Jak żyć po zdradzie? Zobacz, co robić, gdy twoja druga połowa nie była ci wierna

Daniel Grzegorzek
Odbudowa związku po zdradzie jest możliwa, ale to bardzo trudne zadanie.
Odbudowa związku po zdradzie jest możliwa, ale to bardzo trudne zadanie. Cloud1902/Pixabay.com
Jak naprawić związek po zdradzie. Czy można uzdrowić toksyczną relację? Jak rozpoznać, że partnerowi przestaje na nas zależeć Wyjaśniamy, jak radzić sobie z problemami w związku.

Spis treści

Przyczyny rozpadającego się związku

Socjologowie mówią dziś jednogłośnie o kryzysie instytucji małżeństwa. Dowodem tego jest plaga rozwodów, rozbite rodziny, przemoc domowa, a także odczuwanie braku satysfakcji ze związku. Odejście od partnera wydaje się być drogą na skróty i szansą na to, aby zacząć życie od nowa i rozpocząć poszukiwanie nowego towarzysza wspólnego życia. Wejście na drogę rozwodową naraża jednak obie strony na ogromny stres, a dzieci na traumę i zakłócenia w prawidłowym rozwoju. Dlatego warto zadać sobie pytanie, jak odbudować związek, póki nie jest jeszcze za późno. 

Problemy w związku wynikają zazwyczaj z tego, że partnerzy zatracili zdolność właściwego komunikowania się. Nie mówią na bieżąco o swoich uczuciach, zachowując je jedynie dla siebie. Nie dzielą się tym, co ich rani we wzajemnych kontaktach, czego się boją, a także jakie mają potrzeby i oczekiwania względem partnera. Liczą, że druga strona powinna się wszystkiego sama domyślać.

W rzeczywistości jednak podstawą zdrowego związku jest bieżące dzielenie się swoim światem wewnętrznych przeżyć. Warto każdego dnia usiąść razem, chociaż na kwadrans, aby podzielić się tym, co danego dnia przeżyliśmy – co nas zdenerwowało, rozczarowało, zaniepokoiło, lecz także co nas ucieszyło i za co możemy być partnerowi wdzięczni. Dobrą praktyką jest to, aby jeszcze przed pójściem spać, spróbować się ze sobą pogodzić. 

Dowiedz się:

Jak naprawić związek, gdy jest toksyczny? 

Odbudowanie związku bywa szczególnie trudne, kiedy staje się on toksyczny. Taka sytuacja występuję m.in. w następujących przypadkach: 

 • wzbudzanie poczucia winy w partnerze, 
 • nadużywanie alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych,
 • poniżanie,
 • manipulowanie,
 • przemoc fizyczna i psychiczna,
 • szantażowanie,
 • lekceważenie,
 • długotrwałe milczenie (tzw. ciche dni),
 • zastraszanie,
 • ograniczanie kontaktów z innymi ludźmi,
 • przesadne kontrolowanie,
 • wzbudzanie zazdrości,
 • chorobliwa zazdrość.

Zatem co zrobić, kiedy jesteśmy uwikłani w toksyczny związek? Jak naprawić relacje i ponownie cieszyć się miłością oraz bliskością? Przede wszystkim w takim przypadku trudno poradzić sobie z problemem samemu. Niezbędna staje się pomoc kogoś z zewnątrz. Powinna być to osoba obiektywna, która nie będzie żadnego z partnerów oceniać, krytykować czy wymuszać na nim odpowiednich zachowań. Najlepiej sprawdzi się pod tym względem psycholog lub psychoterapeuta. Jeżeli partnerzy są osobami wierzącymi, mogą również skorzystać z pomocy księdza lub osób pracujących w poradniach życia małżeńskiego. 

Warto pamiętać o tym, aby osoba będąca ofiarą toksycznego związku nie pozostawała ze swoim problemem sama. Wskazane jest, aby utrzymywała kontakt ze swoimi przyjaciółmi, a także rozważyła uczestnictwo w grupie wsparcia. Dzięki temu będzie mogła usłyszeć świadectwa innych osób, które na podstawie własnych doświadczeń podpowiedzą, jak ratować związek, kiedy jest toksyczny. 

Ponad 20 procent rozwodów w Polsce jest udzielanych "z winy" małżonka lub małżonki. Choć najczęstszą przyczyną rozpadu małżeństwa jest zdrada jednego z partnerów, nadużywanie alkoholu lub stosowanie przemocy, są też inne, dużo bardziej nietypowe powody. Jakie? Zobaczcie

Zdrada, pieniądze, przemoc? Nie tylko! Zobacz, dlaczego ludz...

Brak wspólnego zaangażowania to przyczyna rozpadania się związków

Związek zaczyna rozpadać się wtedy, gdy partnerzy zaczynają spisywać siebie na straty. Przestaje im na sobie zależeć i okazywać sobie zainteresowanie. Trudno wtedy usłyszeć od drugiej strony czułe słowa czy zapewnienia o tym, że jesteśmy dla niej ważni.

Związek zaczyna się rozpadać kiedy partnerom już nie zależy na sobie. Nie okazują sobie zainteresowania, nie rozmawiają i nie okazują sobie uczuć. Partner, któremu przestaje zależeć, coraz rzadziej sprawia niespodzianki i proponuje wspólne wyjścia z domu. Przestaje mówić o sobie oraz współmałżonku „my”. Zaczyna sprawiać wrażenie, jakby próbował tworzyć swój własny świat, w którym nie ma już miejsca dla partnera. Samodzielnie planuje sobie wolny czas, nie mówi dokąd wychodzi i o której wróci, ani z kim się spotyka. Coraz mniej interesują go sprawy drugiej połówki, a jego prośby zaczyna ignorować.

Jeżeli partnerowi przestało zależeć, wtedy zwykle odrzuca prośby o podjęcie rozmowy na temat naprawy związku. Może mówić, że odpowiada mu obecny stan rzeczy i nie zamierza niczego zmieniać. Wspólne życie z taką osobą staje się jednak stopniowo nie do zniesienia. Nie ma kogo przytulić, wyżalić się, opowiedzieć o trudnościach czy sukcesach w pracy. 

Jak odbudować związek po zdradzie? 

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak naprawić związek, jeżeli druga strona zdradziła lub samemu dopuściło się zdrady. W takim przypadku odbudowanie relacji jest możliwe, ale pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim winowajca powinien kategorycznie zerwać kontakty ze swoim kochankiem i być wobec swojego współmałżonka całkowicie szczery. W naprawieniu związku pomaga również wyrażenie autentycznego żalu oraz skruchy.  

Po dokonaniu zdrady trzeba również dać partnerowi do zrozumienia, że znowu nam na nim zależy. Zapewnić, że zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby odbudować relację. Same słowa jednak nie będą wystarczające. Dlatego warto z odpowiednią dozą wyczucia okazywać drugiej stronie miłość, troskę i zainteresowanie. Można zorganizować randkę – zaprosić do restauracji na kolację przy świecach, zaproponować wspólne przyglądanie się gwiazdom na niebie, kupić kwiaty czy podać śniadanie do łóżka. Równie ważne jest także to, aby osoba zdradzona nie wypominała swojemu partnerowi jego potknięcia. Jeżeli chce odbudować związek, wtedy powinna spróbować wybaczyć i nie wracać ciągle do przeszłości. Unikać prób zemsty na swoim partnerze czy nieustannego wzbudzania w nim poczucia winy. 

Jak długo odbudowuje się zaufanie partnera? 

Zdradzony partner może nie być od razu gotowy na to, aby wybaczyć i zacząć wszystko od nowa. Warto więc być dla niego wyrozumiałym i zrozumieć ewentualne chwile słabości. To, jak długo odbudowuje się zaufanie partnera, zależy od jego indywidualnej wrażliwości, charakteru i umiejętności wybaczania. Jeżeli jednak zależy nam na odbudowaniu związku, wtedy warto zachować cierpliwość i wyrozumiałość. Nie zmuszać zdradzonej osoby do tego, aby od razu potrafiła nam w pełni zaufać i okazywać miłość. Proces ten może trwać nawet przez wiele lat. Aby go przyśpieszyć, warto zdecydować się na wspólną terapię par.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
Warszawa, ul. Nowogrodzka 1/3/5
Autopromocja

Promocje w Reserved

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet