Domowe sposoby na objawy menopauzy. Jak w naturalny sposób złagodzić nieprzyjemne dolegliwości związane z klimakterium?

Monika Góralska
Zmiana stylu życia i codziennych nawyków zmniejsza nieprzyjemne dolegliwości związane z przekwitaniem
Zmiana stylu życia i codziennych nawyków zmniejsza nieprzyjemne dolegliwości związane z przekwitaniem fizkes/123rf.com
Menopauza pojawia się zwykle między 45. a 55. rokiem życia i jest to naturalny, ale długi proces, który może trwać nawet 10-12 lat. W tym czasie ustaje praca jajników i spada poziom hormonów płciowych, co wiąże się z występowaniem wielu nieprzyjemnych objawów takich jak uderzenia gorąca, zlewne poty, zawroty głowy, wahania nastroju czy stany depresyjne. W złagodzeniu ich pomogą domowe sposoby na menopauzę.

Choć menopauzą nazywa się ostatnią miesiączkę w życiu kobiety, to jednak moment ten poprzedza okres premenopauzalny, który trwa ok. 4-6 lat przed zatrzymaniem cyklu menstruacyjnego, a od ustania krwawienia musi minąć rok, aby lekarz mógł stwierdzić, że kobieta przeszła klimakterium. Jest to więc dość długi proces, w czasie którego w organizmie kobiety następuje wiele zmian.

W czasie przekwitania ustaje praca jajników, które przestają wytwarzać komórki jajowe, a przysadka mózgowa stopniowo zmniejsza ilość wytwarzanych hormonów oraz spada poziom estrogenu i progesteronu. Miesiączki w tym czasie mogą być nieregularne, pojawiają się coraz rzadziej, aż do momentu ich całkowitego zatrzymania. W związku z tym kobieta staje się bezpłodna.

Zobacz także:

Objawy menopauzy – jak rozpoznać, że kobieta weszła w okres przekwitania?

Zmiany zachodzące w organizmie kobiety mają duży wpływ na codzienne funkcjonowanie i powodują szereg nieprzyjemnych dolegliwości. U każdej kobiety przebieg menopauzy oraz czas jej pojawienia się będzie inny, jednak już ok. 40. roku życia mogą pojawiać się jej pierwsze symptomy. Zwykle należą do nich zaburzenia miesiączkowania, cykle stają się nieregularne, a krwawienia zmieniają swoją intensywność i mogą być bardziej skąpe lub obfite niż dotychczas.

Najbardziej charakterystycznym objawem, który jest kojarzony z wejściem w okres przekwitania są nagłe, niespodziewane i bardzo intensywne uderzenia gorąca. Może im towarzyszyć zaczerwienienie na twarzy oraz nadmierna potliwość. Pocenie się może wystąpić nawet w nocy, w czasie wypoczynku. Mogą wystąpić także bóle i zawroty głowy oraz bóle mięśni. Początkowo można je więc pomylić z objawami infekcji.

Sprawdź: Ten sposób na uderzenia gorąca przy menopauzie zmniejsza objaw o 95 procent

Menopauza wiąże się także z zaburzeniami ze strony układu moczowo-płciowego. Pojawia się więc suchość pochwy, infekcje dróg moczowych, a także nietrzymanie moczu. Dolegliwości te mają wpływ na sferę intymną i wiążą się ze spadkiem libido.

Zmiany hormonalne i dolegliwości im towarzyszące wpływają także na psychikę i powodują wahania nastroju, odczuwanie niepokoju, ciągłe zmęczenie, rozdrażnienie, problemy z pamięcią i koncentracją, a także problemy z zasypianiem i wybudzanie się w nocy.

Sprawdź również:

Domowe sposoby na menopauzę

Na wystąpienie menopauzy oraz jej przebieg i czas trwania mają wpływ uwarunkowania genetyczne, ale też styl życia, dieta, codzienne nawyki, stosowanie używek, itp. Niektóre czynniki mogą przyspieszyć pojawienie się przekwitania lub zaostrzyć jego objawy, dlatego warto przyjrzeć się swojemu stylowi życia i zmodyfikować go, aby złagodzić nieprzyjemne dolegliwości towarzyszące menopauzie.

