Za nieprzyjemny zapach z pochwy odpowiada szereg czynników. Zobacz, co jest przyczyną i jak mu przeciwdziałać

Anna Moyseowicz
Wideo
od 12 lat
Za nieprzyjemny zapach z pochwy odpowiadają między innymi różnorodne infekcje. Yana Iskayeva/ Getty Images
Nieprzyjemny zapach z pochwy bywa krępującym problemem. Nieraz wpływa on na życie towarzyskie, aktywność fizyczną czy sferę seksualną, ale zignorowany może skutkować nawet poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Zobacz, z czego wynika, a także jak mu zapobiegać.

Spis treści

Nieprzyjemny zapach z pochwy często pozostaje w kręgach tematów tabu. Dla wielu kobiet nie tylko stanowi źródło dyskomfortu, ale także wpływa na ich życie codzienne, poprzez unikanie bliskości osłabia relacje z partnerem, a także prowadzi do obniżenia poczucia własnej wartości.

Kobieta siedząca na wannie
Za nieprzyjemny zapach z pochwy odpowiadają między innymi różnorodne infekcje. Yana Iskayeva/ Getty Images

Zobacz także: Brzydki zapach podczas miesiączki? Ekspertka wskazuje, co może być problemem i jak mu zapobiec

Jak powinna pachnieć pochwa? Zapach okolic intymnych jest czymś naturalnym

Wagina ma swoją woń i ten fakt nie powinien dziwić ani niepokoić. Różni się ona w zależności od konkretnej osoby, ale też od diety, ogólnego stanu zdrowia, poziomu nawilżenia, ewentualnego przyjmowania leków czy też momentu w cyklu miesiączkowym. Za zapach, a jednocześnie za pH okolic intymnych, odpowiadają pałeczki kwasu mlekowego Lactobacillus. Co więcej, warto pamiętać, że zapach jest też feromonem, więc pełni swoją rolę w sytuacjach intymnych.

Naturalnie zapach z pochwy jest delikatnie kwaskowy, a jego zmiana lub wzmocnienie – w szczególności z szeregiem innych objawów – jest sygnałem, by zwrócić szczególną uwagę na zdrowie.

Czytaj też: Jak starzeje się pochwa? Kolor, elastyczność czy podatność na urazy – zmiany w okolicach intymnych zachodzą wraz z wiekiem

Przyczyny zmiany zapachu z pochwy. Co się kryje za nieprzyjemną wonią?

Nieprzyjemny zapach intymny może mieć wiele przyczyn, od infekcji poprzez nieprawidłową higienę. Wśród nich znajdziemy:

  • ciążę,
  • menopauzę,
  • choroby przenoszone drogą płciową,
  • infekcje intymne,
  • dietę,
  • zbyt rzadkie mycie się albo zbyt częste mycie się,
  • zmianę produktów do higieny intymnej,
  • cukrzycę,
  • inne poważne choroby, jak rak pochwy.

Jak dla portalu Medycyna Praktyczna podaje profesor Violetta Skrzypulec-Plintac, ginekolożka, najczęstszymi przyczynami nieprzyjemnego zapachu są jednak infekcje intymne.

– Mogą one być spowodowane przez najróżniejsze drobnoustroje, takie jak bakterie, grzyby czy pierwotniaki. Innymi objawami, które mogą im towarzyszyć, są podrażnienia, świąd oraz nieprawidłowa wydzielina z pochwy – mówi lekarka.

Zobacz: Do czego służy kieszonka w majtkach? Sprawdziłam! Ten niepozorny skrawek materiału ma kilka ważnych funkcji

Co zrobić, żeby mieć ładny zapach z pochwy? Zobacz, jak zadbać o okolice intymne

Co zrobić, gdy śmierdzi z pochwy? Przede wszystkim nie należy ignorować tego objawu, ale zgłosić się do ginekologa i opisać objawy, a także w razie potrzeby poddać się badaniom.

Warto zadbać o higienę okolic intymnych, a także wybierać bieliznę z naturalnych materiałów, jak bawełna i bambus. Zrezygnuj ze sztucznych materiałów, a w nocy zupełnie z noszenia bielizny. Nie korzystaj też z wkładek higienicznych, gdy nie masz menstruacji. Mogą one przyczyniać się do rozwoju infekcji intymnych, a tym samym brzydkich zapachów.

Zwróć uwagę na swoją dietę. Za nieprzyjemny zapach z pochwy mogą odpowiadać takie produkty jak czosnek, cebula, szparagi, jedzenie fast food czy też cukry proste. Zadbaj o nawodnienie, pij odpowiednie ilości wody.

Okolice intymne myj delikatnym mydłem albo żelem do higieny intymnej, nie wprowadzaj tych produktów do wnętrza pochwy, nie stosuj też irygacji, ponieważ może ona zaburzyć prawidłową florę bakteryjną.

Zapach pomoże ci znaleźć źródło problemu

Jeśli pojawił się nieprzyjemny zapach z pochwy, warto też zwrócić uwagę na jego rodzaj. To może podpowiedzieć, z jakim rodzajem infekcji mamy do czynienia, a także pomóc w likwidacji źródła problemu.

  • Zapach rybi jest sygnałem infekcji bakteryjnej. Może świadczyć o waginozie bakteryjnej, do której dochodzi na skutek zaburzenia proporcji pomiędzy pałeczkami kwasu mlekowego a bakteriami beztlenowymi. Towarzyszą jej między innymi pieczenie, obrzęk i kremowa lub szara wydzielina. Nie należy jej lekceważyć, ponieważ może wywołać PID, czyli zapalenie narządów miednicy mniejszej i doprowadzić do problemów z płodnością.
  • Delikatny kwaśny zapach nie jest powodem do niepokoju, jednak bardzo intensywny, z upławami żółtoszarymi lub żółtozielonymi, a jednocześnie pienistymi, a także towarzyszący im świąd mogą świadczyć o rzęsistkowicy. W tym przypadku także ważne jest, by sięgnąć po pomoc lekarską, ponieważ infekcja ta może być przyczyną niepłodności i powikłań w czasie ciąży.
  • Zapach drożdży z pochwy może sygnalizować infekcję drożdżakową (candida albicans). Drożdżycy pochwy (inaczej też grzybicy pochwy lub kandydozie) sprzyjają między innymi ciąża, otyłość, cukrzyca, osłabienie organizmu, długotrwały stres, irygacje pochwy.
  • Zapach cebuli z pochwy może mieć wiele przyczyn. Wśród nich wyróżnia się nieprawidłową higienę intymną czy też jedzenie cebuli.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet