Jak o siebie zadbać w upały i kto szczególnie w tym okresie powinien szczególnie uważać?
Na groźne skutki upałów - możliwość wystąpienia odwodnienia i udaru słonecznego - narażone są w szczególności osoby starsze, kobiety w ciąży oraz dzieci. Niemniej wszyscy powinniśmy zadbać o siebie w tym czasie. Pijmy duże ilości płynów do kilku litrów na dobę.
Chrońmy również naszą skórę kremami z filtrem, szczególnie w pierwszych dniach ekspozycji na promienie słoneczne. W przypadku wystąpienia oparzeń słonecznych należy zaopatrzyć się w Panthenol lub inne środki w postaci sprayów na skórę. Jeżeli wystąpią pęcherze lub rany - stosować płyn dezynfekcyjny i opatrunki jałowe, które bez problemu kupimy w każdej aptece.
Bardzo chętnie zakładamy okulary przeciwsłoneczne. Radziłbym nie oszczędzać na nich, a najlepiej kupić w salonie optycznym. Okulary przeciwsłoneczne za kilka złotych powodują rozszerzenie źrenic, ale nie chronią skutecznie przed wnikaniem światła ultrafioletowego do wnętrza gałki ocznej. Pamiętajmy zatem także o tym, aby kupować okulary przeciwsłoneczne z filtrami UV.
To będą nasze drugie, pandemiczne wakacje – czy ze względu na panującą wciąż pandemię powinniśmy inaczej wyposażyć swoją wakacyjną apteczkę?
Pamiętajmy, że w trakcie wyjazdów naszą najlepszą ochroną są szczepienia. Obecnie dostępne są szczepionki zarówno dwu-, jak i jednodawkowe. Najczęstsze pytania, z jakimi się spotykam dotyczą jednodawkowego preparatu Janssen. W Internecie można znaleźć, gdzie na bieżąco te szczepionki są dostępne. Z moich informacji wynika, że na dzień dzisiejszy jest to Punkt Szczepień Powszechnych w Łaziskach Górnych. Do swojej apteczki wakacyjnej warto zabrać niewielki płyn odkażający, lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy, opatrunek jałowy, plastry ochronne.
Nie przeocz
Alergicy powinni zadbać o leki przeciwuczuleniowe, bo nie zawsze mogą być dostępne, zwłaszcza za granicą. Poza tym w aptece możemy spotkać się z trudną do pokonania barierą językową. Można zaopatrzyć się także w krople do oczu, które zabezpieczą śluzówki przed wysychaniem, opcjonalnie w krople do uszu, jeżeli miałoby nas gdzieś przewiać.
Obowiązkowo radziłbym wziąć ze sobą leki przeciwbiegunkowe, aby dolegliwości trawienne nie popsuły nam wypoczynku. Pamiętajmy, że za granicą mamy zawsze do czynienia z inną florą bakteryjną. I przede wszystkim często myjmy ręce, szczególnie każdorazowo przed posiłkami.
Niektóre leki "nie lubią" wysokich temperatur. Na które szczególnie trzeba uważać? Czy są leki, których zażywanie w połączeniu z ekspozycją na słońce może mieć dla nas negatywne konsekwencje?
Jeżeli zabieramy z sobą leki, które przyjmujemy na stałe nie wystawiajmy ich na wysokie temperatury i promienie słoneczne. W przypadku przyjmowania antybiotyków lub innych leków zleconych doraźnie można skonsultować z lekarzem, czy przyjmując je możemy się opalać. W niektórych przypadkach może to powodować wysypkę lub wywołać złe samopoczucie.
Musisz to wiedzieć
Zdrowie
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Cichopek i Kurzajewski chcą żyć jak milionerzy. Zamieszkają w PAŁACU wartym fortunę
- Lekarze zakazali odwiedzania Kozidrak nawet najbliższej rodzinie. Znamy nowe fakty
- Bosacka mówi o swoim nowym ukochanym! Przekazała też radosną nowinę
- Wszyscy zobaczyli rozmiar spodni Maryli! Krawcowa poszerza jej ubrania?