W tym kraju bezpłatne tampony są zagwarantowane ustawowo. Tak Szkocja walczy z ubóstwem menstruacyjnym

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Wiele dziewczyn czuje się zakłopotanych podczas kupowania środków menstruacyjnych. Rozwiązaniem ich bolączek mogą być powszechnie dostępne podpaski i tampony.
Wiele dziewczyn czuje się zakłopotanych podczas kupowania środków menstruacyjnych. Rozwiązaniem ich bolączek mogą być powszechnie dostępne podpaski i tampony. Polina Zimmerman/Pexels.com
Szkocja jest pierwszym krajem na świecie, który zagwarantował kobietom i dziewczynkom równy dostęp do środków higienicznych na czas menstruacji. Kwestie zapewniania potrzebującym tamponów i podpasek zostały uregulowane prawnie, odpowiednią ustawą. Precedensowe przepisy mogą zainspirować inne państwa do wprowadzenia podobnych regulacji.

Spis treści

Bezpłatne tampony i podpaski dla wszystkich

Szkocja wprowadziła rewolucyjne przepisy gwarantujące menstruującym osobom bezpłatny dostęp do tamponów i podpasek. Zgodnie z ustawą, która obowiązuje od 15 sierpnia, lokalne władze mają obowiązek zapewnienia środków higienicznych na czas menstruacji za darmo każdej kobiecie lub nastolatce, która ich potrzebuje. Osoby w potrzebie mają mieć „w miarę łatwy dostęp” do „różnych rodzajów produktów na okres”. O tym, jakie konkretnie rozwiązania zostaną wprowadzone, zadecydują 32 rady, funkcjonujące w różnych częściach kraju. Ustawodawcy podkreślają, że przepisy nie mogą być „skomplikowane, ani biurokratyczne”.

Projekt ustawy gwarantującej bezpłatny dostęp do tamponów i podpasek został przyjęty już 24 listopada 2020 roku. Teraz przepisy weszły w życie. Niezbędne produkty mają znaleźć się w zasięgu potrzebujących kobiet i nastolatek w takich miejscach, jak instytucje edukacyjne czy budynki publiczne, i to bez konieczności proszenia o nie. Aby otrzymać środki menstruacyjne, nie trzeba będzie wypełniać żadnych formularzy (wyjątek mają stanowić sytuacje, w których niezbędna jest wysyłka drogą pocztową). Mapę z punktami udostępniającymi produkty higieniczne na czas okresu można znaleźć w oficjalnej aplikacji mobilnej.

Menstruacja to w dalszym ciągu wstydliwy temat

Z badania zrealizowanego wśród studentek przez Młodych Szkotów wynika, że co czwarta osoba w trakcie edukacji szkolnej, w koledżu lub na uniwersytecie borykała się z trudnościami w zdobyciu środków menstruacyjnych. W związku z tym w 2017 r. szkocki rząd wprowadził bezpłatne produkty higieniczne na czas menstruacji dla studentek (program zaczął działać w 2018 roku). Podpaski i tampony można także dostać w wybranych szkockich pubach i restauracjach, co stanowi dobrowolny ukłon restauratorów w stronę klientek.

Inne badania wykazały, że 84% beneficjentek rządowego programu uznało, iż inicjatywa wpłynęła na nie pozytywnie. Mało tego, badacze odkryli, że ubóstwo menstruacyjne (ograniczony lub utrudniony dostęp do podpasek, tamponów itp.) to nie jedyna przeciwność, z jaką mierzą się młode osoby. Wiele z nich wstydzi się kupować produkty higieniczne na czas menstruacji, a 64% dziewczynek opuszcza lekcje z powodu okresu. Zgodnie z danymi National Education Union, w 2018 roku ponad 137 tys. uczennic nie poszło do szkoły ze względu na miesiączkę.

Wielka Brytania wychodzi naprzeciw menstruującym uczennicom

Warto dodać, że w Wielkiej Brytanii funkcjonuje specjalna grupa zadaniowa do walki z ubóstwem menstruacyjnym. Mieszkanki tego kraju pochodzą z różnych części świata i grup społecznych. Nie wszystkie zostały nauczone, jak radzić sobie w trakcie menstruacji, a rodziny nie zawsze zapewniają im odpowiednie środki higieniczne. Dlatego też w 2020 r. we wszystkich szkołach pierwszego i drugiego stopnia w Anglii wprowadzono bezpłatne produkty na czas menstruacji. Podobne inicjatywy miały miejsce w wybranych stanach w USA.

Co się dzieje z podatkami od tamponów i podpasek?

Kolejne, ciekawe przepisy, tzw. podatek od tamponów, zostały wprowadzone w 2021 roku w Wielkiej Brytanii. Objęły one produkty sanitarne 5-procentową stawką VAT. Co prawda, zgodnie z prawem unijnym państwa członkowskie powinny opodatkować podpaski i tampony podatkiem w tej wysokości już od 2021 roku, ale Wielka Brytania przestała podlegać tym przepisom po Brexicie.

Zanim jednak podatek został zniesiony (przed 2021 roku), wpływy z niego były przekazywane na specjalny fundusz, a następnie trafiały do organizacji charytatywnych i pozarządowych. Zdecydowaną przeciwniczką opodatkowania podpasek i tamponów jest Laura Coryton. Jej kampania społeczna, Stop Taxing Periods (Stop Opodatkowaniu Okresu), zyskała ok. 320 tys. zwolenników.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że liczne kraje i stany w USA obniżyły podatki od środków menstruacyjnych. Na taki gest zdecydowały się m.in.: Kenia, Kanada, Australia, Indie, Kolumbia, Malezja, Nikaragua, Jamajka, Nigeria, Uganda, Liban, a także Trinidad i Tobago (wyspiarskie państwo Ameryki Południowej w archipelagu Małych Antyli).

Źródło: BBC

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17
Autopromocja

Modne stroje kąpielowe

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet