Mimo zajmowania takich samych stanowisk, mieszkanki UE zarabiają przeciętnie o 16 procent mniej niż mężczyźni. Ta różnica zwiększa się z każdym przepracowanym rokiem i w momencie przejścia na emeryturę wynosi aż 39 procent.
Według badań GUS, przeciętna emerytura kobiety jest o ok. 500 zł niższa niż świadczenie mężczyzny. W skali Europy zajmujemy 10 miejsce. Największa różnica jest na Cyprze, gdzie wynosi aż 48 procent, a najniższa w Estonii – 3,7 procent.
Różnica w wysokości wypłacanych świadczeń emerytalnych wynika nie tylko z niższych stawek godzinowych, ale jest również zależna od ilości posiadanych dzieci. Im jest ich więcej, tym emerytura jest niższa.
Aby zmniejszyć tę różnicę, Unia Europejska wydała rezolucję, w myśl której należy:
- 1. Stosować zasadę równej płacy za tę samą pracę i oferować kobietom możliwości pracowania dłużej z krótszymi przerwami w zatrudnieniu.
- 2. Wprowadzić „kredyty za opiekę”, związane z urlopem macierzyńskim, ojcowskim oraz rodzicielskim lub z przerwą w pracy spowodowaną koniecznością opieki nad członkiem rodziny, które wpływałyby na podwyższenie emerytury.
- 3. Zapewnić równowagę pomiędzy pracą a życiem prywatnym, także poprzez zachęcanie mężczyzn do korzystania z urlopów ojcowskich i rodzicielskich.
- 4. Zapewnić dostęp do ośrodków opieki nad dziećmi oraz osobami starszymi, które będą lokalne, wysokiej jakości i o przystępnej cenie.
- 5. Wprowadzić środki korekcyjne w systemach emerytalnych, chroniące najsłabsze grupy.
źródło: Polityka.pl/ Eurostat
Zobacz także:Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wielki powrót Ireny Santor na salony! Wszyscy patrzyli tylko na nią | ZDJĘCIA
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!