W Polsce od prawie dwóch lat trwa pandemia koronawirusa. Pacjenci, którzy są przyjmowani do szpitali, zanim trafią na odpowiedni oddział, są poddawani testowi na obecność COVID-19.
27-latka w ciąży zachorowała na COVID-19. Tuż po tym, jak urodziła trojaczki, jej stan się pogorszył
Pod koniec października 27-letnia kobieta trafiła do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Miała urodzić trojaczki. Zlecono jej więc test na koronawirusa, który okazał się pozytywny. Tuż po tym, jak dzieci pojawiły się na świecie, stan ich mamy zaczął się gwałtownie pogarszać.
Na początku listopada kobietę przewieziono do szpitala św. Wojciecha na Zaspie. W placówce przebywała przez tydzień. Chociaż jej stan przez pewien czas był krytyczny, dzięki staraniom personelu, młodą mamę udało się uratować:
Pacjentka została przetransportowana na Oddział Intensywnej Terapii COVID-19 w Szpitalu św. Wojciecha zaraz po porodzie w UCK w Gdańsku. Stan był na początku krytyczny i pogarszał się przez pierwsze dni. Nadludzkim wysiłkiem i staraniami personelu udało się uratować młodą mamę. Następnie przetransportowano pacjentkę z powrotem na Oddział Położniczy UCK — informuje Katarzyna Brożek, rzeczniczka prasowa, koordynatorka działu PR i Komunikacji.
Nieoficjalnie mówi się, że 27-latka nie była zaszczepiona przeciw koronawirusowi. Gdy zapytano o to, dlaczego nie przyjęła preparatu, podobno miała odpowiedzieć, że odradzano jej, by w ciąży przyjąć szczepionkę przeciw koronawirusowi.
Czy przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19 w ciąży jest bezpieczne?
Czy przyjmowanie szczepionki przeciw COVID-19 przez kobietę w ciąży jest bezpieczne? Dr hab. n. o zdr. Aleksandra Wesołowska podkreśla, że zarówno ciąża, jak i laktacja nie są przeciwwskazaniami do zaszczepienia się przeciw COVID-19:
Pytania o to, czy kobieta jest w ciąży oraz czy karmi piersią, pojawiają się w kwestionariuszu wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby dorosłej. Odpowiedź „Tak” lub „Nie wiem” nie dyskwalifikuje do przyjęcia szczepionki, ale wymaga dodatkowego wyjaśnienia przez lekarza — komentowała w rozmownie z Polska Times.
Wesołowska dodała, że decyzję o tym, czy pacjentka w ciąży powinna przyjąć szczepionkę, powinna podjąć sama zainteresowana po konsultacji z lekarzem:
Decyzja o szczepieniu w okresie ciąży powinna być podjęta przez pacjentkę w porozumieniu z lekarzem. Powinna opierać się na analizie korzyści wynikających z zaszczepienia przeciw COVID-19 w sytuacji globalnej pandemii oraz teoretycznego ryzyka związanego z przyjęciem szczepionki w ciąży. W świetle aktualnej wiedzy ciąża może być okolicznością związaną z poważniejszym przebiegiem COVID-19 i to również należy wziąć pod uwagę rozpatrując decyzje o szczepieniu.