Rodzice, mimo że są niepraktykującymi katolikami, agnostykami czy ateistami, często decydują się na ochrzczenie swojego dziecka. Powodów jest kilka. Zazwyczaj jest to podyktowane sugestiami lub nawet presją rodziny oraz obawą, że w katolickiej Polsce nieochrzczone dziecko będzie traktowane gorzej od rówieśników i narażane na ostracyzm. Przez wiele rodzin chrzest jest również postrzegany bardziej jako rytuał społeczny czy kulturowy, niż jako sakrament wiary. Większość z nas sama jest ochrzczona i traktujemy to jako swoistą tradycję. I choć nie zależy nam na kościelnym ślubie, chcemy ochrzcić nasze dziecko.
Nie ma ślubu, nie będzie chrztu
"Czy mają państwo ślub kościelny?" - to pierwsze pytanie, na jakie musimy się przygotować, próbując ustalić w kościele datę chrztu. Jeśli ślubu nie mamy - zaczynają się przysłowiowe schody. Niemal każdy ksiądz będzie próbował przede wszystkim nakłonić rodziców dziecka, by zawarli małżeństwo kościelne. Taka jest rola kapłana i należy się na to przygotować. Księdzu nie wolno jednak zmuszać nikogo do zawarcia ślubu, a brak tego sakramentu nie może być pretekstem do odmowy udzielenia chrztu dziecku.
Ważni są chrzestni
Kodeks prawa kanonicznego jasno określa, jakie warunki muszą być spełnione, by dziecko mogło być ochrzczone i jakie warunki muszą spełniać jego rodzice chrzestni, bo to od nich zależy duchowe, religijne wychowanie dziecka. Rodzice biologiczni lub prawni opiekunowanie nie muszą być wierzący, ważne jest, by wierzącymi i praktykującymi katolikami byli rodzice chrzestni. Rodzice biologiczni muszą jedynie wykazać wolę ochrzczenia dziecka i zgodę na jego wychowywanie w duchu wiary katolickiej. Zobowiązanie to przejmuje wówczas ktoś z bliskich, zwykle są to dziadkowie albo rodzice chrzestni. W niektórych parafiach wymagane jest złożenie oświadczenia (ustnego lub pisemnego), że rodzice dołożą starań, by dziecko było wychowywane w wierze katolickiej.
W kodeksie prawa kanonicznego czytamy: „Do godziwego ochrzczenia dziecka wymaga się: 1. aby zgodzili się rodzice lub przynajmniej jedno z nich, lub ci, którzy prawnie ich zastępują; 2. aby istniała uzasadniona nadzieja, że dziecko będzie wychowane po katolicku; jeśli jej zupełnie nie ma, chrzest należy odłożyć zgodnie z postanowieniami prawa partykularnego, powiadamiając rodziców o przyczynie”. (kan. 868 § 1)
Wychowanie w wierze
Na czym dokładnie polega "wychowanie w wierze katolickiej"? Oznacza ono "doprowadzenie dziecka do świadomej przyjaźni z Chrystusem, a to dokonuje się przez: przekazanie dziecku podstawowych prawd wiary i zasad moralności głoszonych przez Kościół katolicki, a przede wszystkim nauczenie dziecka modlitwy, włączenie go w życie wspólnoty katolickiej (Msza św. niedzielna), posyłanie na naukę religii, doprowadzenie do pełnego udziału w Eucharystii i do przyjęcia sakramentu bierzmowania oraz wprowadzenie w dojrzałe i odpowiedzialne życie chrześcijanina." - jak podaje instrukcja Episkopatu o chrzcie.
Związek cywilny i konkubinat
"Jeśli rodzice żyją w związku cywilnym lub w konkubinacie i nie mogą zawrzeć małżeństwa z powodu przeszkód kanonicznych, jednak praktykują swoją wiarę w tym, co jest dla nich możliwe, dziecko należy ochrzcić, wymagając na piśmie oświadczenia rodziców, że zobowiązują się wychować dziecko w wierze katolickiej" - pisze arcybiskup w instrukcji w sprawie chrztu. Jest to ważne w przypadku rodziców, którzy nie mogą np. zawrzeć ślubu kościelnego, ponieważ jedno z nich jest po rozwodzie.
Opłata za chrzest i zagrożenie życia
Żądanie jakiejkolwiek opłaty za udzielenie sakramentu chrztu lub posługiwanie się cennikiem jest niezgodne z prawem. Wszelkie opłaty są formą ofiary i to od rodziców lub rodziców chrzestnych zależy, jaka będzie jej wysokość.
Mało kto również wie, że chrztu może udzielić każdy, nie tylko ksiądz, jeśli życie dziecka jest zagrożone. W takiej sytuacji pokropienie wodą i wypowiedzenie słów: " Ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego" ma moc sakramentu udzielonego przez osobę duchowną.
Czytaj także:
Arcybiskup: Brak ślubu rodziców to nie powód, by odmawiać chrztu dziecka
Zobacz także: