Kiedy wrócą wesela i śluby? Rząd ustala szczegóły
Do tej pory ceremonie ślubne mogły się odbywać, ale przy ograniczonej liczbie osób. Ze względu na to, że od 18 maja 2020 wszedł w życie trzeci etap odmrażania polskiej gospodarki, dużo mówi się w mediach o uruchomieniu branży ślubnej. Oficjalnych wytycznych jeszcze nie ma, chociaż spekuluje się, że branża niedługo mogłaby znowu zacząć działać.
18 maja 2020 uruchomiono:
- lokale gastronomiczne,
- salony fryzjerskie,
- salony kosmetyczne.
Hotele i inne punkty noclegowe zostały uruchomione już wcześniej – gdy w życie wszedł II etap odmrażania gospodarki.
Wiceminister Janusz Cieszyński zapowiada, że na dniach poznamy szczegóły odmrażania branży
Janusz Cieszyński, wiceminister resortu zdrowia na konferencji prasowej w piątek, 22 maja 2020 zapowiedział, że:
w kolejnej turze znoszenia obostrzeń wprowadzona będzie możliwość organizacji wesel do 50 osób. Wesela będą odbywać się w reżimie sanitarnym, a nad szczegółowymi rozwiązaniami pracuje GIS.
Wiceminister resortu zdrowia dodał, że wszelkie planowane zmiany były konsultowane z branżą ślubną.
Słowa Janusza Cieszyńskiego potwierdziła wiceminister rozwoju, Olga Semeniuk. We wtorek odbyło się specjalne spotkanie online z przedstawicielami m.in. branży ślubnej. Olga Semeniuk poinformowała na Twitterze, że właśnie ustalane są zasady odmrożenia tego sektora:
Chcemy jak najszybciej opracować wytyczne dotyczące bezpieczeństwa organizacji wesel.
Ministerstwo Rozwoju wstępnie planuje odmrażanie kolejnych branż od początku czerwca 2020:
Aktualnie duże imprezy są wykluczone. Młodzi mogą brać ślub, ale bez wielu gości
Na ten moment ślub można wziąć, ale w bardzo ograniczonym gronie. Ciągle imprezy z dużą liczbą osób są wykluczone. Pod koniec kwietnia Łukasz Szumowski uznał, że należy rezygnować z imprez towarzyskich – jego zdaniem takie spotkania mogą okazać się bombą ekologiczną.
Premier Morawiecki podkreślił niedawno podczas konferencji prasowej, że rząd ciągle waha się, czy zdjąć obostrzenie dotyczące większych spotkań. Na razie istnieje ograniczenie do 50 osób.
Dla Business Insider Polska o trudnych czasach dla branży ślubnej wypowiedział się Jacek Węgierski, właściciel warszawskiej firmy oferującej organizację uroczystości okolicznościowych:
Przychody z przyszłego roku nie pokryją tegorocznych kosztów i wiele firm – jeżeli obostrzenia nie zostaną poluzowane – może po prostu nie przetrwać. Wszystko też zależy od tego, czy ludzie będą decydować się na mniejsze przyjęcia. (…) Jedna z moich klientek zrezygnowała z przyjęcia w sierpniu, bo już teraz wie, że duża część rodziny nie przyjedzie, ponieważ nie będzie chciała spać w hotelach.
Część Urzędów Stanu Cywilnego – przynajmniej na jakiś czas – przerwało przeprowadzanie ślubów, inne z kolei pozwoliły na przebywanie w USC jedynie pary młodej i świadków. W USC w Szczecinie w przyszły weekend można będzie brać ślub wraz z sześciorgiem gości i fotografem. Trzeba będzie jednak zachować bezpieczną odległość – min. 1,5 metra.