Hasło „Déjà vu - Strajk Kobiet” nawiązuje do manifestacji sprzed ponad roku. Wówczas posłowie skierowali do dalszych prac projekt ustawy całkowicie zakazujący aborcji, odrzucając przy tym projekt liberalizujący przepisy, co wywołało falę protestów w całym kraju, a ich punktem kulminacyjnym był „czarny poniedziałek”.
"Czarna Środa" w Warszawie
W Warszawie kobiety spotkały się o godz. 17 przed siedzibą Platformy Obywatelskiej, a nie jak w 2016 r. przed biurem Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Nowogrodzkiej. Nieprzypadkowo - to właśnie za sprawą 39 posłów PO i Nowoczesnej, którzy nie wzięli udziału w głosowaniu, przepadł proaborcyjny projekt ustawy przedstawiany kilkanaście dni temu w Sejmie przez Barbarę Nowacką.
W Łodzi protestujący zwracali uwagę, że projekt został odrzucony nie tylko za sprawą posłów PiS, ale także przy udziale niektórych posłów opozycji. Ich podobizny można było zobaczyć na trzymanych przez protestujących kartkach.
W Poznaniu demonstracja odbyła się na placu Wolności i towarzyszyła jej kontrmanifestacja.
W Lublinie protestujący zebrali się przed biurem posłów Prawa i Sprawiedliwości
W Rzeszowie protestowano na Rynku.
- Dzisiaj bronimy praw wszystkich obywateli. Nie tylko o kobiety chodzi. My mówimy głosem kobiet i mężczyzn - powiedziała Joanna Buława, organizatorka protestu. - Nie można sprowadzać naszych protestów tylko do sprzeciwu wobec prób zmian ustawy aborcyjnej. Nie walczymy o to, żeby móc usuwać ciąże. Chodzi o to, że kobiety nie mają wsparcia w społeczeństwie.
W Częstochowie protest przeciwników zaostrzania prawa aborcyjnego odbył się na placu Biegańskiego. Zebrało się kilkadziesiąt osób. Byli wśród nich członkowie partii Razem i SLD.
W Krakowie protestujący zebrali się - z czarnymi balonikami, tęczowymi flagami i wypisanymi hasłami - na placu Matejki, po czym przeszli ulicami miasta. Uczestnicy - w tym głównie kobiety - protestu przyszły z hasłami takimi jak: "Moje ciało, moja sprawa", "Żądamy pełni praw reprodukcyjnych", "Żądamy wyjścia religii ze szkół", "Wara od kobiet obślizgłe mordy".
W Trójmieście protesty odbyły się w Gdańsku na placu przy City Forum i w Gdyni na placu Kaszubskim
Na sosnowieckiej Patelni odbyła się demonstracja "Miarka się przebrała. Czarny Protest Trwa"
W Katowicach pikietujący zebrali się na Rynku
Marsze kobiet w "Czarną Środę". Protesty w kilku miastach Polski:
Organizatorki Czarnego Protestu nagrodzone
"Pokazały, że kiedy rozmawia się o kobietach, a nie z kobietami, przejmują stery w decydowaniu o swoim prawie do życia w zdrowiu". Organizatorki Czarnego Protestu-Ogólnopolskiego Strajku Kobiet otrzymały nagrodę za "wyjątkowy wpływ na rzeczywistość".
Nagrody im. Anny Laszuk są przyznawane przez Radio TOK FM. W laudacji podkreślono, że była to nominacja dla tysięcy kobiet uczestniczących w Czarnym Proteście we wszystkich zakątkach kraju, dla kobiet, które nie dały się podzielić i nie pozwoliły na ustawowe regulowanie własnych sumień, myśli i uczuć.
"Sukces Czarnego Protestu - wstrzymanie restrykcyjnego projektu ustawy antyaborcyjnej - wzniosły także na wyższy humanistyczny poziom.
Polki przypomniały o istocie niezależności sumienia i umysłu. O tym, że decydowanie za kogokolwiek, kto znajduje się w sytuacji moralnego dramatu, nie jest żadną ochroną, tym bardziej ochroną życia – to przemoc, siłowe przejmowanie kontroli i dominacji, często przez postać w sutannie, kitlu czy drogim garniturze." - skomentowano wydarzenie, wręczając nagrodę laureatkom.
Konsekwencje udziału w Czarnym Proteście: Proces nauczycielek z Zabrza za "czarny protest".
Ratujmy Kobiety - szczegóły projektu ustawy "O prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie"