Jako pierwsza Ukrainka zdobyła Mount Everest. Teraz chce walczyć w obronie Ukrainy

Anna Bartosiewicz
Na zdjęciu: ukraińska himalaistka, Irina Galay
Na zdjęciu: ukraińska himalaistka, Irina Galay Bengao, Pixabay.com / Instagram.com/ iraaleksandrovna
Irina Galay to wyjątkowa postać w historii ukraińskiego himalaizmu. Jest pierwszą Ukrainką, która zdobyła dwie najwyższe góry na świecie: Mount Everest i K2. Jej dalsze plany wypraw pokrzyżowała wojna na Ukrainie.

Kim jest Irina Galay?

Irina Galay zdobyła dwa najwyższe szczyty Ziemi: Mount Everest i K2. Ukrainka pochodzi z Mukaczewa, miasta w obwodzie zakarpackim. Swoją przygodę ze wspinaczką wysokogórską zaczęła od zdobycia położonego na granicy Gruzji z Rosją Kazbeku (5054 m n.p.m.). O jej uczestnictwie w wyprawie na szczyt zadecydował zakład z kolegą. Rok później kobieta obchodziła Sylwestra na tanzańskim Kilimandżaro (5895 m n.p.m.), najwyższej górze w Afryce. Gdy dowiedziała się, że żadna Ukrainka nie zdobyła jeszcze Mount Everestu, jej wybór padł na ten szczyt.

Galay przygotowywała się do wyprawy w takich miejscach, jak Ojos del Salado (6893 m n.p.m), najwyższy wulkan na Ziemi, położony na granicy Argentyny i Chile. Jej noga stanęła na Mount Evereście w 2016 roku.

Nowa pasja Iriny Galay spotkała się z aprobatą jej męża. Partner zorganizował jej nawet wyprawę na K2 (8611 m n.p.m) – najtrudniejszą do zdobycia i drugą pod względem wysokości górę na świecie. Jest to ostatni z ośmiotysięczników, na który himalaistom udało się wejść zimą. Zespoły z różnych części świata od wielu lat bezskutecznie usiłowały zdobyć K2 o tej porze roku. Pierwszym człowiekiem, który stanął na K2 zimą, jest nepalski szerp, Mingma Gyalje Sherpa. (Dokonał tego dopiero w 2021 roku, w tym samym roku odbyła się letnia wyprawa na szczyt Galay.)

Patriotyzm okazał się silniejszy od pasji do gór

W 2022 r. Irina Galay planowała zdobyć Annapurnę, dziesiątą pod względem wysokości górę Ziemi (8091 m n.p.m) oraz kilka innych himalajskich szczytów. Zrezygnowała jednak ze swoich planów po inwazji Rosji na Ukrainę. Himalaistka uważa się za patriotkę i priorytet stanowi dla niej obrona kraju. Dlatego też wstąpiła do Sił Zbrojnych Ukrainy.

- Jak mam chodzić w góry, kiedy naród ukraiński jest niszczony? Zawsze byłam patriotką, kocham Ukrainę i służę ukraińskiemu narodowi – mówi Stronie Kobiet Irina Galay.

Do wojska zaciągnęli się również inni członkowie górskich ekspedycji – Wiaczesław Poleżajko, Nikita Bałabanow i Michaił Formin. Zespół ten w 2021 r. zdobył Annapurnę, przechodząc południowo-wschodni filar, który od 40 lat był celem wspinaczy wysokogórskich.

Irina Galay jest nie tylko himalaistką, ale także przedsiębiorczynią i osobą udzielającą się politycznie. Dodatkowo bierze udział w projekcie ukrainian-nft.xyz. W ramach inicjatywy można nabyć NFT, a całkowity dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na pomoc dla uchodźców z Ukrainy.

od 7 lat
Wideo

Kim jest Michelle Obama?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet