Jako pierwsza Ukrainka zdobyła Mount Everest. Teraz chce walczyć w obronie Ukrainy

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Na zdjęciu: ukraińska himalaistka, Irina Galay
Na zdjęciu: ukraińska himalaistka, Irina Galay Bengao, Pixabay.com / Instagram.com/ iraaleksandrovna
Irina Galay to wyjątkowa postać w historii ukraińskiego himalaizmu. Jest pierwszą Ukrainką, która zdobyła dwie najwyższe góry na świecie: Mount Everest i K2. Jej dalsze plany wypraw pokrzyżowała wojna na Ukrainie.

Kim jest Irina Galay?

Irina Galay zdobyła dwa najwyższe szczyty Ziemi: Mount Everest i K2. Ukrainka pochodzi z Mukaczewa, miasta w obwodzie zakarpackim. Swoją przygodę ze wspinaczką wysokogórską zaczęła od zdobycia położonego na granicy Gruzji z Rosją Kazbeku (5054 m n.p.m.). O jej uczestnictwie w wyprawie na szczyt zadecydował zakład z kolegą. Rok później kobieta obchodziła Sylwestra na tanzańskim Kilimandżaro (5895 m n.p.m.), najwyższej górze w Afryce. Gdy dowiedziała się, że żadna Ukrainka nie zdobyła jeszcze Mount Everestu, jej wybór padł na ten szczyt.

Galay przygotowywała się do wyprawy w takich miejscach, jak Ojos del Salado (6893 m n.p.m), najwyższy wulkan na Ziemi, położony na granicy Argentyny i Chile. Jej noga stanęła na Mount Evereście w 2016 roku.

Nowa pasja Iriny Galay spotkała się z aprobatą jej męża. Partner zorganizował jej nawet wyprawę na K2 (8611 m n.p.m) – najtrudniejszą do zdobycia i drugą pod względem wysokości górę na świecie. Jest to ostatni z ośmiotysięczników, na który himalaistom udało się wejść zimą. Zespoły z różnych części świata od wielu lat bezskutecznie usiłowały zdobyć K2 o tej porze roku. Pierwszym człowiekiem, który stanął na K2 zimą, jest nepalski szerp, Mingma Gyalje Sherpa. (Dokonał tego dopiero w 2021 roku, w tym samym roku odbyła się letnia wyprawa na szczyt Galay.)

Patriotyzm okazał się silniejszy od pasji do gór

W 2022 r. Irina Galay planowała zdobyć Annapurnę, dziesiątą pod względem wysokości górę Ziemi (8091 m n.p.m) oraz kilka innych himalajskich szczytów. Zrezygnowała jednak ze swoich planów po inwazji Rosji na Ukrainę. Himalaistka uważa się za patriotkę i priorytet stanowi dla niej obrona kraju. Dlatego też wstąpiła do Sił Zbrojnych Ukrainy.

- Jak mam chodzić w góry, kiedy naród ukraiński jest niszczony? Zawsze byłam patriotką, kocham Ukrainę i służę ukraińskiemu narodowi – mówi Stronie Kobiet Irina Galay.

Do wojska zaciągnęli się również inni członkowie górskich ekspedycji – Wiaczesław Poleżajko, Nikita Bałabanow i Michaił Formin. Zespół ten w 2021 r. zdobył Annapurnę, przechodząc południowo-wschodni filar, który od 40 lat był celem wspinaczy wysokogórskich.

Irina Galay jest nie tylko himalaistką, ale także przedsiębiorczynią i osobą udzielającą się politycznie. Dodatkowo bierze udział w projekcie ukrainian-nft.xyz. W ramach inicjatywy można nabyć NFT, a całkowity dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na pomoc dla uchodźców z Ukrainy.

od 12 lat
Wideo

Zacięte walki kobiet podczas gali Hybrid MMA 4 w Zielonej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet