Spis treści
Co to jest syndrom najstarszej córki? #EldestDaughterSyndrome króluje na TikToku
Najstarsze siostry dają o sobie znać w Internecie. Użytkowniczki TikToka dodają hashtag #EldestDaughterSyndrome, który ostatnio bije rekordy popularności. Choć syndrom ten nie został sklasyfikowany jako oficjalny stan, kobiety na całym świecie zaczęły używać tego terminu, aby opisać emocjonalny ciężar, jaki na siebie biorą podczas dorastania i którego nigdy się nie pozbywają.
Kobiety dzielą się swoimi doświadczeniami jako pośredniczki w kłótniach z rodzicami i rodzeństwem, poczuciem nierobienia wystarczająco dużo i odpowiedzialnością za szczęście innych.
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles ujawnili nowe dowody na istnienie „syndromu najstarszej córki”. W badaniu opublikowanym w „Psychoneuroendocrinology” wyjaśniono, że pierworodne córki mają tendencję do dojrzewania wcześniej niż zwykle, co stawia je w odpowiedniej pozycji do pełnienia wymaganej roli opiekuna dla młodszego rodzeństwa.
Syndrom najstarszej córki. Dojrzałość ponad wiek i przykład dla rodzeństwa
Ze zjawiskiem syndromu najstarszej córki spotkała się też dr Rina Bajaj, psycholożka doradzająca kobietom.
– Pierworodne dzieci, zwłaszcza córki, czasami doświadczają większej presji, by dawać przykład, osiągać wyniki w nauce i przyjmować role przywódcze w swoich rodzinach – powiedziała „The Sun” dr Bajaj.
Chodzi o to, że kolejność urodzenia może wpływać na to, jak jest się postrzeganym i traktowanym w rodzinie, a tym samym na to, jak dana osoba się zachowuje.
– Niektórzy rodzice mają tendencję do obarczania najstarszego dziecka obowiązkami opiekuńczymi, ucząc młodsze rodzeństwo i pomagając w pracach domowych – mówi dr Bajaj.
Te dodatkowe umiejętności mogą być i korzystne, jak i szkodliwe. Najstarsza córka będzie bardziej dojrzała i kompetentna, ale jest obarczona dużą odpowiedzialnością i wysokimi oczekiwaniami do spełnienia. Najczęściej prowadzi to do perfekcjonizmu.
Jakie się objawy syndromu najstarszej córki?
Syndrom najstarszej córki wiąże się z emocjonalnym obciążeniem, które zwykle przyjmują najstarsze córki (oraz są do tego zachęcane) w wielu rodzinach od najmłodszych lat.
Typowe objawy syndromu najstarszej córki to m.in.:
- Nadmierna odpowiedzialność: przejmowanie dużej ilości obowiązków w rodzinie (np. opieka nad młodszym rodzeństwem, zarządzanie obowiązkami domowymi).
- Poświęcenie: Przedkładanie potrzeb innych nad własne i zaniedbywanie osobistych pragnień lub ambicji.
- Cechy przywódcze: najstarsza córka często jest postrzegana jako lider lub wzór do naśladowania w rodzinie.
- Potrzeba aprobaty: poszukiwanie potwierdzenia i aprobaty ze strony rodziców lub autorytetów.
- Perfekcjonizm: poczucie presji spełniania wysokich standardów i oczekiwań, które zostały ustalone przez rodziców lub narzucone przez samą siebie.
– Dzieje się tak, ponieważ często są one zmuszone do priorytetowego traktowania dobrego samopoczucia i uczuć innych kosztem własnego szczęścia lub spełnienia – wyjaśnia dr Bajaj. – Z biegiem czasu, ten wzorzec zaniedbywania siebie może pozbawić najstarszą córkę poczucia tego, kim naprawdę jest i czego chce od życia.
Dr Bajaj podkreśla, że osoby, które zauważają u siebie objawy syndromu najstarszej córki, powinny ćwiczyć wyznaczanie granic i priorytetowe traktowanie siebie.
Źródła:
- Mothers’ prenatal distress accelerates adrenal pubertal development in daughters Psychoneuroendocrinology
- KNOW THE SIGNS What is ‘eldest daughter syndrome’? The signs, symptoms and psychology behind the bizarre phenomenon The Sun
- New study reveals fresh evidence for ‘eldest daughter syndrome’ Independent
Bądź zawsze w formie
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!
- Lidia Popiel wyjawia sekret o Bogusławie Lindzie. Tak naprawdę wygląda ich związek