Spis treści
Teściowe znane w polskim show–biznesie
Zobacz sławne teściowe jedne z najpopularniejszych teściowych w polskim show–biznesie. Czy myśleliście o nich w ten sposób?
Choć grają na deskach teatru, występują przed kamerami, robią zawrotne kariery, to w życiu prywatnym często są po prostu żonami, matkami, a także teściowymi. Znane panie, tak jak wszystkie inne, mają różne relacje rodzinne. Jedne łączy z dziećmi i ich małżonkami silna więź, inne dają im więcej przestrzeni. Żaden z tych wyborów nie jest zły, jeśli odpowiada obu stronom.
Kiedy jest Dzień Teściowej 2024?
Dzień Teściowej obchodzony jest w Polsce 5 marca, czyli w tym roku już w najbliższą niedzielę. Nieznana jest dokładna geneza tego święta. Możliwe, że po raz pierwszy obchodzono je w Meksyku, choć zostało ustanowione w latach 80. zeszłego wieku we Francji. Z kolei w Stanach Zjednoczonych obchodzone jest w czwartą niedzielę października i miały zainicjować je firmy, które na nim zyskały, czyli sprzedające kartki okolicznościowe, a także kwiaciarnie.
Czytaj też: Prezenty na Dzień Kobiet w PRL-u. Myślisz, że panie dostawały róże? Nic z tych rzeczy
Kim jest teściowa? Teściowa to matka żony, ale powszechnie mówi się tak również o matce męża, choć ze staropolskiego nazywana jest ona, również w wielu miejscach współcześnie, świekrą.
Stereotypy o teściowych
Teściowa jest przedmiotem wielu żartów o korelacjach rodzinnych. Pochodzą one z powszechnie przyjętych opinii o konfliktach na linii teściowa–synowa i teściowa–zięć. Matki wybranków serc często postrzega się jako wtrącające się i autorytarne. Te stereotypy mogą pochodzić z tradycyjnych ról społecznych. Według nich po ślubie to żona strzeże ogniska domowego i dba o męża, przejmuje tym samym zadania, które dotychczas wykonywała jego matka, a próby pouczania może odbierać wrogo. Z kolei mężczyzna ma być po ślubie odpowiedzialny za rodzinę, a teściowa może chcieć kontrolować wypełnianie tej roli.