Co rodzic może zrobić, gdy dziecko nie chce chodzić do szkoły?
Karolina Tuchalska-Siermińska: Chciałabym podkreślić, że niechęć do chodzenia do szkoły nie jest rzadkim przypadkiem i może pojawić się również u dzieci, które wcześniej bardzo to lubiły. Tym, od czego warto zacząć, jest znalezienie przyczyny zmiany w zachowaniu dziecka. Dopiero następnym krokiem jest szukanie rozwiązania i dopasowanie wsparcia do potrzeb dziecka i sytuacji.
Warto zacząć od:
- Rozmowy z dzieckiem, a w zależności od sytuacji, również z wychowawcą oraz bliskimi kolegami. Nie obawiajcie się sięgnąć po wsparcie psychologa czy pedagoga.
- Wsparcia w regulacji emocji: pomóż nazywać emocje; mów, co widzisz, jakie emocje rozpoznajesz. W ten sposób dowiesz się, co czuje dziecko. Łatwiej będzie Ci zrozumieć jego zachowanie.
- Zadbania o swoje emocje – zachowaj spokój. Dzieci jak gąbka chłoną emocje rodziców, emocjonalne reakcje tylko pogorszą sytuację.
- Zatroszczenia się o jakość spędzanego czasu poza szkołą; o długi i zdrowy sen dziecka. Pamiętaj o zmniejszeniu presji, przypominaj dziecku, że szkoła jest tylko fragmentem codzienności i poza nią istnieje jeszcze wiele cennych obszarów do odkrycia. Zaplanuj popołudnie w taki sposób, aby znalazł się czas na odpoczynek, beztroską zabawę, ulubione hobby, czas z bliskimi.
- Budowania więzi i poczucia bezpieczeństwa. Jakość relacji dziecka z rodzicem jest filarem poczucia bezpieczeństwa i umiejętności radzenia sobie z trudnymi sytuacjami.
Jeżeli pomimo wielu rozmów i prób znalezienia powodów, dla których dziecko nie chce chodzić do szkoły, nadal nie udało się ich ustalić, warto sięgnąć po pomoc i skorzystać z konsultacji psychologicznej.
Kiedy niechęć dziecka do szkoły może oznaczać jakiś większy problem?
Nie powinno się lekceważyć żadnych problemów dziecka. Trzeba uważnie obserwować jego zachowanie i to, jak się ono zmienia w różnych okolicznościach, czasie wolnym i w dni szkolne. Czy pojawiają się jakieś dolegliwości lub objawy somatyczne? Kiedy się nasilają? Każdą wątpliwość warto skonsultować ze specjalistą.
Niechęć do chodzenia do szkoły może być też objawem:
- problemów szkolnych (trudności w nauce, ale również trudności w relacjach z rówieśnikami czy nauczycielem),
- depresji,
- zaburzeń integracji sensorycznej,
- zaburzeń psychotycznych,
- autyzmu,
- zespołu Aspergera,
- dysfunkcji procesów poznawczych,
- fobii szkolnej.