken, 24 grudnia. – „Ta decyzja może mieć katastrofalne skutki dla narodu afgańskiego” – dodał.

Odkąd talibowie wrócili do władzy w Afganistanie w 2021 r., kobiety utraciły większość praw wywalczonych przez dwie ostatnie dekady po upadku poprzedniego fundamentalistycznego reżimu Talibanu, który rządził krajem w latach 1996-2001.(PAP)

adj/

arch.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet