Kobiety częściej niż mężczyźni pracują za darmo. Mają dodatkowe obowiązki w pracy i w domu

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Szacuje się, że nieodpłatna praca kobiet jest warta blisko 11 bilionów dolarów.
Szacuje się, że nieodpłatna praca kobiet jest warta blisko 11 bilionów dolarów. 123 RF
Przepracowanie to problem, który zna z autopsji wielu Polaków. Do tego dochodzi nieodpłatna praca, na którą kobiety godzą się częściej niż mężczyźni. To jednak nie wszystkie bariery, na jakie napotykają Polki. Zapytaliśmy ekspertkę, co według niej blokuje kobiety w robieniu kariery.

Przez nadmiar pracy Polacy nie mają czasu na życie rodzinne

Zgodnie z danymi Eurostatu Polacy są jednym z najbardziej przepracowanych narodów w Unii Europejskiej. Chociaż oficjalnie w naszym kraju obowiązuje 8-godzinny dzień pracy, to w praktyce wielu mieszkańców naszego kraju pracuje dużo dłużej. Taki stan rzeczy wpływa negatywnie na życie rodzinne. Aż 72 proc. osób uczestniczących w tegorocznym badaniu Live Career „Czy Polacy pracują za dużo?” przyznało, że „praca negatywnie wpływa na ich relacje z rodziną”. Drugie tyle potwierdziło, że doświadcza trudności w relacjach z przyjaciółmi i znajomymi, z czego tego rodzaju kłopoty wskazało aż 83 proc. najmłodszych respondentów, w wieku 18-25 lat. Jednocześnie aż 87 proc. wszystkich badanych przyznało się do problemów zdrowotnych.

Z badania wynika również, że aż 70 proc. osób powyżej 55. roku życia pracuje za dużo. Do przepracowania przyznała się także połowa respondentów w wieku 18-25 lat. Jednocześnie 44 proc. ankietowanych chciałoby pracować w mniejszym wymiarze godzin, a 30 proc. przystałoby na obniżkę pensji, byle nie pracować na pełen etat. Taka deklaracja może dziwić, biorąc pod uwagę fakt, że aż 66 proc. uczestników badania twierdzi, że wynagrodzenie nie wystarcza im na życie na satysfakcjonującym poziomie (69 proc. kobiet wobec 63 proc. mężczyzn). Tyle samo osób podkreśla, że podjęło się pracy wyłącznie po to, żeby mieć z czego żyć.

Dowiedz się więcej:

Kobiety częściej niż mężczyźni pracują za darmo

W badaniu Live Career uwidocznił się bardzo ważny aspekt polskiego stylu pracy. Okazało się, że aż 35 proc. respondentów nie dostaje wynagrodzenia za przepracowane nadgodziny. Warto zaznaczyć, że kobiety częściej niż mężczyźni pracują po godzinach bezpłatnie (41 proc. kobiet wobec 27 proc. mężczyzn). Świadczy to o tym, że pracodawcy w dalszym ciągu wyzyskują pracowników, ale też kobiety częściej niż mężczyźni godzą się na taki stan rzeczy. Może mieć to szczególnie negatywne konsekwencje dla matek wykonujących podwójną pracę.

– W naszym badaniu nie widać drastycznej różnicy w tym, która płeć jest bardziej przepracowana – mężczyźni przeważają o zaledwie kilka punktów procentowych. Co więcej, mniej kobiet sądzi, że przepracowanie negatywnie wpływa na ich relacje z rodziną i zdrowie. Nie możemy jednak zapominać, że wiele kobiet na świecie pracuje podwójnie. Zgodnie z danymi ONZ, kobiety wykonują ponad 2.5 razy więcej obowiązków domowych, co może skutkować mniejszym zaangażowaniem w pracę zarobkową – mówi Stronie Kobiet Małgorzata Sury, ekspertka ds. kariery LiveCareer.pl i autorka badania, powołując się na dane organizacji UN Women. – Szacuje się, że gdyby kobiety otrzymywały minimalne wynagrodzenie za pracę opiekuńczą i domową, w ciągu roku zarobiłyby ponad 10 bilionów dolarów – dodaje nasza rozmówczyni.

Kobiety często mają dwie prace

Kolejnym problemem uwidaczniającym się w badaniu są niskie zarobki Polek i Polaków. Pewnie dlatego niemal co piąty badany (19 proc.) pracuje w więcej niż jednym miejscu. Warto dodać, że robi tak aż 33 proc. pracowników sektora edukacji, gdzie przeważają kobiety, a także co czwarty mieszkaniec średniego miasta (25 proc.).

Dowiedz się więcej:

Małgorzata Sury podkreśla, że kobiety znajdują się w szczególnie trudnej pozycji ze względu na liczne obowiązki domowe. Zaznacza, że w Polsce wiele osób w dalszym ciągu preferuje tradycyjny podział ról. Powołuje się przy tym na publikację CBOS „Kobiety i mężczyźni w domu”:

— Ze statystyk CBOS-u jasno wynika, że w Polsce lwia część zadań domowych spoczywa na kobietach, a w niewielu gospodarstwach funkcjonuje partnerski podział obowiązków. Możemy jedynie spekulować, czy Polki traktują pracę opiekuńczą i w domu podobnie jak pracę zarobkową i czy biorą ją pod uwagę, gdy są pytane o przepracowanie — podsumowuje Małgorzata Sury.

Mimo że w Polsce, jak i na świecie kobiety zarabiają przeciętnie mniej niż mężczyźni, to nadal wśród Polaków pokutuje przekonanie, zgodnie z którym „osoby, które mają problemy finansowe, nie pracują wystarczająco ciężko”. Ten pogląd częściej podzielają mężczyźni niż kobiety (37 proc. badanych płci męskiej wobec 31 proc. badanych płci żeńskiej). Jednocześnie 57% mężczyzn i 47 proc. kobiet (łącznie 52 proc. ankietowanych) popiera pomysł, aby wprowadzić bezwarunkowy dochód podstawowy, gwarantujący wszystkim obywatelom wypłatę pewnej kwoty pieniędzy, niezależnie od ich statusu majątkowego.

Zadbaj o swoje włosy

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Wachowicz szaleje z piłą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet