Dlaczego dobre maniery są ważne? Wyjaśnia nam właścicielka Szkoły Dobrych Manier w Toruniu

Karina Obara
Dr Joanna Modrzyńska: - Trudno oprzeć się wrażeniu, że nieprzestrzeganie dobrych manier zbiegło się w czasie z coraz większym brakiem szacunku dla drugiej osoby. Coraz więcej osób idzie przez świat rozpychając się łokciami i głośno krzyczą.
Dr Joanna Modrzyńska: - Trudno oprzeć się wrażeniu, że nieprzestrzeganie dobrych manier zbiegło się w czasie z coraz większym brakiem szacunku dla drugiej osoby. Coraz więcej osób idzie przez świat rozpychając się łokciami i głośno krzyczą. archiwum prywatne Joanny Modrzyńskiej
Rozmowa z dr. Joanną Modrzyńską, politolożką z UMK, właścicielką Szkoły Dobrych Manier w Toruniu, o tym, dlaczego dobre maniery są tak ważne.

Zobacz wideo: Takie są kary dla pijanych kierowców

- Obserwując życie publiczne i zachowania np. w mediach społecznościowych, można chyba śmiało powiedzieć, że z manierami mamy na bakier. Ale czy kiedyś było lepiej?
- Wydaje mi się, że kiedyś była większa świadomość i potrzeba nieustannego szlifowania swoich umiejętności w tym zakresie. Ludzie wiedzieli, że umiejętność odnalezienia się i odpowiedniego zachowania w różnych warunkach jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. Oczywiście, kiedyś różne grupy społeczne w różnym stopniu stosowały się do reguł savoir-vivre’u i etykiety, jednak każda z nich na swój sposób dążyła do doskonałości w tym zakresie. Współcześnie coraz mniej ludzi wyraża taką chęć i potrzebę. Po ostatnich telewizyjnych programach dotyczących ubioru czy sposobów zachowania przy stole miałam okazję przeczytać mnóstwo komentarzy, których autorzy kierują się zasadą „nikt mi nie może niczego nakazać, mogę robić, co chcę i nikt mi nic nie zrobi”. To jest najlepszy dowód na to, że w naszym społeczeństwie można zaobserwować brak wiedzy na temat jednej z najważniejszych zasad dobrych manier, która mówi o tym, że zostały one stworzone po to, aby móc okazać szacunek i troskę o inną osobę. Te reguły nie zostały wymyślone po to, aby nam utrudnić życie, wręcz przeciwnie – na przestrzeni wieków różne okoliczności pokazały nam, jakie zachowania w naszym kręgu kulturowym są najbardziej praktyczne i logiczne z punktu widzenia użytkownika. W ten sposób przygotowując np. nakrycie nie trzeba się zastanawiać, gdzie postawić szklanki i kieliszki – większość z nas jest praworęczna, dlatego prawa strona talerza jest najbardziej logiczna i wygodna. Podczas moich szkoleń zawsze powtarzam, że nikt nie wie wszystkiego. Wystarczy jednak pomyśleć nad logicznym rozwiązaniem i w większości przypadków zrobimy daną rzecz dobrze i zgodnie z zasadami dobrych manier.

- Co nam popsuło maniery?
Trudno oprzeć się wrażeniu, że nieprzestrzeganie dobrych manier zbiegło się w czasie z coraz większym brakiem szacunku dla drugiej osoby. Coraz więcej osób idzie przez świat rozpychając się łokciami i głośno krzycząc – w ten sposób nadrabiają braki w dobrym wychowaniu i okazywaniu szacunku innym. Często porównuję przestrzeganie dobrych manier do przestrzegania kodeksu ruchu drogowego. Tutaj też przecież można wyjść z założenia, że drogę na rondzie można sobie skrócić jadąc pod prąd, a samochód zaparkować pod samym sklepem, żeby było bliżej.

- A właściwie dlaczego maniery są tak ważne? Wielu ludzi uważa, że to sztuczne zachowanie, tresura i w życiu niekoniecznie się przydają.
Jako społeczeństwo umówiliśmy się na pewne reguły, które mają dać nam wszystkim przewidywalność i poczucie bezpieczeństwa. I tak naprawdę właśnie o to w tym wszystkim chodzi. Niestety, współcześnie wiele osób wychodzi z założenia, że w pierwszej kolejności ma im być dobrze, dlatego w restauracji nie zwracają uwagi nie biegające i krzyczące pociechy, zaś na nadbałtyckiej plaży okopują się i otaczają parawanami, skutecznie uniemożliwiając dostęp do morza. Żeby była jasność, sama mam dwójkę dzieci i też chodziłam z nimi do restauracji, gdy były małe. Zawsze jednak staraliśmy się z mężem, aby nie stanowiły zagrożenia dla siebie i innych (obsługa kelnerska często serwuje gorące potrawy – o wypadek naprawdę nie jest trudno) lub też chodziliśmy do restauracji stworzonych z myślą o młodszych klientach, gdzie większy harmider w wykonaniu dzieci nie przeszkadzał innym gościom. Znajomość i stosowanie dobrych manier w praktyce z pewnością daje nam poczucie stabilizacji. W otoczeniu innych ludzi mam pewność, że nikt swoim widelcem nie będzie sobie nakładał jedzenia ze wspólnego półmiska, a gdy skończy mi się picie mogę liczyć na to, że osoba siedząca obok, sięgając po karafkę z wodą, w pierwszej kolejności zaoferuje mi dolewkę, co może przecież być początkiem do poznania się i nawiązania interesującej rozmowy. Żeby była jasność, w różnych okolicznościach obowiązują różne zasady. Obiad urodzinowy w restauracji wymaga innego poziomu elegancji jeśli chodzi o strój czy zachowanie niż swobodny grill w ogrodzie, podczas którego niekoniecznie musimy jeść z porcelanowych talerzy przy użyciu srebrnych sztućców i popijać z kryształowych szklanek. Na wszystko jest odpowiedni czas i miejsce.

- Czy chce pani przez to powiedzieć, że dzięki dobrym manierom jesteśmy dla siebie po prostu bardziej interesujący jako ludzie?
Tak, myślę, że jest dużo prawdy w tym stwierdzeniu. Każda wymiana wizytówek może być okazją nie tylko do poznania nowej osoby, ale też inspiracją do zaprojektowania nowej wizytówki dla siebie i okazania szacunku naszemu rozmówcy. Dlatego otrzymane wizytówki należy traktować z szacunkiem i schować do wizytownika, a nie np. tylnej kieszeni spodni czy portfela. Podobnie właściwe powitanie i pożegnanie naszego gościa czy partnera biznesowego potrafi bardzo wiele o nas powiedzieć i zrobić odpowiednio złe lub dobre pierwsze wrażenie, co może mieć niebagatelny wpływ na nasze dalsze relacje lub ich brak. Przykłady można mnożyć niemalże w nieskończoność. Jednak w każdej sytuacji: rodzinnej czy biznesowej, oficjalnej czy nieoficjalnej, to właśnie szacunek do drugiej osoby powinien być dla nas myślą przewodnią, która musi nam nieustannie towarzyszyć.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet