Uważaj, to może stanowić grzech ciężki! Czy 1 i 2 listopada trzeba uczestniczyć we mszy? Kościół mówi jasno

Anna Moyseowicz
W dniu Wszystkich Świętych na cmentarzach odprawiane są msze.
W dniu Wszystkich Świętych na cmentarzach odprawiane są msze. Janusz Wójtowicz/ Polskapresse
Zbliża się Wszystkich Świętych, a więc dzień, który dla większości Polaków wiąże się z odwiedzinami na cmentarzach, zapalaniem zniczy i wspominaniem bliskich, którzy odeszli. Wielu katolików zadaje sobie pytanie: czy tego dnia uczestnictwo we mszy świętej jest obowiązkowe? Czy 1 i 2 listopada trzeba iść do kościoła? Odpowiadamy!

Spis treści

Uroczystość Wszystkich Świętych – obowiązek uczestnictwa we mszy świętej

1 listopada obchodzimy w kościele katolickim uroczystość Wszystkich Świętych. To dzień poświęcony pamięci wszystkich, którzy osiągnęli zbawienie i cieszą się chwałą nieba, czyli wszystkich świętych kościoła.

Czy 1 listopada jest świętem obowiązkowym w kościele? Zgodnie z nauczaniem, 1 listopada jest jednym z tzw. świąt nakazanych, co oznacza, że wierni mają obowiązek uczestniczenia we mszy świętej. Obowiązek ten jest równy niedzielnemu – nieobecność bez ważnego powodu może być traktowana jako grzech.

Święto to ma dla katolików doniosłe znaczenie, ponieważ przypomina wiernym o powołaniu do świętości. Księża, przygotowując kazanie na ten dzień, często podkreślają, że świętość nie jest zarezerwowana wyłącznie dla kanonizowanych postaci, ale że każdy człowiek jest wezwany do dążenia do niej w codziennym życiu.

Podczas tego dnia katolicy powinni także powstrzymać się od wykonywania prac, które nie są konieczne. Tego dnia, podobnie jak w niedzielę, sprzątanie może być uznane za grzech. Z tego powodu lepiej wówczas na przykład nie robić prania czy też nie odkurzać.

2 listopada – Dzień Zaduszny, czy msza jest obowiązkowa?

Dzień Zaduszny, przypadający na 2 listopada, to święto, które skupia się na modlitwie za dusze zmarłych. Kościół zachęca wiernych do szczególnej modlitwy za dusze w czyśćcu, które oczekują na zbawienie.

Zaduszki nie są świętem nakazanym – oznacza to, że uczestnictwo we mszy świętej nie jest tego dnia obowiązkowe, choć wielu wiernych decyduje się na udział w liturgii. Jest to dzień głębokiej refleksji nad przemijaniem i czas na zadumę nad życiem wiecznym.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie; Obserwuj StronaKobiet.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pogoda na Wszystkich Świętych. Czy będzie potrzebny parasol?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
To Ja
Oto wielka tajemnica ich kociej wiary: złoto, euro i dolary.
M
MN
A o cóż miałbym tam pójść? Oprócz stękania kieckowego i tacy NIC WIĘCEJ tam nie ma.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet