Zmiany w przyznawaniu alimentów na dzieci. Czym są i komu mogą przysługiwać alimenty natychmiastowe?

Barbara Wesoła
Alimenty natychmiastowe – komu przysługują, jak się o nie starać i ile wynoszą?
Alimenty natychmiastowe – komu przysługują, jak się o nie starać i ile wynoszą? 123rf.com
Alimenty natychmiastowe to jedno z rozwiązań zaproponowanych przez rząd w projekcie ustawy o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw. To rozwiązanie przyspieszające przyznanie alimentów na dziecko, w sposób zakładający minimum formalności. Ma na celu usprawnienie i ułatwienie opieki nad dziećmi, tak, aby poziom ich życia nie został obniżony w wyniku rozstania rodziców. Ustawa ma wejść w życie w ciągu pół roku od jej uchwalenia. Kiedy dokładnie możemy się tego spodziewać? Sprawdzamy, na jakim etapie są prace oraz kto będzie mógł skorzystać z alimentów natychmiastowych.

Alimenty natychmiastowe – nowe rozwiązanie przyspieszjące procedurę alimentacyjną. Kto i kiedy może z nich skorzystać? Jak ustalana jest wysokość alimentów? Wszystko o alimentach natychmiastowych znajdziesz w tym artykule.

Spis treści

Czym są alimenty natychmiastowe?

Alimenty natychmiastowe to element projektu nowelizacji ustawy o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw. Z projektu ustawy dowiadujemy się, że alimenty natychmiastowe będą szybką formą zabezpieczania dzieci, którym przysługuje prawo do świadczeń alimentacyjnych, ale przed wejściem w życie ustawy nie występowały o zasądzenie alimentów.

Jest to odkurzenie projektu z lat 2016-2019, który nie został sfinalizowany. Alimenty natychmiastowe to przede wszystkim:

  • uproszczona procedura
  • jeden formularz urzędowy
  • ograniczenie postępowania dowodowego
  • ustandaryzowana wysokość świadczenia
  • tylko 14 dni na rozpatrzenie wniosku
  • nakaz zapłaty
  • natychmiastowa wykonalność
Kobieta i biznes – czy bycie przedsiębiorczynią utrudnia życie rodzinne?

Kobieta i biznes – czy bycie przedsiębiorczynią utrudnia życie rodzinne?

Kobieta i biznes, jak Polki radzą sobie z work life-balance? Fundacja Sukces Pisany Szminką opracowała raport, z którego wynika, że 60 proc. kobiet w Polsce, które prowadzą własne firmy, starają się d...

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła

Kto może skorzystać z alimentów natychmiastowych?

O alimenty przyznawane w formie alimentów natychmiastowych będą mogli starać się opiekunowie tych dzieci, którym nie ustalono jeszcze świadczenia alimentacyjnego. W założeniu ma to być prosta i szybka forma uzyskania alimentów podczas konfliktu i rozstania rodziców. Alimenty natychmiastowe w odróżnieniu od alimentów ustalonych podczas procesu sądowego, będą przyznawane szybciej, ale także w ustalonej automatycznie kwocie.

Obecnie, w pozwie o alimenty należy poprzeć dowodami kwotę alimentów, o jaką wnioskuje powód. Są to najczęściej faktury dotyczące kosztów utrzymania dziecka (żywność, edukacja, hobby, leczenie itd.). W przypadku alimentów natychmiastowych nie będzie konieczne udokumentowanie wydatków, ponieważ kwota na dziecko będzie ustandaryzowana.

O alimenty natychmiastowe nie będzie można wnioskować po złożeniu pozwu o rozwód lub separację, a także, po rozpoczęciu postępowania alimentacyjnego w sądzie.

Ile wyniosą alimenty natychmiastowe?

Jednym z głównych założeń ustawy ma być stała kwota alimentów ustalana w oparciu o dwa czynniki:

  • wartość minimalnego wynagrodzenia w danym roku,
  • liczba dzieci skonfliktowanych rodziców.

Ustawa precyzuje dokładnie wartość alimentów natychmiastowych. Jest to określony procent minimalnego wynagrodzenia, różny w zależności od liczby dzieci:

  • 21 proc. pensji minimalnej na pierwsze dziecko,
  • 19 proc. na każde z dwojga wspólnych dzieci,
  • 17 proc. na każde z trojga dzieci,
  • 15 proc. na każde z czworga dzieci,
  • 13 proc. na każde z pięciorga lub więcej dzieci.

Ustalona kwota alimentów natychmiastowych miałaby być następnie automatycznie waloryzowana zgodnie ze wzrostem płacy minimalnej.

Zgodnie z propozycją w 2022 roku alimenty natychmiastowe na jedno dziecko wyniosłyby 630 zł, a na każde z pięciorga lub więcej dzieci: 390 zł.

Jak podaje Gazeta Prawna, eksperci Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji KRRP negatywnie oceniają projekt ustawy dotyczący alimentów natychmiastowych. Prawdopodobnie ze względu na ujednolicenie kwoty alimentów, która byłaby określana na podstawie minimalnego wynagrodzenia i ilości potomków pozwanego, a nie indywidualnych potrzeb danego dziecka uprawnionego do świadczenia alimentacyjnego.

Alimenty natychmiastowe – jak się starać?

Alimenty natychmiastowe jeszcze nie funkcjonują. To element projektu ustawy, której nowelizacja nie została jeszcze uchwalona.

Jeżeli projekt zostanie wprowadzony bez zmian, w uproszczeniu, procedura będzie polegała na złożeniu wniosku o alimenty natychmiastowe na ogólnodostępnym, ujednoliconym formularzu. Sąd będzie miał 14 dni na rozpatrzenie wniosku. Wydany po tym czasie nakaz zapłaty będzie obligował do natychmiastowego uregulowania alimentów i skutkował stałym, cyklicznym zobowiązaniem.

Pozwany o alimenty może odwołać się od wyroku, a wysokość alimentów będzie można także zmienić na drodze sądowej w późniejszym etapie, np. jeśli wzrosną koszty utrzymania dzieci.

Alimenty natychmiastowe – od kiedy można ubiegać się o przyznanie?

Osoby zainteresowane alimentami natychmiastowymi muszą czekać na uchwalenie ustawy. Według wykazu prac legislacyjnych, projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw o numerze UD261, ma być rozpatrzony przed Radę Ministrów w I/II kwartale 2022 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet