Wiele problemów ze zdrowiem mogą powodować... stopy

Marian Tkaczyk
materiały prasowe
Nasze stopy nieustannie pracują, przenoszą obciążenia wynikające z wagi naszego ciała, które są zwielokrotnione poprzez ruch. Jak zatem dbać o stopy?

Pamiętajmy o diagnostyce

Do dentysty, okulisty, kosmetyczki czy fryzjera udajemy się cyklicznie. A co ze stopami? Gdzie i jak zadbać o swoje stopy? I właściwie po co? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć.

Wciąż nie każdy z nas zdaje sobie sprawę iż wiele problemów zdrowotnych może pochodzić od stóp. Urazy stawu skokowego, bóle kolan, bioder, a nawet kręgosłupa czy głowy mogą mieć swą przyczynę właśnie w stopach, a dokładniej, w niepoprawnym ich ułożeniu, czyli dysfunkcyjnym wzorcu chodu.

Jak i gdzie sprawdzić stan naszych stóp?

Przede wszystkim należy zadać sobie pytanie - czego szukamy? Czy natychmiastowej ulgi w postaci usunięcia bólu?Usunięcia odcisków, czy wrastających paznokci? Czy też kompleksowej analizy ortopedycznej stanu naszych stóp?

W tym pierwszym przypadku należy odwiedzić podologa. On też zajmie się bolącymi modzelami czy też naroślami, usuwając je. Trzeba jednak pamiętać o tym, że u podologa najprawdopodobniej bezpośrednia przyczyna bólu zostanie usunięta. Przyczyna powstawania modzeli - już niekoniecznie.

Wizyta w gabinecie lekarskim, rehabilitacyjnym czy salonie medycznym da szersze spojrzenie na ten sam problem. Należy jednak zwrócić uwagę jakim systemem diagnostycznym dysponuje specjalista.

Systemy diagnostyczne

Podoskop - najbardziej powszechny sposób wspomagający analizę stanu stóp, metodą odbicia lustrzanego.

To niezbyt skomplikowane urządzenie, służące do obrazowania stanu podeszw. Badanie polega na stawaniu na szklanej powierzchni pod którą znajduje się lustro lub skaner, wykonujący zdjęcie podeszwowej strony stóp, celem dalszej analizy dzięki któremu specjalista ocenia ich stan.

Zobacz także:

Mata tensometryczna, zwana ścieżką podobarograficzną. To cienka powierzchnia wykonana z tworzyw sztucznych, zawierająca dużą ilość czujników elektronicznych, pozwalających zarejestrować siły jakie stopa wywiera na podłoże. Metoda ta podejmuje próbę badania stóp w dynamice - czyli symulujemy chód lub bieg, stawiając jeden do trzech kroków na macie. Minusem jest fakt że ruch często jest nienaturalny ponieważ musimy się skupić by prawidłowo trafić w ograniczoną rozmiarowo matę, chcąc wykonać jak największą liczbę kroków.Dodatkowo, badanie musi być wykonane zawsze na boso.

Dynamiczne wkładki pomiarowe to pochodna i jednocześnie rozwinięcie technologii mat tensometrycznych. Podstawę tego systemu diagnostyki stanowi zestaw wkładek pomiarowych, wykonanych z tworzyw sztucznych nie grubszych niż milimetr, wykonanych w rozmiarach naszego obuwia, zawierających czujniki rejestrujące siły wywierane przez stopy na podłoże. Konieczny jest również nadajnik zapinany na pasie pacjenta oraz odbiornik przy komputerze.

Badanie rozpoczyna się od włożenia wkładek pomiarowych do butów. Następnie pacjent wkłada stopy do swoich butów, a operator urządzenia wpina wkładki do nadajnika i uruchamia system, rozpoczynając badanie.

Ogromną przewagą badania, w porównaniu do wcześniej opisanych metod jest wykonanie go w warunkach naturalnych czyli w obuwiu i podczas naturalnego ruchu. Dodatkowo, jeśli konieczne okaże się zaopatrzenie we wkładki ortopedyczne, system daje możliwość wykonania badań porównawczych - przed i po zastosowaniu wkładek. Mamy zatem możliwość oceny jak wkładki ortopedyczne zmieniają rozkład sił na stopach.

Zobacz także:

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet