25 lat temu wprowadzono w Polsce zakaz aborcji

Aole
facebook/porozumieniekobiet8marca
Ćwierć wieku temu Polki zostały pozbawione praw do decydowania o własnym ciele. Dokładnie 25 lat temu wprowadzono w naszym kraju zakaz wykonywania aborcji.

Członkinie Porozumienia Kobiet 8 Marca postanowiły przypomnieć ten moment, wieszając na warszawskiej Pradze billboard z hasłem „25 lat zakazu aborcji. Mamy dość!” . Jednocześnie na stronie facebookowej Porozumienia ukazało się oświadczenie:

"Wykleiłyśmy ten billboard jako wyraz niezgody na haniebne wydarzenie, które miało miejsce ćwierć wieku temu. Dokładnie 25 lat temu wprowadzono w Polsce zakaz aborcji.

Przed transformacją ustrojową mogłyśmy legalnie przerywać ciąże w bezpiecznych warunkach. Mogłyśmy same decydować o swoim ciele, o tym, czy chcemy być matkami, czy nie. W 1993 roku to prawo zostało nam odebrane. Fakt istnienia prężnie działającego podziemia aborcyjnego oraz turystyki aborcyjnej pokazuje, że „kompromis aborcyjny” to ściema, a dostęp do aborcji to przywilej.

Zakaz aborcji jest jedną z najbardziej perfidnych form przemocy instytucjonalnej i klasowej, brutalnym aktem naruszania naszej godności i podmiotowości. Mamy dość!"


Zobacz także:

Rząd zdecydował, że tabletka "dzień po" będzie na receptę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet