Kreatywność i innowacje. Dlaczego są tak ważne we współczesnym świecie?
Kreatywność to jedna z czterech cech – zaraz obok komunikacji, krytycznego myślenia i kooperacji – która zaliczana jest do kompetencji przyszłości. Trudno się temu dziwić. Współcześnie kreatywność i nieszablonowe myślenie potrzebne jest przy wykonywaniu wielu różnych zawodów. We wciąż zmieniającym się świecie cecha ta stała się kluczową kompetencją, która nie tylko, jak przyjęło się powszechnie uważać, pozwoli nam na stworzenie wyjątkowej pracy plastycznej, ale także pomoże przy rozwiązaniu różnych zawodowych i życiowych problemów.
Dlaczego warto rozwijać wyobraźnię i kreatywność dziecka od najmłodszych lat?
Na rozwój dziecka bardzo duży wpływ ma rozbudzenie u niego kreatywności. Jest to cecha niezwykle potrzebna w dzisiejszych czasach. Warto jednak wiedzieć, że bogata wyobraźnia nie pojawia się z dnia na...
Wdrażanie innowacyjnych i kreatywnych rozwiązań powinno stać się w edukacji priorytetem. Pokazanie tematu w inny sposób i zachęcenie do tego, by zaangażować w naukę więcej zmysłów, może okazać się skutecznym sposobem na zwiększenie efektywności uczniów. Chcąc zastosować kreatywne metody nauki na lekcjach wcale nie potrzeba wiele czasu czy specjalnych narzędzi. Wystarczy głowa pełna pomysłów. Jeśli jednak chcecie się zainspirować, sprawdźcie nasze pomysły na ćwiczenia zwiększające kreatywność u dzieci. Warto je przetestować w domu czy w szkole.
Ucz dziecko kreatywności od małego
Warto, by rozwój kreatywności odbywał się u dzieci już od najmłodszych lat. Właśnie dlatego tak ważne jest przeprowadzanie z uczniami powyższych ćwiczeń, które otwierają ich na nieszablonowe myślenie.
21 kwietnia przypada Światowy Dzień Kreatywności i Innowacji. Ma on na celu zachęcanie ludzi do poszukiwania nowych, innowacyjnych rozwiązań, pobudzania wyobraźni i rozwoju twórczego myślenia. Warto wykorzystać ten czas jako pretekst do rozmów o edukacji przyszłości, która powinna być oparta m.in. na rozwoju kreatywności i stosowaniu nowoczesnych metod nauki.
Edukacja przyszłości w zasięgu ręki. Jak mogą wyglądać szkoły za 10-20 lat?
Nauczyciel przestanie być wszechwiedzącym autorytetem, a stanie się mentorem i partnerem w zdobywaniu wiedzy. Uczeń z kolei odzyska władzę nad własnym procesem edukacji. Szkoła będzie uczyła samodziel...