Syndrom Piotrusia Pana i Roszpunki, kompleks Edypa lub Kopciuszka – za tymi bajkowymi nazwami kryją się poważne zaburzenia. Co oznaczają?

Ewa Zwolak
Chcesz wiedzieć, co wspólnego mają Edyp, Kasandra, Piotruś Pan i Kopciuszek z naszą psychiką? Jeśli tak, przejdź dalej.
Chcesz wiedzieć, co wspólnego mają Edyp, Kasandra, Piotruś Pan i Kopciuszek z naszą psychiką? Jeśli tak, przejdź dalej. Fallon Michael / Pexels
Choć brzmią bajkowo i niewinnie, nazwy takiej jak Kompleks Edypa, Kasandry czy Kopciuszka, odnoszą się do zaburzeń psychicznych, które mogą utrudniać kontakty interpersonalne czy nawet uniemożliwiać budowanie związków. Wiele z nich zostało zdefiniowanych przez Zygmunta Freuda, który nie uważał ich za dysfunkcję, ale za pewien etap w rozwoju osobowości człowieka. Sprawdź, co wspólnego mają ze sobą bohaterowie mitologii oraz Piotruś Pan i Roszpunka, i jak się to ma do współczesnego, realnego świata.

Spis treści

Czym są zaburzenia psychiczne?

Choroby psychiczne dotyczą coraz większej liczby osób, według statystyk z uch powodu cierpi już co czwarta osoba na świecie. Zaburzenia psychiczne związane są ze zdrowiem psychicznym, jednak trzeba je odróżnić od chorób psychicznych. Ma to szczególne znaczenie w polskim prawie, ponieważ osoba, która ma stwierdzoną przez specjalistę chorobę psychiczną ma łatwiejszy dostęp do refundowanych świadczeń zdrowotnych. Z drugiej jednak strony możliwe jest podjęcie leczenia jej bez jej zgody.

Definicja zaburzeń psychicznych określa je jako utrwalone, nawracające lub epizodyczne wzorce zachowań, sposoby myślenia i postrzegania oraz relacji z innymi, które utrudniają cierpiącej na nie osobie normalne funkcjonowanie. Przy czym granica między normą a patologią jest dość płynna i niekiedy trudna do uchwycenia.

Zaburzenia psychiczne wiążą się z zaburzeniami nastroju, świadomości, u osoby na nie cierpiącej mogą się pojawić również omamy i halucynacje. Mogą one być wywołane przez doświadczenia i interakcje społeczne, wynikać z wychowania, pojawiać się jako reakcja na stres lub być konsekwencją urazów i uszkodzeń mózgu.

Poznaj 10 rodzajów zaburzeń psychicznych, których nazwy kojarzą się z bajkami i mitami, ale określają bardzo poważne schorzenia!

Osoby z zaburzeniami psychicznymi żyją nawet 20 lat krócej! Grożą im choroby serca

Osoby z zaburzeniami psychicznymi żyją nawet 20 lat krócej! Grożą im choroby serca

Według nowych badań młode osoby z zaburzeniami psychicznymi są bardziej narażone na rozwój chorób sercowo-naczyniowych w porównaniu z ich rówieśnikami bez poważnych chorób psychicznych. Według badań s...

Monika Góralska
Monika Góralska

Rodzaje zaburzeń psychicznych

Zaburzenia psychiczne wpisane są do Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 stworzonej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), która wyróżnia:

  • zaburzenia psychiczne organiczne – spowodowane uszkodzeniem mózgu, np. choroba Alzhaimera,
  • zaburzenia psychiczne i zachowania wywołane używaniem substancji psychoaktywnych – alkoholizm, narkomania,
  • schizofrenia, zaburzenia typu schizofrenii (schizotypowe) i urojeniowe,
  • zaburzenia nastroju (afektywne) – choroba afektywna dwubiegunowa, depresja,
  • zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną – zaburzenia lękowe,
  • zespoły behawioralne związane z czynnikami fizycznymi i zaburzeniami fizjologicznymi – bulimia, lęki nocne, wytrysk przedwczesny, awersja seksualna,
  • zaburzenia osobowości – osobowość schizoidalna, kleptomania, zaburzenia preferencji seksualnych,
  • upośledzenia umysłowe – niepełnosprawność intelektualna,
  • zaburzenia rozwoju psychicznego – autyzm dziecięcy, zespół Aspergera,
  • zaburzenia zachowania i emocji rozpoczynające się zwykle w dzieciństwie i w wieku młodzieńczym – ADHD,
  • zaburzenia psychiczne bliżej nieokreślone (BNO).
Zioła na stres i zmęczenie. Po które adaptogeny warto sięgnąć i dodać sobie energii?

Zioła na stres i zmęczenie. Po które adaptogeny warto sięgnąć i dodać sobie energii?

Zmęczenie i stres towarzyszą Ci na co dzień? Sięgnij po naturalne i bezpieczne wyciągi roślinne, które mają udowodniony wpływ na nasz układ nerwowy – adaptogeny. Ich regularne spożywanie wpływa pozyty...

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko

Miej ciśnienie pod kontrolą

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet