Dzień Niewidzialnej Pracy – święto nie tylko wolontariuszy, ale też wszystkich osób wykonujących po cichu swoje obowiązki domowe

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Niewidzialna praca to taka, za którą nikt nie otrzymuje pensji. Chodzi głównie o zajmowanie się dziećmi, sprzątanie, opiekę nad starszymi, ale także wolontariat.
Niewidzialna praca to taka, za którą nikt nie otrzymuje pensji. Chodzi głównie o zajmowanie się dziećmi, sprzątanie, opiekę nad starszymi, ale także wolontariat. Halfpoint/Getty Images
Pracą niewidzialną możemy nazwać wszystkie czynności, które wykonujemy na co dzień w ramach obowiązków rodzinnych oraz wolontariatu. Każdego roku w pierwszy wtorek kwietnia celebrujemy dzień bohaterów, którzy za swój trud nie otrzymują wynagrodzenia. Zobacz, jak uczcić Dzień Niewidzialnej Pracy, który w 2022 roku obchodzimy 5 kwietnia.

Dzień Niewidzialnej Pracy przypada w tym roku 5 kwietnia. Święto to zapoczątkowała organizacja FEFAF – Federation Europeenne des Femmes Actives aux Foyer. Początkowo miało ono zwrócić uwagę na miliony kobiet, które pomimo tego, że nie są zatrudnione na etacie, nie chodzą do biura itp., wykonują ciężką robotę – sprzątają, gotują, opiekują się dziećmi i nie dostają za to pensji, a czasami nawet słowa „dziękuję”. Niewidzialna praca to także pomoc osobom starszym, niepełnosprawnym, zwierzętom i organizacja zbiórek charytatywnych.

Praca w domu to też praca

Misją Dnia Niewidzialnej Pracy jest docenienie i okazanie szacunku ludziom, którzy zajmują się obowiązkami domowymi. Istnieje stereotyp kobiety, która pozostając z dzieckiem w mieszkaniu nic nie robi! Jest to bardzo krzywdzące, bo praca w domu to też praca, czasami cięższa niż 8-godzinne siedzenie w biurze. Nakład czasu i energii, jaki jest wkładany w to, aby wychować dziecko, a przy okazji zadbać o porządek w domu i ciepły posiłek, przez wiele osób jest niedoceniany. Za te czynności nikt nie płaci! Warto nie tylko w tym dniu okazywać szacunek rodzicom, dziadkom oraz osobom z najbliższego otoczenia, ale także powiedzieć im po prostu „dziękuję”. Obchody Dnia Niewidzialnej Pracy można uczynić rodzinną tradycją i przygotować uroczystą kolację na cześć tych, którzy na co dzień zajmują się domowymi sprawami.

Wolontariat – praca na rzecz innych

Organizacja FEFAF kładzie również nacisk na docenienie pracy wolontariuszy. Są to osoby, które wykonują swoje obowiązki nieodpłatnie. Poświęcają swój czas, energię, a czasem też pieniądze, by pomóc innym nieznanym im ludziom, a także zwierzętom. To wszystko robią z dobroci serca. Takie osoby pewnie zbyt rzadko słyszą słowo „dziękuję”, a mimo to każdego dnia dają z siebie wszystko dla dobra innych. Jeżeli zastanawiasz się, jak pokazać wdzięczność takim osobom, zawsze możesz przekazać upominki, upiec ciasto dla pracowników danej placówki lub wesprzeć ich finansowo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka: Rozmowa Adrianem Meyerem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet