Spis treści
Czym jest kreatywność i do czego jest nam potrzebna?
Kreatywność to umiejętność tworzenia nowych, nieszablonowych rozwiązań, pomysłów czy koncepcji. To proces myślowy, którego można się nauczyć, rozwijać go i wzmacniać poprzez ćwiczenie. Warto go trenować, bo jest użyteczny nie tylko w pracy i szkole, ale też w codziennym życiu.
– Kreatywność pomaga wychodzić obronną ręką z trudnych sytuacji, wskazuje nowe, czasami niekonwencjonalne rozwiązania i daje możliwość rozwijania się w wielu różnych kierunkach – mówi Magdalena Pytel, psycholog i terapeuta.
Tłumaczy, że brak umiejętności kreatywnego myślenia może świadczyć o dorastaniu w niekorzystnym środowisku, które zamiast wspierać – ganiło za nowe pomysły, „zabijało” ciekawość świata u dziecka i zmuszało je do funkcjonowania w utartych schematach.
To właśnie w dzieciństwie dzięki swobodnej zabawie rozwijamy w naturalny sposób wyobraźnię, a co za tym idzie – wspieramy naszą kreatywność. Dzieci, które nie są jeszcze nauczone szablonowego myślenia, pozwalają sobie na swobodny przepływ myśli, dzięki któremu uczą się nawiązywać więzi społeczne, komunikować i pracować z emocjami.
Wspólna, kreatywna zabawa z rodzicami wzmacnia rodzinne więzi i pomaga w budowaniu bezpiecznej relacji. Wpływa na rozwój poznawczy, społeczny, emocjonalny i językowy dziecka. Ponadto redukuje stres i zachowania destrukcyjne, zwiększa natomiast kompetencje emocjonalne, pomaga w trenowaniu skupienia oraz umiejętności negocjacji i logicznego myślenia.
Niezwykła moc afirmacji. Jak wykorzystać intencje? Jak działa pozytywne myślenie?
Afirmacja życia, afirmacja miłości lub zdrowia – to po nie najczęściej sięgamy szukając wsparcia w pozytywnym myśleniu. Czy może ono zdziałać cuda? Naukowcy udowadniają, że celebrowanie dobrych myśli ...
Rozwijanie wyobraźni to nie tylko zabawa dla dzieci
Choć zabawa kojarzy nam się przede wszystkim z dzieciństwem, to dorośli nie powinni o niej zapominać! Podbudzanie wyobraźni, które owocuje zwiększoną kreatywnością, niesie wiele profitów także w życiu zawodowym.
– Kreatywność może pomagać w redukowaniu stresu, budowaniu pewności siebie, dawaniu przykładu innym pracownikom oraz przekładać się na rozwój naszej ścieżki kariery – tłumaczy psycholog.
Umiejętność twórczego myślenia często sprawdzana jest na rozmowach kwalifikacyjnych. Kreatywność jest obecnie uznawana za jedną z kluczowych kompetencji na rynku pracy, na którym liczy się umiejętność tworzenia nowych rozwiązań i nieszablonowego myślenia.
Kandydat, który w swoich odpowiedziach wyjdzie poza utarte schematy, ma większe szanse na zatrudnienie na stanowisku, na którym oczekiwane jest samodzielne myślenie i zdolność do rozwiązywania problemów.
Witamina W, czyli wdzięczność. Jak ją praktykować i dlaczego warto to robić?
Marzysz o spokoju wewnętrznym, lepszym samopoczuciu i zdrowiu? Zacznij podobnie, jak ja praktykować wdzięczność! Wystarczy kilka minut każdego dnia, żeby odczuć różnicę w postrzeganiu świata i bliskic...
Ćwiczenia na kreatywność. 5 sposobów na rozbudzenie wyobraźni
Rozwijanie kreatywności zaczyna się we wczesnym dzieciństwie. Już wtedy opiekunowie przez konkretne zabawy z dziećmi mogą wzmacniać procesy myślowe odpowiedzialne za twórcze myślenie. W kolejnych latach pozostawienie dziecku przestrzeni na samodzielne działania i poszukiwania jest najlepszym, co mogą zrobić wspierający rodzice. W dorosłym życiu musimy pamiętać o stałym treningu tej umiejętności i dbaniu o ciągłe pobudzanie wyobraźni.
– To, co sprzyja kreatywności, to m.in. odpowiednie wychowanie, przejawiające się np. w otwartości opiekunów na nowe pomysły dziecka, oraz motywowanie go do zadawania pytań, szukania i znajdywania samodzielnie rozwiązań. W dorosłym życiu duży wpływ na procesy twórcze ma środowisko, w którym przebywamy na co dzień. Obecność w naszym otoczeniu osób kreatywnych, ciekawych świata i stymulujących do zadawania pytań zdecydowanie pobudza do twórczego myślenia – tłumaczy Magdalena Pytel.
Dodaje, że kreatywność można pobudzić przede wszystkim poprzez otwartość na ludzi i na świat, słuchanie innych, wymianę poglądów, odwiedzanie nowych miejsc, szukanie nowych sposobów spędzenia czasu, próbowanie się w nowych sytuacjach i stawianie czoła wyzwaniom. Poznaj sprawdzone sposoby na rozwijanie wyobraźni, zaproponowane przez naszą ekspertkę.
Sposoby na pobudzanie kreatywności
ASMR – czy popularny trend z YouTube ma swoje naukowe wyjaśnienie?
ASMR to stosunkowo nowe zjawisko, które od kilku lat szturmem podbija internet. Filmiki opatrzone hasłem „ASMR” mają po kilkadziesiąt milionów wyświetleń na YouTube. Nie każdy wie, czemu ma służyć słu...