Właściwa dieta
W łagodzeniu dolegliwości związanych ze zmniejszeniem wydzielania hormonów płciowych wskazane jest spożywanie produktów bogatych w fitoestrogeny m.in. ciecierzyca, orzechy ziemne, nasiona lnu, czosnek oraz pełnoziarnistych i zawierających kwasy tłuszczowe omega-3. Zmiany hormonalne powodują zmniejszenie gęstości kości, co prowadzi do osteoporozy i ryzyka złamań. Aby temu zapobiec, warto wzbogacić dietę o produkty zawierające wapń i witaminę D3, takie jak mleko, sery, pestki słonecznika, nasiona roślin strączkowych, morele, suszone figi, a także żółtka jaj, wątróbka i tłuste ryby.

Właściwa dieta ułatwia również kontrolowanie masy ciała, która w okresie przekwitania może się zwiększać. Aby uniknąć tycia, należy więc wykluczyć z jadłospisu produkty przetworzone typu fast food, smażone oraz zawierające duże ilości tłuszczu, cukru oraz soli.

Woda zamiast używek
Ograniczenie lub zrezygnowanie z picia alkoholu, mocnej kawy i herbaty pozwoli na zmniejszenie potliwości i uderzeń gorąca. Napoje te oraz palenie papierosów potęgują nieprzyjemne dolegliwości. Zamień je na wodę, która korzystnie wpływa na termoregulację oraz utrzymuje odpowiedni poziom nawodnienia. Codziennie pij 2-3 litry wody.

Odpowiednia dawka snu
Zaburzenia snu, zmęczenie, obniżony nastrój i problemy z koncentracją często wynikają z nieprawidłowej higieny snu. Aby uregulować swój rytm dobowy, należy kłaść się spać i wstawać zawsze o tej samej porze, z możliwym godzinnym przesunięciem. Niezakłócony sen powinien trwać 7-8 godzin na dobę. W polepszeniu jakości snu pomogą również regularne ćwiczenia oraz wypoczynek pozwalający na zredukowanie stresu i osiągnięcie odpowiedniej równowagi psychicznej.

Regularne ćwiczenia
Umiarkowany wysiłek w formie jogi, pływania czy aerobiku pozwoli zadbać o kondycję i utrzymanie prawidłowej wagi oraz wzmocni układ kostny i stawowy. Dawka endorfin wydzielanych w czasie wysiłku fizycznego poprawi również nastrój, zniweluje stres i problemy ze snem. Ruch pozwoli również zadbać o prawidłową masę ciała, która w okresie menopauzy często się zwiększa z powodu spowolnienia metabolizmu oraz zajadania smutków zwykle słodkimi i kalorycznymi przekąskami.

Techniki relaksacyjne
Nie tylko ciało, ale i dusza wymaga w tym okresie szczególnej uwagi. Częste napięcie, huśtawki nastrojów czy stany depresyjne złagodzą kąpiele, masaże, spacery, medytacja czy aromaterapia. Ukoją nerwy, wyciszą i pomogą ze spokojem wejść w nowy etap życia. Oczywiście jeśli objawy depresyjne się utrzymują, należy skorzystać z pomocy psychologa lub psychiatry.

Wypoczynek
Znalezienie w ciągu dnia chwili dla siebie pozwala zachować równowagę psychiczną, zmniejszyć stres i odczucie zmęczenia towarzyszące menopauzie. Obejrzenie filmu, czytanie książki czy rozmowa z przyjaciółmi – ważne, aby codziennie zrobić coś dla siebie, co się chce, a nie musi.

ZOBACZ: Aktywność fizyczna może redukować objawy zachodzące w organizmie około 50 roku życia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet