Jak dowiedział się „Dziennik Bałtycki” - w Urzędzie Wojewódzkim właśnie trwa postępowanie nadzorcze. Decyzja, co dalej, zapadnie do końca tygodnia.
- Samorząd nie powinien podejmować uchwał, które w istotny sposób wykraczają poza jego zadania własne. Jeżeli okaże się, że nie ma podstaw prawnych, żeby taką uchwałę przyjmować, zostanie ona uchylona i samorząd będzie się musiał z tego wycofać - stwierdził wojewoda.
Urzędnicy na wieść o tym przecierają oczy ze zdumienia. I wskazują, że argument o braku podstaw prawnych jest wyssany z palca. Bo na bazie tych samych przepisów miasto wprowadziło dziesiątki programów zdrowotnych, których wojewoda nie kwestionował.
- Wojewoda ma władzę i nie zawaha się jej użyć! - ironizuje Aleksandra Dulkiewicz, szefowa gdańskiego zespołu ds. programu in vitro. - Mam jednak nadzieję, że w trakcie postępowania nadzorczego nastąpi lektura podstaw funkcjonowania samorządu. Ustawa o samorządzie gminnym wyraźnie mówi bowiem, że ochrona zdrowia jest jednym z zadań własnych gminy - dodaje. A Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzeczniczka prezydenta Gdańska, zapowiada: - Jeśli wojewoda uchyli naszą uchwałę, będziemy się odwoływać.
Inne pomorskie samorządy działaniem wojewody się nie zrażają. Dziś Rada Miasta Chojnice, na wniosek burmistrza, zajmie się sprawą finansowania in vitro.
- Samorządy, jak sama nazwa mówi, mają się same rządzić. In vitro nie może być sprawą polityczną i ideologiczną. Przecież nikt nikogo na siłę nie zaciągnie do kliniki - komentuje Arseniusz Finster, burmistrz Chojnic. - Dlaczego możemy finansować czołgi, helikoptery, a nie in vitro? 20 procent par w Polsce leczy się z niepłodności. To choroba społeczna i trzeba tym ludziom pomóc.
Czytaj też: