Zamocz nogi w wodzie z solą, a twój organizm ci podziękuję. Sprawdź, jak przygotować kąpiel solankową i jaką wybrać sól

Katarzyna Dębek
Moczenie stóp w wodzie z solą ma nie tylko zdrowotne aspekty, ale także jest świetnym sposobem na odprężenie się.
Moczenie stóp w wodzie z solą ma nie tylko zdrowotne aspekty, ale także jest świetnym sposobem na odprężenie się. Daria Kulkova / GettyImages
Moczenie stóp w wodzie z solą może być pomocne przy wielu dolegliwościach. Taka kąpiel jest banalnie prosta do przygotowania, jednak należy pamiętać o tym, że nie każda sól się do niej nadaje. Zobacz, jak zrobić takie proste domowe SPA dla nóg i którą sól wybrać, na konkretne problemy zdrowotne.

Spis treści

Co daje moczenie nóg w wodzie z solą?

Dziś piętnuje się sól jako przyczynę wielu chorób, jednak należy uświadomić sobie, że problem nie leży w soli jako takiej, lecz w jej nadmiernym spożyciu. W odpowiednich dawkach sól jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu – m.in.:

  • reguluje pracę układu krążenia,
  • wspomaga układ nerwowy,
  • równoważy poziom cukru we krwi,
  • wspomaga przenikanie składników odżywczych przez ścianki jelita.

Od wieków znane jest również jej korzystne działanie na układ oddechowy czy skórę – nie bez przyczyny w ofercie sanatoriów znajdują się kąpiele solankowe, a mikroklimat grot solnych polecany jest przez lekarzy w przypadku alergii czy astmy.

Moczenie nóg w soli i wodzie, czy korzystnie wpływa na organizm?

Powszechnie dostępny w sklepach zwykły chlorek sodu jest niezbędny wewnątrz organizmu i zwykle nie musimy dostarczać go dodatkowo. W obecnych czasach powszechnym problemem jest jego nadmiar, a niedobór zdarza się niezwykle rzadko. Czy jednak kąpiel w soli kuchennej przynosi jakiekolwiek korzyści prozdrowotne?

Chlorek sodu, dzięki jego zdolności do absorpcji wody, wykazuje właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne – wiążąc wodę, nie pozwala na rozwój grzybów i bakterii, dlatego kąpiel w soli ma działanie odkażające. Jednak na tym kończy się dobroczynne działanie soli, jeśli nie zawiera ona innych cennych składników.

To właśnie w nich tkwi korzystne dla organizmu działanie solanek. Wartościowe mikroelementy decydują o tym, że sól borowinowa pomaga w leczeniu chorób zwyrodnieniowych i reumatyzmu oraz łagodzi bóle mięśni, stawów i kręgosłupa, a także zmniejsza obrzęki stawów. To jod zawarty w soli bocheńskiej, a nie chlorek sodu pomaga przeciwdziałać chorobom tarczycy, podobnie jak magnez z soli ciechocińskiej wspomaga leczenie schorzeń układu nerwowego.

Pielęgnacja stóp za grosze! Zanurz nogi w odprężającej kąpieli i ciesz się efektem

Pielęgnacja stóp za grosze! Zanurz nogi w odprężającej kąpieli i ciesz się efektem

Dokuczają ci obrzęki lub grzybica stóp? Jeśli tak, koniecznie wypróbuj babciny sposób na te nieprzyjemne dolegliwości – moczenie nóg w liściach laurowych. Ta ciepła, aromatyczna kąpiel ma kojące i prz...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Moczenie nóg w wodzie z solą – o czym warto pamiętać? Sprawdź, jak przygotować kąpiel dla stóp w domu

Czy moczenie nóg w gorącej wodzie z solą jest więc niepotrzebne i nie przynosi żadnych korzyści? Niekoniecznie, warto jednak wiedzieć, co możemy otrzymać w wyniku takich działań i jakie efekty są niemożliwe do uzyskania.

Czy gorąca woda to dobry pomysł? Abstrahując od dodatków, należy wspomnieć o innym aspekcie prozdrowotnych kąpieli – temperaturze wody. Lekarze odradzają gorące kąpiele ze względu na ich niekorzystne działanie na układ krwionośny. Dlatego przygotowując kąpiel dla nóg lepiej posłużyć się wodą ciepłą, która z jednej strony zapewni nam komfort, a z drugiej nie będzie szkodzić naszemu organizmowi. Letnia, chłodniejsza woda sprawdzi się, jeśli naszym problemem są zmęczenie i obrzęki.

Ile soli do moczenia nóg? To kwestia indywidualna, ale przyjmuje się, że wystarczy 1-2 łyżeczki soli kuchennej lub 5-6 łyżeczek soli kamiennej, Epsom czy himalajskiej na litr wody. Należy pamiętać, że sól musi być dokładnie rozpuszczona, a kąpiel powinna trwać ok. 15-20 minut.

Jaka sól do moczenia nóg? Jakie działanie mają poszczególne rodzaje soli?

Sól kuchenna – a może inna? Sól kuchenna ma właściwości antyseptyczne i zmiękczające – jeśli zależy nam na takim efekcie, z powodzeniem możemy jej użyć. Jeżeli jednak oczekujemy po kąpieli solankowej korzystnego wpływu na nasze zdrowie, warto wybrać inny rodzaj soli:

  • z Morza Martwego – wspomaga leczenie łuszczycy, egzemy, alergii oraz drobnych podrażnień i stanów zapalnych;
  • kamienną – łagodzi bóle mięśni i stawów, pobudza krążenie krwi i pomaga w problemach skórnych;
  • gorzką – łagodzi skutki stresu, wspomaga funkcjonowanie układu krwionośnego, regeneruje i rozluźnia mięśnie;
  • himalajską– jest bogata w składniki mineralne, korzystna przy reumatyzmie i chorobach stawów;
  • kłodawską – zalecana przy przemęczeniu i nerwicach, wspomaga leczenie chorób skórnych;
  • bocheńską – odżywia skórę i rozluźnia mięśnie;
  • ciechocińską – wspomaga regenerację po złamaniach i zwichnięciach, pomocna w leczeniu gośćca;
  • iwonicką – zmniejsza krwiaki, obrzęki i dolegliwości bólowe oraz pomaga w leczeniu gośćca;
  • borowinową – działaj przeciwzapalnie i wspomaga leczenie chorób zwyrodnieniowych, zmniejsza obrzęki stawów.

Sole uzdrowiskowe mają zwykle szersze spektrum działania, jednak żeby były skuteczne we wspomaganiu np. alergii wziewnych, muszą być stosowane co najmniej w formie kąpieli, a najlepiej inhalacji.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie. Obserwuj StronaKobiet.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Ja z kolei jestem fanką kąpieli z dodatkiem soli. Uwielbiam ?w Ecospace mają szeroki wybór soli i pudrów kąpielowych ? https://eco-space.eu/kategoria-produktu/pielegnacja-ciala/
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet