Dzieci będące na diecie bezmięsnej miały podobne wyniki badań dotyczących rozwoju i odżywienia organizmu, jak ich koledzy jedzący mięso – wykazali naukowcy z St. Michael's Hospital of Unity Health Toronto w czasopiśmie medycznym „Pediatrics”. Zauważyli też jednak, że wśród wegetariańskich maluchów częściej występuje problem niedostatecznej masy ciała.
Wpływ diety wegetariańskiej na rozwój dzieci
Dieta wegetariańska oraz całkiem roślina to sposoby żywienia coraz bardziej popularne na całym świecie, w tym w Kanadzie, gdzie od 2019 r. w oficjalnym przewodniku żywieniowym zachęca się do zastępowania mięsa źródłami białka roślinnego, takimi jak fasola czy tofu.
– W ciągu ostatnich 20 lat zaobserwowaliśmy rosnącą popularność diet roślinnych oraz zmiany zachodzące na rynku żywności, dające większy dostęp do alternatyw roślinnych – tłumaczy dr Jonathon Maguire, główny autor badania i pediatra w St. Michael's Hospital of Unity Health Toronto. – [...] Niewiele badań oceniało jednak wpływ diet wegetariańskich na wzrost i stan odżywienia w dzieciństwie.
Aby dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat, naukowcy poddali analizie dane 8907 dzieci w wieku od sześciu miesięcy do ośmiu lat, które zebrano w latach 2008-2019. Uczestników badania podzielono na dwie grupy – będących jaroszami oraz stosujących dietę niewegetariańską.
W przypadku wegetariańskich dzieci otrzymano podobne wyniki badań, jak u tych spożywających mięso, odnośnie parametrów takich jak:
- wzrost oraz średni wskaźnik masy ciała (BMI),
- poziom żelaza,
- poziom witaminy D,
- stężenie cholesterolu.
– Jadłospisy z przewagą produktów roślinnych są uznawane za zdrowy wzorzec odżywiania ze względu na zwiększone spożycie owoców, warzyw, błonnika i produktów pełnoziarnistych oraz zmniejszoną podaż tłuszczów nasyconych [...]. Diety wegetariańskie wydają się być odpowiednie dla większości dzieci – skomentował wyniki badań dr Maguire.
Uwaga na niedowagę! Ważne jest staranne planowanie diety bezmięsnej
Chociaż dzieci niejedzące mięsa okazały się rozwijać równie dobrze, jak ich rówieśnicy nie będący wegetarianami, były prawie dwukrotnie bardziej narażone na wystąpienie niedowagi. Dlatego autorzy badania podkreślają potrzebę starannego planowania jadłospisu dla dzieci z niedowagą przy rozważaniu diety wegetariańskiej.
Sprawdź też: Zmniejsz porcje mięsa o 50 g i wybieraj te produkty. Tak zmaleje ryzyko chorób serca i cukrzycy
Niedostateczna masa ciała jest wynikiem niedożywienia i może być oznaką tego, że codzienna dieta dziecka nie zaspokaja jego potrzeb żywieniowych, a zwłaszcza energetycznych, co jest niezbędne dla wspierania normalnego wzrostu. W przypadku wege dzieci szczególnie ważne jest zadbanie, aby ich posiłki zapewniały wystarczająco dużo kalorii. Rodzice powinni także dopilnować, aby pociecha była pod stałą opieką lekarza, by kontrolować jego rozwój i stan zdrowia, a najlepiej także pozostawać w kontakcie z dietetykiem.
Ograniczeniem powyższego badania jest to, że naukowcy nie ocenili jakości poszczególnych diet wegetariańskich, a jak sami zauważają, występują one w wielu formach. Dlatego w każdym przypadku kwestia odżywienia dziecka jest indywidualna. Autorzy pracy podkreślają także konieczność prowadzania dalszych badań w tym zakresie. Niezbędne jest ustalenie spójnych zaleceń dotyczącego diety bezmięsnej w okresie niemowlęcym i dzieciństwie, zwłaszcza, że wcześniejsze ustalenia często pozostają ze sobą w sprzeczności.
Dowiedz się więcej:
- Study finds children with vegetarian diet have similar growth and nutrition compared to children who eat meat Science Daily
- Nawet dzieci mogą być na diecie wegetariańskiej Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej
Zadbaj o optymalne trawienie
Zdrowie
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wielki powrót Ireny Santor na salony! Wszyscy patrzyli tylko na nią | ZDJĘCIA
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!