Dzień Niewidzialnej Pracy przypada w tym roku 5 kwietnia. Święto to zapoczątkowała organizacja FEFAF – Federation Europeenne des Femmes Actives aux Foyer. Początkowo miało ono zwrócić uwagę na miliony kobiet, które pomimo tego, że nie są zatrudnione na etacie, nie chodzą do biura itp., wykonują ciężką robotę – sprzątają, gotują, opiekują się dziećmi i nie dostają za to pensji, a czasami nawet słowa „dziękuję”. Niewidzialna praca to także pomoc osobom starszym, niepełnosprawnym, zwierzętom i organizacja zbiórek charytatywnych.
Praca w domu to też praca
Misją Dnia Niewidzialnej Pracy jest docenienie i okazanie szacunku ludziom, którzy zajmują się obowiązkami domowymi. Istnieje stereotyp kobiety, która pozostając z dzieckiem w mieszkaniu nic nie robi! Jest to bardzo krzywdzące, bo praca w domu to też praca, czasami cięższa niż 8-godzinne siedzenie w biurze. Nakład czasu i energii, jaki jest wkładany w to, aby wychować dziecko, a przy okazji zadbać o porządek w domu i ciepły posiłek, przez wiele osób jest niedoceniany. Za te czynności nikt nie płaci! Warto nie tylko w tym dniu okazywać szacunek rodzicom, dziadkom oraz osobom z najbliższego otoczenia, ale także powiedzieć im po prostu „dziękuję”. Obchody Dnia Niewidzialnej Pracy można uczynić rodzinną tradycją i przygotować uroczystą kolację na cześć tych, którzy na co dzień zajmują się domowymi sprawami.
Wolontariat – praca na rzecz innych
Organizacja FEFAF kładzie również nacisk na docenienie pracy wolontariuszy. Są to osoby, które wykonują swoje obowiązki nieodpłatnie. Poświęcają swój czas, energię, a czasem też pieniądze, by pomóc innym nieznanym im ludziom, a także zwierzętom. To wszystko robią z dobroci serca. Takie osoby pewnie zbyt rzadko słyszą słowo „dziękuję”, a mimo to każdego dnia dają z siebie wszystko dla dobra innych. Jeżeli zastanawiasz się, jak pokazać wdzięczność takim osobom, zawsze możesz przekazać upominki, upiec ciasto dla pracowników danej placówki lub wesprzeć ich finansowo.