Projekt ustawy przygotowali senatorzy Koalicji Obywatelskiej. Chcą, aby już od najbliższego roku publiczne żłobki i przedszkola przyjmowały tylko te dzieci, których rodzice mogą zaświadczyć o odbytych szczepieniach obowiązkowych swoich latorośli.
Inicjatywę poparli niemal wszyscy senatorowie obecni na grudniowym posiedzeniu połączonych senackich komisji zdrowia, komisji samorządu terytorialnego i administracji oraz komisji ustawodawczej. Pomysł poparł także wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
- Koronawirus w Polsce. Mapa i raport zakażeń Ministerstwa Zdrowia i WHO
- Sprawdź, czy chorowałeś na COVID-19! Te objawy wskazują na przebytą łagodną infekcję
- Szczepionka na COVID-19 bezpieczna? Pytania i odpowiedzi. Jakie są przeciwwskazania?
- Procedury szczepień przeciw COVID-19. Jak wyglądają w praktyce?
– Jestem zdecydowanie za tym, aby wyszczepialność polskiego społeczeństwa była jak największa. Dziękuję senatorom za inicjatywę. Myślę, że ta ustawa będzie dalej procedowana w Sejmie – mówił przed głosowaniami w Senacie Kraska.
Jak publiczne przedszkole, to tylko z kompletem szczepień
Co zakłada projekt ustawy? Politycy zaproponowali, aby jednym z kryteriów przyjęcia dzieci do publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej lub innej publicznej formy wychowania przedszkolnego były przedłożone zaświadczenia o odbytych przez kandydatów obowiązkowych szczepieniach lub zaświadczenia potwierdzające przeciwwskazania do przyjęcia szczepień zgodnie z harmonogramem wynikającym z obowiązujących przepisów. Oprócz przedszkoli, nowelizacją objęte zostałyby także żłobki.
Zaświadczenia, według autorów projektu, mieliby wystawiać lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej lub pediatrzy. Zdaniem niektórych polityków, zastąpić je mogłyby książeczki szczepień, które przed laty funkcjonowały.
Niektóre samorządy już wcześniej próbowały wprowadzać kryterium szczepień podczas rekrutacji do żłobków i przedszkoli, jednak ich decyzje uchylali wojewodowie jako niemające podstaw prawnych. Zdaniem senatorów, znowelizowane ustawy mogłyby rozwiązać ten problem.
Gminy regulują kwestię na własną rękę. Z różnym skutkiem
W Katowicach obecnie, przypomnijmy, premiowane są w żłobkach dzieci ze szczepieniami. Podczas rekrutacji otrzymują dodatkowo 50 punktów. Katowiccy radni przyjęli w tym roku także stosowną uchwałę odnośnie przedszkoli. Uchylił ją jednak wojewoda śląski, który zaskarżył decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Katowicach. W Krakowie zaszczepione dzieci już są premiowane tak w żłobkach, jak i przedszkolach. Uchwała dotycząca przedszkoli została zaskarżona do WSA, ale skarga została oddalona.