Najniebezpieczniejsze kraje dla kobiet
Dyskryminacja kobiet na świecie to nie fikcja. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że aż jedna trzecia wszystkich kobiet na całej kuli ziemskiej doświadcza przemocy fizycznej lub seksualnej w ciągu swojego życia. Warto dodać, że prawie 750 milionów dziewcząt żyjących obecnie wyszło za mąż przed ukończeniem 18. roku życia. Gdzie kobiety są narażone na największą krzywdę?
Fundacja Thomson Reuters przygotowała w 2019 roku raport najniebezpieczniejszych krajów dla kobiet, w którym uwzględniono 6 następujących kryteriów:
- opiekę zdrowotną,
- ekonomię,
- kulturę wraz z tradycją,
- przemoc seksualną i molestowanie,
- przemoc pozaseksualną,
- handel ludźmi.
Po wnikliwej analizie odpowiedzi respondentów przygotowano ranking 10 państw, w których urodzenie się kobietą może oznaczać prawdziwe piekło. Na czele listy wstydu znalazł się kraj, który sam siebie określa jako największe demokratyczne państwo świata. Indie – bo o nich mowa – okazały się być miejscem, w którym kobiety są najbardziej narażone na napaść seksualną lub pracę niewolniczą.
W jakich warunkach żyją kobiety w każdym z 10 państw, które znalazły się w rankingu? Sprawdź w galerii.
Dramatyczna sytuacja kobiet w Afganistanie
W wyniku wycofania się z Afganistanu wojsk USA w sierpniu 2021 roku, kontrolę nad państwem ponownie przejęli ultrakonserwatywni talibowie. Wprowadzane na nowo prawo szariatu nie tylko ogranicza wszelką wolność, ale i stanowi zagrożenie dla kobiet, które już teraz całkowicie zniknęły z ulic Kabulu. Najmłodsza burmistrzyni z Afganistanu, Zarifa Ghafari, w dramatycznym wpisie wyznała, że boi się o swoje życie.
Siedzę i czekam, aż przyjdą. Nie ma nikogo, kto mógłby pomóc mi lub mojej rodzinie. Oni przyjdą po ludzi takich jak ja i zabiją mnie. – Zarifa Ghafari
Talibowie kierują się ultrapatriarchalnym systemem, w którym kobieta jest całkowicie zależna od męskiego opiekuna. Według raportu UNICEF 67% kobiet nie ma dostępu do usług medycznych bez męskiej eskorty. Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża umieścił Afganistan na szczycie rankingu najbardziej śmiercionośnych miejsc na ziemi.
W rankingu najniebezpieczniejszych krajów na świecie, przygotowanym przez Fundację Thomson Reuters w 2019 roku, Afganistan znalazł się na drugim miejscu. Prawdopodobnie po przejęciu państwa przez talibów wysunie się na prowadzenie.
Dowiedz się więcej w galerii.
W jaki sposób dyskryminowane są kobiety na świecie?
Na początek kilka „ciekawostek”:
W krajach południowej Afryki mężczyźni zarażeni wirusem HIV wierzą, że zgwałcenie dziewicy może ich uzdrowić.
***
Niektóre regiony w Indiach wciąż praktykują zwyczaj Sati, zgodnie z którym wdowa palona jest wraz ze zwłokami swego zmarłego męża. Ostatni taki przypadek miał miejsce w 2008 roku, zaś owdowiała kobieta miała rzucić się w płomienie dobrowolnie.
***
W USA nawet do 50% studentek nauk humanistycznych (licencjackich i magisterskich), medycyny i inżynierii doświadczyło molestowania seksualnego. Badanie przeprowadzono na 36 kampusach. (źródło: Fundacja Feminoteka)
Kamil Raczyński, magister pedagogiki i trener Praw Człowieka, w swoim artykule Prawa Kobiet zamieszczonym na stronie Centrum Edukacji Obywatelskiej wskazuje:
Kobiety są grupą szczególnie narażoną na dyskryminację i wykluczenie społeczne. Od zarania dziejów, zwyczajowo lub prawnie, przemoc wobec kobiet była instrumentem sprawowania władzy nad nimi. W wielu krajach odmowa równego traktowania kobiet jest sankcjonowana przez politykę państwa, prawo czy praktyki społeczne.
Dramat kobiet w liczbach
Poruszając temat dyskryminacji kobiet, warto przytoczyć kilka liczb i faktów, które mówią same za siebie:
- Na całym świecie więcej kobiet w wieku 15–44 lat jest narażonych na gwałt i przemoc domową niż na raka, wypadki samochodowe, wojnę i malarię. (źródło: UN)
- Co roku 3 miliony dziewczynek jest zagrożonych rytualnym obrzezaniem. (źródło: WHO)
- 30% kobiet w ciągu swojego życia pada ofiarą przemocy seksualnej lub fizycznej ze strony swojego partnera. (źródło: WHO)
- 7% kobiet na całym świecie doświadcza przemocy seksualnej ze strony osoby niebędącej ich partnerem. (źródło: WHO)
- 91% mężczyzn i 86% kobiet na świecie wyznaje przynajmniej jeden przesąd uznający kobiety za gorsze. (źródło: UNDP)
- W Polsce prawie 82% kobiet sprząta lub gotuje przynajmniej przez godzinę dziennie. Równocześnie robi to niecałe 34% mężczyzn.
(źródło: EIGE)