Jak brzmiały ostatnie słowa, które wypowiadali znani ludzie przed śmiercią? Ich sentencje przeszły do historii

Ostatnie słowa polityków, artystów, filozofów, naukowców i działaczy społecznych
Ostatnie słowa polityków, artystów, filozofów, naukowców i działaczy społecznych Polska Press
Ostatnie słowa wypowiedziane w życiu mają szczególne znaczenie. Niektórzy zostawiają po sobie wyjątkowe przesłanie, wypowiadają ostatnią wolę, przekazują mądrość, miłość, inni z kolei żartują, by ulżyć bliskim. W przypadku znanych osób, często ich pożegnalna sentencja szybko obiega świat, przechodząc do historii. Zobaczcie, jakie były ostatnie słowa wielkich ludzi - tak różne, a zarazem tak znamienne.

Ostatnie słowa na łożu śmierci, niczym ostatnia wola, miały być zwieńczeniem niezwykłego i ciekawego życia. Czasem jako polityczny testament, czasem jako wyraz żalu lub nadziei. Czy rzeczywiście takie słowa zostały wypowiedziane? Czy upływ czasu lub społeczne piętno wymusiło ich przeinaczenie?

Ich pożegnaliśmy w 2022 roku. Odeszli znani artyści, sportowcy i politycy

Ich pożegnaliśmy w 2022 roku. Odeszli znani artyści, sportowcy i politycy

W 2022 roku pożegnaliśmy wielu wybitnych artystów, polityków, sportowców i dziennikarzy. Przypominamy sylwetki tych, którzy zmarli w ciągu ostatnich miesięcy.

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa

Ostatnie słowa wielkich ludzi

Jakie przesłanie pozostawili nam wielcy tego świata? Ich ostatnie słowa niosą w sobie wiele mądrości, ale także dystansu do siebie i otoczenia. Niekiedy są żartobliwe, innym razem przepełnione troską o bliskich. Wszystkie łączy fakt, że ze względu na swoją oryginalność lub mądrość, którą niosą, przeszły do historii. Zobaczcie, jakie były pożegnalne słowa wielkich ludzi - tak różne, a zarazem tak szczególne.

Niesamowite myśli i wskazówki

Ostatnie słowa wielkich ludzi, czasem filozoficzne, brzmiące jak ważne wyznanie, czasem kompletnie przypadkowe. Zawsze skrzętnie zapisywane i przekazywane potomności. Być może spodziewamy się, że dostaniemy jakąś niesamowitą myśl albo ważną wskazówkę.

Na przykład ostatnie słowa poety Johanna Wolfganga Goethego: „Więcej światła” przeszły do legendy. Niektórzy uważają, że były dosłowne, chodziło o otwarcie okiennic – zresztą ludzie obecni przy śmierci Goethego trzaskali okiennicami, by go wybudzać i skłonić do wypowiedzenia przesłania. Inni sądzą, że owo „Więcej światła”, to przesłanie do ludzkości – nawoływanie do jasności w myśleniu, wyjście z ciemnoty i ciasnoty umysłowej.

od 16 lat

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
münchhausen
2018-08-22T09:48:19 02:00, olo:

Co za kretyn napisał, że Beethoven był znany z tego, że był głuchy!!! Może raczej powszechnie znana była jego głuchota?

i do tego slepy !!!!

g
gość
Tak właściwie to pamiętam tylko jeden przypadek z literatury : "przykryjcie mnie lepiej" miał ponoć powiedzieć Norwid !
o
olo
Co za kretyn napisał, że Beethoven był znany z tego, że był głuchy!!! Może raczej powszechnie znana była jego głuchota?
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet