Panie Doktorze, czym tak naprawdę jest toksyna botulinowa?
Toksyna botulinowa jest wytwarzana przez bakterię Clostridum botulinum. Znana jest w medycynie od wielu lat. Jest bardzo silnie działającą naturalną toksyną powodującą zahamowanie uwalniania acetylocholiny - neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekaz impulsów między nerwami a mięśniami. Toksyna botulinowa blokuje połączenia między zakończeniami nerwów a unerwianymi przez nie mięśniami. Nie dochodzi wtedy do skurczów porażonego mięśnia. Botulina jest równie skuteczna u mężczyzn, jak i u kobiet. Botoks wygładza zmarszczki. Stosuje się go do likwidacji zmarszczek mimicznych, używa się wtedy bardzo małe stężenia toksyny, które nie mają wpływu na inne elementy układu nerwowego poza okolicą, w której podano zastrzyk.Botoks ma bardzo szerokie zastosowanie w medycynie, wykorzystuje się go również do leczenia przykurczy mięśni.
Często pacjentki obawiają się, że botoks zmieni ich rysy twarzy. Czy to prawda?
Toksyna botulinowa nie zmienia rysów twarzy. Botoks blokuje tak zwane zmarszczki mimiczne, czyli na przykład lwią zmarszczkę pomiędzy brwiami, zmarszczki poprzeczne na czole, kurze łapki. Dzięki tej blokadzie mięśni mimicznych twarzy wygładzamy zmarszczki mimiczne i zapobiegamy powstawaniu nowych, które w przyszłości w celu eliminacji trzeba będzie wypełnić kwasem hialuronowym.
Zdarza się, że obserwujemy przerysowany efekt w postaci „napompowanych” ust i policzków. Czy to za sprawą botoksu?
Nie, to absolutny mit. Toksyny botulinowej nie wstrzykuje się w usta ani w policzki. Przerysowane usta czy duże, nienaturalne policzki są wynikiem nadmiernego wstrzykiwania preparatów z kwasem hialuronowym.
Czy botoks jest również lekarstwem? Na co może pomóc?
Toksyna botulinowa wykorzystywana jest w medycynie między innymi do leczenia migrenowych, napięciowych i chronicznych bólów głowy. Stosuje się ją również w leczeniu spazmowych bólów mięśniowych, głównie szyi, karku - tak zwany kręcz szyi i pleców, blizn pooperacyjnych i napięcia mięśni piersiowych, na przykład po wprowadzeniu protez powiększających biust. W latach 70’ XX wieku toksyna botulinowa została po raz pierwszy zastosowana w leczeniu zeza przez lekarzy okulistów. Ostatnio bardzo popularnym zabiegiem w naszej klinice jest leczenie nadpotliwości. Obszar, w którym występuje nadmierne wydzielane potu, na przykład pachy, dłonie, stopy jest ostrzykiwany toksyną botulinową, co zmniejsza wydzielanie potu przynajmniej o połowę.
Panie Doktorze, często się słyszy, że na botoks jest „jeszcze za wcześnie”. Czy faktycznie istnieje jakaś granica wieku?
Jeżeli chodzi o estetyczne zastosowanie polecam go osobom powyżej 20 roku życia, natomiast w przypadku leczenia medycznego można go również stosować w niektórych przypadkach u dzieci z porażeniem mózgowym. Ostatnio na przykład leczyłem nadpotliwość pach pacjentce, która miała 16 lat. Na taki zabieg osoba niepełnoletnia musi przyjść z rodzicem, który podpisuje odpowiednią zgodę.
Jak długo czekamy na efekty botoksu?
Efekty pojawiają się po 10-14 dniach od wykonania zabiegu. Czas utrzymania się efektu jest różny, mam pacjentki, którym efekty utrzymują się 4 miesiące, jak i pacjentki którym efekt utrzymuje się przez 11 miesięcy. Średnio zabieg powinien być powtarzany co pół roku. Niedługo w naszej klinice Centrum Medycyny i Estetyki przy ulicy Staszica 6 w Kielcach będziemy mieć promocję na zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej, zapraszam do obserowania naszej strony na facebooku, a także korzystania z naszych promocji.