Czy kobiety w Polsce jeżdżą bezpieczniej? To mówią statystyki

Materiał informacyjny Kalkulator OC AC
Bezpieczeństwo na drogach to priorytet, który powinien obowiązywać wszystkich kierowców. Jednak najnowsze statystyki ujawniają znaczące różnice w zachowaniach między kobietami i mężczyznami za kierownicą. Poznaj fakty, które mogą zainspirować Cię do refleksji nad własnym stylem jazdy.

Statystyki wypadków drogowych w Polsce z uwzględnieniem płci kierowców

Najnowsze dane Instytutu Transportu Samochodowego ukazują znaczącą różnicę między kobietami i mężczyznami w kwestii bezpieczeństwa na drogach. W 2023 roku panie odpowiadały za 28,2% wypadków drogowych spowodowanych przez kierujących pojazdami osobowymi. Mężczyźni byli natomiast sprawcami aż 69,2% tego typu zdarzeń.

Panie znacznie rzadziej dopuszczają się niebezpiecznych manewrów, takich jak zajeżdżanie drogi, gwałtowne hamowanie czy jazda na zderzaku. Rzadziej też ulegają negatywnym emocjom w stosunku do innych uczestników ruchu. Kobiety zdecydowanie częściej deklarują przestrzeganie ograniczeń prędkości, a nawet jeśli zdarzy im się je przekroczyć, różnica w wartościach jest mniejsza niż w przypadku mężczyzn. Nie zmienia to faktu, że zarówno polisa opłacona w ramach jednej składki, jak i ubezpieczenie OC na raty nie uwzględnia płci jako czynnika wpływającego na cenę.

Przyczyny bezpieczniejszej jazdy kobiet według ekspertów

Eksperci wskazują na różnice w budowie mózgu i poziomach hormonów jako kluczowe czynniki wpływające na odmienny styl jazdy kobiet i mężczyzn. Kobiety mają wyższy poziom estrogenu, hormonu odpowiadającego za lepsze funkcjonowanie czołowych płatów mózgu. Przekłada się to na lepszą pamięć przestrzenną, koncentrację i podzielność uwagi.

Badania wykazują, że kobiety rzadziej przejawiają zachowania ryzykowne na drodze, takie jak przekraczanie prędkości, gwałtowne manewry czy jazda na zderzaku. Wynika to z niższej tendencji do podejmowania ryzyka i poszukiwania silnych doznań. Panie lepiej radzą sobie z opanowywaniem emocji, co pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Mężczyźni natomiast częściej wykazują męski styl charakteryzujący się brawurą, częściej też nie płacą obowiązkowych ubezpieczeń, mimo że kara za brak OC jest przecież bardzo wysoka.

Z analiz wynika, że kobiety są bardziej świadome swoich umiejętności za kierownicą. Częściej przyjmują strategię defensywnej jazdy, dostosowując prędkość do warunków i jakości drogi. Mężczyźni natomiast wykazują większą pewność siebie, która może prowadzić do lekceważenia zagrożeń i podejmowania ryzykownych decyzji.

Specjaliści podkreślają, że pomimo rozbieżności styl jazdy nie jest zdeterminowany wyłącznie płcią. Jednak dane statystyczne potwierdzają, że kobiety powodują mniej wypadków niż mężczyźni, a różnica ta jest znacząca:

Zachowania ryzykowne na drodze występujące u kobiet i mężczyzn

Pomimo stereotypowych przekonań kobiety również dopuszczają się niebezpiecznych zachowań na drodze. Jednym z częstszych wykroczeń jest rozmowa przez telefon komórkowy podczas prowadzenia pojazdu. Kolejnym niepokojącym zjawiskiem jest kwestionowanie decyzji policjantów, np. w kwestii popełnionego wykroczenia. Kobiety częściej niż mężczyźni podważają słuszność mandatów, wykazując brak szacunku dla przepisów. Jeśli chodzi zaś o przestrzeganie formalności związanych np. z przerejestrowaniem auta, nie ma tu różnic pomiędzy płciami. Dowiedz się więcej na ten temat i sprawdź, jak wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu.

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet