Spis treści
Jak działa kwas traneksamowy na twarz?
Kwas traneksamowy stanowi syntetyczną pochodną aminokwasu o nazwie lizyna – naturalnego składnika białek i peptydów w organizmie. Nakładany na skórę kwas traneksamowy zmienia sposób, w jaki jej komórki produkują barwnik melaninę. Zakłóca więc proces jej ciemnienia, który w przypadku skłonności do przebarwień powoduje nierówności kolorytu cery.
Jako kwas, kwas traneksamowy należy do grupy składników kosmetycznych zdobywających coraz większą popularność. TXA (ang. tranexamic acid) ma wielokierunkowe działanie poprawiające stan i wygląd cery, na które uwagę zwracają kolejne firmy kosmetyczne. W 2023 r. kwas traneksamowy pojawia się jako główna substancja aktywna coraz większej liczby pielęgnacyjnych nowości.
Zabieg kwasami na twarz – na czym polega i jak działa?
Zabiegi kwasami, znane też jako peeling chemiczny albo peeling kwasowy, to jedna z propozycji kosmetologii pozwalająca na wyraźne poprawienie stanu skóry, szczególnie tej z oznakami starzenia takimi j...
Warto jednak wiedzieć, że związek powstał oryginalnie jako lek ograniczający utratę krwi przy operacjach, urazach czy porodzie. Stosuje się go również w leczeniu medycznych problemów skórnych, takich jak dziedziczny obrzęk naczynioruchowy, trądzik różowaty, pokrzywka czy ostuda (melazma).
Kwas traneksamowy na przebarwienia i naczynka. Efekty kuracji
Działanie kwasu traneksamowego na skórę odkryto przez przypadek u leczonych nim pacjentów z pokrzywką. Jak się okazało, polega nie tylko na rozjaśnianiu zmian hiperpigmentacyjnych.
Czytaj też: Jak usunąć przebarwienia z twarzy i ciała? Jak wybrać skuteczny kosmetyk?
Według badań związek stosowany zewnętrznie wiele korzyści dla skóry:
- zmniejsza przebarwienia słoneczne i plamy starcze,
- ożywia szarą, matową cerę,
- wyrównuje koloryt cery z zaczerwienieniem, m.in. z fotouszkodzeniami i popękanymi naczynkami,
- poprawia ochronę skóry przed promieniowaniem ultrafioletowym,
- delikatnie złuszcza naskórek, wygładzając jego powierzchnię,
- zmniejsza rumień pozapalny, w tym różowe, ciemne czy fioletowe zmiany potrądzikowe,
- poprawia stan cery z trądzikiem różowatym, pospolitym, teleangiektazjami,
- wzmacnia ochronną barierę skórną, czyli warstwę hydrolipidową skóry, która chroni przez szkodliwymi czynnikami i stresem oksydacyjnym.
Działanie uszczelniające płaszcz wodno-tłuszczowego skóry potwierdzono u pacjentów z trądzikiem różowatym, gdzie występują obok zmian naczyniowych i zapalnych. Wykazano, że zapalenie i zaczerwienienia związane z trądzikiem pospolitym skutecznie redukują kosmetyki zawierające 10 proc. TXA.
Natomiast działanie rozjaśniające skórę roztworu zawierającego 5 proc. kwasy traneksamowego okazało się skuteczne w leczeniu ostudy (znanej też jako melasma), jak stosowanie 3 proc. hydrochinonu. Używanie tej substancji wybielającej skóry jest przy tym zabronione w UE od ponad 20 lat, a w innych krajach stężenie podlega ograniczeniom nawet z produktach wydawanych na receptę. Powodem jest szkodliwy wpływ na skórę i efekty uboczne związane z działaniem drażniącym.
Popękane naczynka – przyczyny, leczenie i profilaktyka
Popękane naczynka to problem, z którym borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni, choć u kobiet zmiany tego typu występują częściej. Popękane naczynka mogą pojawić się na nogach (tworząc tak zwane...
Jak stosować kwas traneksamowy w serum i kremie?
Kosmetyki z TXA to głównie produkty typu serum, nakładane jako pierwsze pod kolejne kosmetyki, a także kremy do twarzy. Składnik stosuje się także w kuracjach na twarz dostępnych w salonach kosmetologicznych i medycyny estetycznej.
Pożądanymi składnikami kosmetyków z TXA jest silnie nawilżający kwas hialuronowy, który nie ma działania złuszczającego, kwas poliglutaminowy (PGA), trehaloza i inne związki chłonące wodę, a także zamykający ją w skórze emolient – skwalan. Dobrze, jeśli znajdą się tam również substancje o działaniu łagodzącym, takie jak allantoina, pantenol (wit. B5).
Polecamy także: Najskuteczniejsze kosmetyczne składniki nawilżające
Kwas traneksamowy często występuje w mieszankach z innymi kwasami, które dopełniają nawzajem swoje działanie. Często jest to witamina C, a także kwas: laktobionowy, azelainowy (i jego nowoczesna, rozpuszczalna w wodzie forma azeloglicyna), mlekowy, migdałowy, kojowy czy glikolowy, jak również retinol.
Kosmetyków z TXA nie należy jednak samodzielnie łączyć z preparatami zawierającymi inne kwasy i silnie działające związki, bo może prowadzić to do podrażnienia i przesuszenia skóry. Zawsze należy natomiast używać ich wraz z filtrem przeciwsłonecznym. Krem SPF należy nakładać jako produkt końcowy podczas pielęgnacji.
Czy warto używać serum z witaminą C? Tak, to polecany wybór. Zobacz efekty stosowania
Serum z witaminą C to popularny kosmetyk anti-age, który jest polecany niezależnie od wieku i rodzaju cery. Główny składnik takiego preparatu, przeznaczonego do stosowania pod krem lub makijaż, to sil...
Efekty uboczne kuracji kwasem traneksamowym
Kwas traneksamowy w przeciwieństwie do podobnych substancji rozjaśniających skórę jest ogólnie bezpieczny i dobrze tolerowany przez większość typów cery. W przypadku każdego nowego składnika (i kosmetyku) przed pierwszym użyciem wskazane jest jednak wykonanie alergicznego testu skórnego.
Możliwe działania uboczne TXA są łagodne, przy czym należą do nich podrażnienie, łuszczenie się i wysuszenie skóry. Objawy można zredukować za pomocą kremu nawilżającego.
Choć TXA wywołuje mniej potencjalnych działań ubocznych niż podobne związki, brak jest danych na temat stosowania przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.
Tych 5 kosmetyków nie używaj przed wyjściem na słońce
Przez wiele miesięcy czekamy na upragnione promienie słońca. Kiedy już się pojawią, warto odpowiednio zadbać o skórę. Oprócz obowiązkowego kremu z filtrem powinniśmy też uważać na pewne produkty, któr...
Kwas traneksamowy – lek przeciwkrwotoczny
Kwas traneksamowy (acidum tranexamicum) to lek o działaniu przeciwkrwotocznym, przyjmowany doustnie lub dożylnie w postaci produktu leczniczego o nazwie Exacyl. Stosuje się go do zapobiegania i leczenia krwotoków, które są spowodowane uogólnioną lub miejscową fibrynolizą u osób powyżej 1. roku życia.
Wśród wskazań ujętych w charakterystyce tego produktu znajdują się krwawienia z kobiecych dróg rodnych w związku z zaburzeniami hormonalnymi, urazami, zmianami zwyrodnieniowymi czy zakażeniami macicy, a także z przewodu pokarmowego i dolnych dróg moczowych, jak również po zabiegach otolaryngologicznych, takich jak wycięcie migdałków.
GIF wydał decyzję: wycofanie z obrotu - Tranexamic acid injection BP (1.09)
Regularnie sprawdzamy decyzje GIF. W piątek, 1.09 pojawiła się nowa decyzja - wycofanie z obrotu: Tranexamic acid injection BP. Są to ważne informacje, dlatego zapoznaj się z nimi. Sprawdź, czy masz t...