Co na suche i spierzchnięte usta? Zobacz, o czym świadczą, jak je nawilżyć i pielęgnować. Wypróbuj domowe sposoby na suche i popękane usta

Anna Jabłońska
Przed wyjściem smaruj usta ochronnym preparatem, zwłaszcza gdy jest zimno. Jeśli masz tendencję do oblizywania warg, bierz kosmetyk ze sobą i używaj tak często, jak to konieczne. Na dworze warto stosować pomadki w sztyfcie, bo nakładanie tej w słoiczku bez umycia rąk jest niehigieniczne.
Przed wyjściem smaruj usta ochronnym preparatem, zwłaszcza gdy jest zimno. Jeśli masz tendencję do oblizywania warg, bierz kosmetyk ze sobą i używaj tak często, jak to konieczne. Na dworze warto stosować pomadki w sztyfcie, bo nakładanie tej w słoiczku bez umycia rąk jest niehigieniczne. Burst/Pexels
Suche i spierzchnięte usta to problem, z którym walczymy zwłaszcza w zimnej części roku. Choć objawy takie, jak pieczenie, łuszczenie się i pękanie warg mogą być skutkiem nieprawidłowej pielęgnacji, często świadczą o zaburzeniach w organizmie, począwszy od niedoborów witamin, a na chorobach skończywszy. Wyjaśniamy, jakie są możliwe przyczyny suchości ust, które domowe sposoby pomogą je nawilżyć i odżywić oraz jak pielęgnować je na co dzień.

Spis treści

O czym świadczą suche i spierzchnięte usta?

Suche i spierzchnięte usta to nie zawsze kwestia nieprawidłowej pielęgnacji, bo przyczyną problemu mogą być też zaburzenia wewnątrzustrojowe. Suchość ust jest stosunkowo często spotykanym problemem, któremu często towarzyszy uczucie pieczenia i pękanie warg. Usta są szczególnie podatne na podrażnienia, ponieważ na ich skórze znajduje się stosunkowo niewiele gruczołów łojowych.

Do najczęstszych przyczyn pierzchnięcia ust należą:

  • niedostateczne nawilżenie warg,
  • oblizywanie ust przy niskiej temperaturze,
  • nadmierna ekspozycja na działanie czynników zewnętrznych (m.in. wiatr, mróz, promieniowanie słoneczne),
  • niezbilansowana dieta (uboga w mikro- i makroelementy, witaminę A, C, witaminy z grupy B i żelazo),
  • używanie trwałych oraz matowych pomadek koloryzujących i innych wysuszających produktów do ust,
  • stosowanie kosmetyków na bazie alkoholu,
  • alergia, której często towarzyszy opuchlizna ust (kontaktowa, krzyżowa),
  • zaburzenia hormonalne, m.in. pracy tarczycy.

Suche usta jako skutek choroby

Suche, spierzchnięte i popękane usta zazwyczaj są efektem nieodpowiedniej pielęgnacji, ale niekiedy mogą być również jednym z objawów chorobowych. Pojawiają się przy odwodnieniu, niedożywieniu, ale mogą również wskazywać na chorobę Leśniowskiego-Crohna, czyli dysfunkcję pracy jelit, związaną z istnieniem w układzie pokarmowym stanu zapalnego. Może dojść nawet do zapalenia warg, kiedy to suchość przybiera na sile, pęknięcia stają się głębokie i krwawią, wargi przybierają kolor czerwony i może pojawić się na nich biały nalot lub nawet guzki. W takim wypadku konieczne jest zgłoszenie się do dermatologa.

Sprawdź także:

Stan zapalny może pojawić się też w kącikach ust, tworząc tak zwane zajady. Przyczyną ich pojawienia się może być między innymi alergia na nikiel, używany przy produkcji sztućców, ale też cukrzyca typu 1. Nie należy jednak popadać w panikę, gdyż zajady tworzą się też przy niedoborze witaminy C, witamin z grupy B oraz żelaza. Zmiany hormonalne związane z okresem czasami powodują nadmierne wysuszenie skóry warg. Jeśli wszystko wraca do normy po miesiączce, nie ma się czym przesadnie martwić. Warto jednak zbadać poziom witamin i minerałów i zastosować suplementy diety, które pomogą uzupełnić ich niedobór.

