W Lublinie programem 500 plus objętych jest 21 tysięcy rodzin. Można już składać wnioski

Piotr Nowak
Wśród rodzin, które zamierzają ponownie starać się o 500 plus, są Rafał i Maria, rodzice 8-letniej Zuzi i 2-letniego Kubusia
Wśród rodzin, które zamierzają ponownie starać się o 500 plus, są Rafał i Maria, rodzice 8-letniej Zuzi i 2-letniego Kubusia Anna Kurkiewicz
Rodzice mogą już składać wnioski w rządowym programie „Rodzina 500 plus”. Zainteresowanych czekają zmiany.

- Jak na pierwszy dzień mamy sporo osób zainteresowanych. Większość pobiera wniosek, od razu go wypełnia i składa do rozpatrzenia - powiedziała nam wczoraj Edyta Kilianek-Hołówkowska, zastępca dyrektora MOPR w Lublinie.

Według Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wczoraj (stan na godz. 8 rano) polskie rodziny złożyły 2,8 tys. wniosków o wsparcie z rządowego programu. W kolejnych godzinach ta liczba rosła i około godz. 15 przekroczyła 30 tys. Jednak kiedy wybraliśmy się do Biura Obsługi Mieszkańców przy ul. Wieniawskiej, zastaliśmy puste stanowiska.

Większość rodzin wybrała tego dnia odpoczynek. Na spacerze na pl. Litewskim spotkaliśmy Rafała i Marię, rodziców Zuzanny i Kuby. - W tym roku ponownie chcemy zgłosić się do programu. Po powrocie do domu zamierzamy wypełnić wniosek. Słyszeliśmy o zmianach, ale szczegółów nie znamy - przyznaje Rafał. - Korzystam z 500 plus na jedno dziecko. Dla mnie i mojej rodziny to rozwiązanie bardzo korzystne. Jeszcze nie złożyłam wniosku, ale z tego co słyszałam, raczej nie będziemy mieli problemów z zakwalifikowaniem się do programu - mówi Joanna, mama 3-letniej Małgosi i 7-letniego Mikołaja.

Główne zasady przyznawania świadczeń pozostają bez zmian. Największe zmiany dotyczą osób samotnie wychowujących dzieci. W ich przypadku przyznanie świadczenia zostało uzależnione od ustalenia na rzecz dziecka świadczenia alimentacyjnego od drugiego rodzica. Ma to zapobiec sytuacjom, kiedy z 500 plus korzystały osoby tylko fikcyjnie żyjące osobno. Po nowelizacji prawa trudniej będzie też sztucznie dopasowywać wynagrodzenie do kryterium dochodowego obowiązującego w programie.

Czas na złożenie wniosku na nowych zasadach mamy do końca września. Rodzina, która się zakwalifikuje, będzie otrzymywała wsparcie od 1 października br. do 30 września 2018 r. Przy czym wypłata za październik i listopad ma nastąpić nie później niż do 30 listopada br.

Wnioski można składać osobiście w MOPR przy ul. Zemborzyckiej, a także BOM-ach przy ul.: Wieniawskiej, Filaretów, Kleeberga, Szaserów, Jagiełły, Pocztowej i Żywnego. - Żeby ubiegać się o 500 plus, nie musimy koniecznie wybierać się do urzędu - wyjaśnia dyrektor Kilianek-Hołówkowska. - Wniosek możemy złożyć za pośrednictwem poczty, przez internet poprzez platformę Emp@tia, ePUAP, PUE ZUS oraz za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Rodzice mogą też szukać pomocy w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. Od wczoraj działa specjalny numer kontaktowy, pod którym można uzyskać informacje dotyczące programu. Pod numer 817 424 240 można dzwonić od poniedziałku do piątku w godz. 9 - 14.

Od startu rządowego programu 1 kwietnia ubiegłego roku do czerwca 2017 r. ze świadczenia skorzystało ponad 3,98 mln dzieci do 18. roku życia. Do ponad 2,6 mln rodzin trafiło ponad 29,2 mld zł. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej przewiduje, że w tym roku zainteresowanie 500 plus jeszcze wzrośnie.

- Łącznie wniosków może być złożonych około 4 mln. Będzie to także sprawdzian umiejętności organizacyjnych dla samorządów - zaznaczyła podczas wtorkowej konferencji prasowej minister Elżbieta Rafalska.

W Lublinie programem objętych jest 21 tysięcy rodzin, które przez cały rok otrzymały 128 mln złotych.


Zobacz także: Rowerem na Mont Blanc - wielka wyprawa charytatywna

Komentarze 9

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość
Będziemy wszyscy spłacać i płakać taki będzie koniec 500 plus
24h
Naprawde sie cieszycie, ze przekupuja Was pieniedzmi dodatkowo na kredyt, ktory sami z odsetkami bedziecie splacali? Deficyt budzetowy wynosi prawie 60 mld zl a ten program kosztuje 24mld zl, to chyba dla kazdego kto skonczyl podstawowke jasne, ze jest to za pozyczone pieniadze...
a
afuje
ruszofe pucki i ruszofe koszulki MUSZOM być!
W
Wasz moralny budzik
To nie są żadne środki pomocowe. To kredyt! A gdyby zamiast religii była w szkołach ekonomia, to by ludzie wiedzieli, że kredyt trzeba spłacić. I będą go spłacać właśnie te dzieci i ich dzieci (500 zł/mies.). Ten antypolski rząd wziął na to kredyt w wys. 24 mld zł za 2016 r.
Miłego dnia!
g
gość
albo dziadkowie albo babcia biorąca kasę na wnuczka np. w ramach rodziny zastępczej, syna nie umiała wychować, do życia przygotować, brała najpierw alimenty na syna, a teraz 500+ i duże pieniądze jako tzw. rodzina zastępca na wnuczka, czyli syna, syna....brr... cwaniactwo
g
gość
Bardzo mi się to wszystko nie podoba, nasi dziadkowie, rodzice i my musieliśmy sami zarobić pieniądze, żeby nakarmić, wykształcić swoje dzieci, a tu proszę jakie złote eldorado.
d
dvd
Ale my nie jesteśmy w Szwecji i Francji tylko w Polsce. Nie ma co usprawiedliwiać się innymi.
Q
Qpa
Pojedź do Szwecji. Do Niemiec. Do Francji. Tam to dopiero patole biorą zasiłki...
I
Ib
Również wzmożone kontrole czy z tego programu korzystają dzieci ,czy też patologiczni rodzice.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet