Urlop menstruacyjny w kolejnej polskiej firmie. Komu przysługuje dzień wolny z powodu okresu?

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Przynajmniej trzy firmy w Polsce wprowadziły urlop menstruacyjny.
Przynajmniej trzy firmy w Polsce wprowadziły urlop menstruacyjny. Sora Shimazaki / Pexels.com
Udostępnij:
Kolejna polska firma wprowadziła urlop menstruacyjny dla swoich pracownic. Tym razem na takie rozwiązanie zdecydowała się agencja reklamowa z Krakowa. Urlop jest płatny, a prawo do niego przysługuje od początku 2022 roku.

Urlop menstruacyjny dla pracownic More Bananas

More Bananas, krakowska agencja reklamowa, poszła w ślady firm, których pracownice mogą wziąć płatny dzień wolny z powodu bolesnej menstruacji. Zanim urlop menstruacyjny wszedł w życie, propozycja jego wprowadzenia została przegłosowana przez wszystkich pracowników firmy – informuje Press.pl.

Urlop przysługuje pracownicom w wymiarze 1 dnia w miesiącu, a jego wzięcie nie powoduje utraty żadnego dnia urlopu wypoczynkowego. Jeżeli natomiast urlop nie zostanie wykorzystany w odpowiednim czasie, to przepadnie (podobnie jak urlop na żądanie w skali roku kalendarzowego, regulowany przepisami Kodeksu pracy).

Z urlopu menstruacyjnego w More Bananas mogą skorzystać zarówno pełni etatowcy, jak i pracownice zatrudnione w niepełnym wymiarze godzin. W przypadku tych ostatnich wymiar urlopu ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. Każda osoba zatrudniona w firmie, która potrzebuje dnia wolnego z powodu bolesnego okresu, powinna zgłosić się po wolne do swojej przełożonej lub przełożonego.

Urlop menstruacyjny w Polsce

Obecnie w Polsce nie ma przepisów prawa pracy, które nakładałyby na pracodawców obowiązek przyznawania wolnego z powodu menstruacji. Mimo to urlop menstruacyjny zyskuje na popularności – zarówno za granicą, jak i w naszym kraju. W 2020 r. taką opcję wprowadził warszawski butik i marka odzieżowa w jednym, czyli firma PLNY LALA, a w 2021 r. na przyznanie pracownicom dnia wolnego z powodu bólów menstruacyjnych zdecydował się VERDE, krakowski salon SPA.

Urlop menstruacyjny na świecie

Urlop menstruacyjny nie jest niczym nowym w krajach azjatyckich. W Japonii kobietom przyznano do niego prawo już w 1947 roku, a w Korei Południowej takie rozwiązanie zostało wprowadzone w 1953 roku. W praktyce jednak chęć wzięcia dnia wolnego z powodu kobiecej przypadłości nie zawsze spotyka się z przychylnością szefów. Najczęściej ten przywilej respektują prywatne przedsiębiorstwa. Z danych, na które powołuje się CNN wynika, że w 2013 r. urlop menstruacyjny brało 23,6 proc. pracujących Koreanek, podczas gdy w 2017 r. odsetek takich kobiet spadł do 19,7 procent.

W Europie urlop menstruacyjny wprowadziły takie podmioty, jak brytyjska organizacja non profit o nazwie Coexist (2016 r.) i australijska agencja ds. równości płciowej – Victorian Women’s Trust (2017). Takie rozwiązanie wdrożono również w indyjskich przedsiębiorstwach: w specjalizującym się w dostawie jedzenia Zomato czy w agencji marketingowej Gozoop. Z urlopu menstruacyjnego miały również okazję korzystać pracownice na Tajwanie, w Chinach, Indonezji i Zambii. Natomiast w 2007 r. zapis o urlopie menstruacyjnym pojawił się w Kodeksie postępowania (Code of Conduct) firmy Nike.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Czy Polska jest krajem do rodzenia dzieci?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strona Kobiet
Dodaj ogłoszenie