ZNP reprezentowały Małgorzata Kowzan, prezes Wielkopolskiego Zarządu ZNP, Grażyna Cegielska, prezes Zarządu Oddziału ZNP w Poznaniu oraz Magdalena Wojciechowska, nauczycielka z 20-letnim doświadczeniem, działaczka w ZNP, a także w Nowej Lewicy. Mówiono o zagrożeniu dla polskiego szkolnictwa szykowanym przez ministra Przemysława Czarnka, dlatego Nowa Lewica zapowiedziała wniosek o odwołanie go ze stanowiska.
Zobacz też: Rząd USA upublicznia dokumenty o UFO
Zmiany w oświacie: edukacja włączająca nie w takiej formie
Przedstawicieli ZNP najbardziej niepokoi wprowadzanie edukacji włączającej na takich zasadach, na jakich proponuje ministerstwo.
- Ministerstwo Edukacji i Nauki dąży, aby zlikwidować szkolnictwo specjalne, poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Chce masowo kształcić dzieci z każdą niepełnosprawnością w szkole ogólnodostępnej
- mówiła Małgorzata Kowzan.
Tłumaczyła dalej, że obecnie 70 proc. dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych kształconych jest w szkole ogólnodostępnej - z czego 62 proc. o różnych niepełnosprawnościach. - Szkoła już teraz nie radzi sobie z taką liczbą dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych, dlatego że brakuje specjalistów, takich jak: psycholodzy, pedagodzy, logopedzi, terapeuci pedagogiczni, a także nauczyciele wspomagający - dodaje.
Kowzan wymieniła też bariery architektoniczne, które uniemożliwią dzieciom z niepełnosprawnością ruchową uczestniczyć i kształcić się w pełni. Co więcej, nie wszyscy nauczyciele w placówkach szkolnych mają kwalifikacje do pracy z każdą niepełnosprawnością.
Zmiany w oświacie: 4 zł podwyżki
Poza tym prezes Kowzan podkreśliła kwestię statusu zawodowego nauczycieli. Minister proponuje wzrost wynagrodzenia poprzez podwyższenie pensum.
- Jak przeliczyliśmy, to nauczyciel dyplomowany przy podwyższonym pensum 2 godzin, będzie mieć podwyżkę 4 zł
- wyjaśnia Kowzan.
Dlatego ZNP czeka na konkretne założenia. - Z tego co widzimy, to w budżetówce ma być zamrożenie wynagrodzeń, co oznacza, że nie planuje się wzrostu - dodaje.
Zmiany w oświacie: wpierw łagodzenie skutków nauki zdalnej
Przedstawicielki ZNP tłumaczyły, że przy tak ważnych zmianach konieczne są konsultacje i przede wszystkim inny czas. Szkoły mierzą się obecnie ze skutkami zdalnego nauczania i na tym powinna skupiać się uwaga ministerstwa.
Podczas piątkowej konferencji obecni byli wielkopolscy posłowie Nowej Lewicy: Karolina Pawliczak, Katarzyna Kretkowska, Katarzyna Ueberhan, Wiesław Szczepański. Konferencja odbyła się w piątek, 2 lipca o godz. 14 w biurze poselskim posłanki Kretkowskiej przy ul. Ratajczaka 22.
Sprawdź też:
- Oto szalone zdjęcia z tramwajów i autobusów MPK Poznań. Ale jazda!
- 21 miejsc w Wielkopolsce idealnych na wycieczkę
- Zaginęli w Wielkopolsce. Widziałeś kogoś z nich?
- Ma 21 lat i łowi taaakie ryby! Jak się odnajduje w męskim świecie wędkarzy?
- Szkoły, gdzie w Poznaniu najlepiej zdano maturę z polskiego
- Oto 12 najmniej seksownych imion żeńskich w Polsce. Sprawdź czy jesteś na liście
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wielki powrót Ireny Santor na salony! Wszyscy patrzyli tylko na nią | ZDJĘCIA
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!