Zobacz też:

Domowe sposoby na suche usta. Zobacz, jak je nawilżyć i odżywić

Co może pomóc na suche usta? Jest wiele domowych środków, które mogą poprawić ich stan. Warto sięgnąć po oliwę z oliwek, olej kokosowy lub miód, które ładnie je natłuszczą i odżywią. Miód działa także antybakteryjnie. Środki te należy stosować kilka razy w tygodniu. Na skórę ust warto nakładać również:

  • szlachetne stuprocentowe olejki,
  • sok z aloesu,
  • sok z ogórka,
  • plastry ogórka,
  • masło shea.

Polecamy ponadto:

Sok z aloesu może być stosowany bez ograniczeń. Warto nakładać grubszą warstwę, czekając aż się wchłonie. Jeśli skóra pęka i łuszczy się, warto przygotować specjalny, domowy peeling. W tym celu łączy się łyżeczkę oliwy z oliwek z łyżeczką cukru, a następnie nakłada na wargi i wmasowuje w usta kolistymi ruchami, pozbywając się martwych komórek. W podobny sposób można łączyć cukier i miód. Z kolei na zajady pomoże rozkruszona tabletka witaminy B2, wymieszana z kremem i nałożona na zmiany chorobowe.

Polecamy także:

Co na popękane usta?

Pomadka regenerująca, kupiona w aptece lub w sklepie kosmetycznym, to znakomity sposób na popękane usta. Można jej używać kilka razy dziennie i występuje w różnych rodzajach - w wersji klasycznej, owocowej, w pomadce, w kulce itp. Dobry produkt powinien zawierać witaminy i środki nawilżające, zapobiegając ponownemu wysuszaniu ust, wspomagając ich regenerację. Warto więc zwracać uwagę przede wszystkim na skład, w którym powinny się znajdować na przykład:

  • gliceryna,
  • kwas hialuronowy,
  • olej kokosowy,
  • olej jojoba,
  • wosk pszczeli,
  • lanolina,
  • wyciągi roślinne.

Zobacz: Jak malować usta, aby się nie postarzać? Błędy, które najczęściej popełniają kobiety podczas makijażu warg

W aptekach można również nabyć skoncentrowane serum do ust oraz maść z witaminą A, która poprawia stan skóry na wargach. Maść pomaga również na zajady. W przypadku zajadów warto zastosować także maści z witaminą B i z cynkiem. Jeśli jednak suche usta są efektem poważniejszych chorób, poprawa ich stanu wiąże się z podjęciem odpowiednich działań w celu wyleczenia lub ustabilizowania choroby (na przykład cukrzycy).

Gdy domowe i apteczne środki bez recepty nie przyniosą poprawy, należy zgłosić się do lekarza dermatologa, który zleci dalsze badania i zdiagnozuje problem.

Sprawdź też:

Suche usta w ciąży

Ciąża to okres wielu zmian w ciele kobiety. Wśród towarzyszących jej objawów może pojawić się także suchość skóry na ustach. W pierwszych tygodniach ciąży może wskazywać na odwodnienie. Do organizmu trzeba dostarczać więcej płynów i problem powinien zniknąć. Gdy suche, popękane usta pojawiają się w późniejszych miesiącach, najprawdopodobniej jest to konsekwencja oddychania przez usta. Nadmierny przepływ krwi w kanalikach nosowych u wielu kobiet powoduje właśnie oddychanie przez usta, co wysusza skórę na nich. Można temu zaradzić używając soli fizjologicznej do nosa.

Na spierzchnięte usta należy też stosować balsamy ochronne i regeneracyjne oraz dbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w mieszkaniu. Najlepiej kupić specjalny nawilżacz i ustawić go w sypialni. Jeśli chodzi o preparaty nawadniające i jakiekolwiek inne lekarstwa, które mają na celu wyleczenie popękanych ust, zajadów czy opryszczki, przyszłe mamy powinny zawsze konsultować ich stosowanie z dermatologiem lub lekarzem prowadzącym ciążę. Trzeba tak robić nawet wówczas, gdy jakiś środek jest dostępny bez recepty, jednak nie ma na nim informacji czy wpływa na kobiety w ciąży (a więc czy jego stosowanie jest w pełni bezpieczne).

Przeczytaj także:

Kosmetyki z apteki

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Warszawa, pl. Powstańców Warszawy 1
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Gdy mam spierzchnięte usta robię sobie naturalne złuszczanie, do którego używam peelingu malina od mokosha. Drobiny cukru brzozowego wygładzają skórę, działają antybakteryjnie, a lanolina, wosk pszczeli i masło shea nawilżają i odżywiają.

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet