Zagrożenie dla kobiet. Wszystkie z badanych tamponów zawierały toksyczny metal ciężki. Zobacz alarmujące wyniki najnowszego badania

Anna Rokicka-Żuk
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Ten produkt higieniczny może być źródłem problemów zdrowotnych. W tamponach wykryto niepokojącą obecność metalu ciężkiego, który znany jest ze swojej szkodliwości. Te marki są dostępne również w Polsce. Zobacz wyniki najnowszych analiz.

Spis treści

Czy tampony są bezpieczne?

Tampony to wygodna alternatywa dla podpasek, ale oprócz możliwych infekcji czy rzadkiego zespołu wstrząsu toksycznego (TSS, który jest skutkiem zakażenia krwi) z ich używaniem wiążą się też inne zagrożenia.

Tampony na stole i znak ostrzeżenia
Ostatnie badania naukowe przynoszą niepokojące informacje dla wszystkich kobiet używających tamponów Karolina Kaboompics/Pexels

Obawy naukowców budzą najnowsze badania tamponów, w których oznaczono zawartość stężenia szesnastu metali ciężkich i potencjalnie szkodliwych pierwiastków, takich jak arsen, bar, kadm, kobalt, chrom, miedź, żelazo, mangan, rtęć, nikiel, ołów, stront, wanad, ale też wapń, cynk i selen. Jej wyniki opisano na łamach „Environmental International” w numerze sierpniowym 2024 r.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Naukowcy amerykańscy poddali analizie 30 różnych tamponów 14 marek i 18 linii produktowych. Zakupiono je w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Grecji w największych sklepach internetowych, a także tych stacjonarnych. Wyniki badań rzucają nowe światło na bezpieczeństwo produktów higienicznych.

Czytaj też: Metal ciężki możliwą przyczyną rozwoju endometriozy u kobiet

– Nasze ustalenia wskazują na potrzebę wprowadzenia przepisów wymagających od producentów testowania metali zawartych w tamponach – podkreślili w raporcie autorzy badania.

Metale ciężkie w tamponach

We wszystkich badanych tamponach wykryto ołów, natomiast w jednym z produktów znaleziono wszystkie poszukiwane metale. Zawartość ołowiu była wyższa w produktach dostępnych na rynku amerykańskim względem tych zakupionych w krajach europejskich. Najmniejszą zawartość ołowiu miały tampony organiczne (z ekologicznej bawełny).

Wśród marek testowanych znalazły się:

  • Tampax firmy Procter & Gamble,
  • Kotex firmy Kimberly-Clark,
  • Playtex firmy Edgewell Personal Care.

Kwestia, czy i w jakim stopniu metale mogą przenikać przez śluzówkę do organizmu kobiety, pozostaje otwarta. Badacze na razie nie są w stanie jednoznacznie ocenić, jakie konsekwencje dla zdrowia mogą mieć te odkrycia.

Skąd ołów w środkach higienicznych dla kobiet?

Tampony, podobnie jak podpaski, są wykonane z bawełny, wiskozy albo mieszanki ich włókien. W ich przypadku istnieje kilka potencjalnych źródeł metali ciężkich takich, jak ołów. Badanie wskazuje, że mogą one pochodzić bezpośrednio z gleby, na której uprawiane są rośliny, jak również z zastosowanych dodatków chemicznych o działaniu antybakteryjnym.

– Nie możemy jeszcze powiedzieć kobietom, żeby nie używały tamponów – powiedziała Jenni Shearston, jedna z autorek badania i adiunkt na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley – Jak dotąd wiemy, że metale są obecne we wszystkich testowanych przez nas próbkach. Nie wiemy jednak jeszcze, czy metale wydostają się z tamponu i czy są wchłaniane przez organizm. Dlatego nie możemy jeszcze ocenić, w jakim stopniu (jeśli w ogóle) metale w tamponach przyczyniają się do jakichkolwiek problemów zdrowotnych.

W związku z potencjalnym zagrożeniem dla kobiet Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA), która odpowiada m.in. za regulacje rynku tamponów w USA, zadeklarowała, że dokładnie przeanalizuje wyniki badań. Czekamy na takie działania ze strony organów europejskich. Tymczasem bezpieczniejszym rozwiązaniem może być wybór tamponów, wkładek higienicznych i podpasek z bawełny z certyfikatem organicznym, bo również w pozostałych produktach wykrywa się szkodliwe związki.

Źródło: Tampons as a source of exposure to metal(loid)s Environment International

Dodaj firmę
Logo firmy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Warszawa, pl. Powstańców Warszawy 1
Autopromocja

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet