Spis treści
Czasy Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Polacy w średnim i starszym wieku wspominają jako okres swojej młodości, a w związku z tym nierzadko beztroski i zabawy. Jednocześnie pamiętają o trudnościach dnia codziennego, którym musieli wówczas sprostać oni sami bądź z którymi zmagali się ich rodzice. Jednym z nich był ograniczony dostęp do wielu produktów. Sklepy, w których dostępny był głównie ocet, a także ogromne kolejki, gdy „rzucano” towar, na szczęście są już tylko odległą przeszłością, ale wówczas stanowiły realny problem.
Co można było kupić w Baltonie? Powspominajmy!
Luksusowe produkty? Tak, ale nie za złotówki. Tak się płaciło w Baltonie
Nie we wszystkich sklepach w PRL-u półki świeciły pustkami. Inaczej sytuacja przedstawiała się w Baltonie i Pewexie, gdzie można było dostać niedostępne w innych miejscach produkty, nie tylko zagraniczne, ale też rodzime. Ponadto Baltona produkowała też własne produkty, na przykład alkohole czy też słodycze. Nie kupowało się ich jednak za polskie pieniądze. Konieczne było posiadanie dewiz, na przykład dolarów, albo bonów.
Pracujący zagranicą polski inżynier dostawał, dajmy na to, 100 dolarów miesięcznie. Z tego polskie przedsiębiorstwo wypłacało mu 30 dolarów na rękę, a resztę wypłaty dostawał w bonach. Oczywiście tych bonów nie mógł wydać w Kuwejcie, czy Libii. Musiał to zrobić w państwowym sklepie dewizowym w kraju, w sklepie takim jak na przykład Baltona – mówił prof. Jerzy Kochanowski z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego stronie Save The Floppy.
Prodiż, kryształy i maszynka do makaronu. Oto kultowe gadżety z PRL-u
PRL dla wielu gospodyń domowych był okresem zaciskania pasa i kreatywności, szczególnie w zakresie przygotowywania potraw. Ale gdy już udało zdobyć się niezbędne produkty, wówczas gotowanie znacząco u...
Baltona to nie tylko sklep
Baltona powstała w 1946 roku. Głównym zadaniem przedsiębiorstwa było zaopatrywanie statków w portach polskich i zagranicznych w różnego rodzaju towary, w tym spożywcze i przemysłowe. Z roku na rok firma poszerzała działalność. W 1973 roku zaprojektowano jej logo, czyli słynnego już marynarza. Oczywiście najszerzej znana działalność to sieć sklepów.
Z kolei po okresie PRL Baltona pozyskała powierzchnie handlowe na lotniskach, początkowo w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Krakowie i Poznaniu, a następnie w innych, również zagranicznych, miastach. Spółka została sprywatyzowana i działa do dziś.
Trwały manicure w kolorach, które pokochasz
Nie żyje Stanisław Tym
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Tajemniczy mężczyzna na koncertach Steczkowskiej. Podąża za nią i robi jej zdjęcia
- Rozenek pożałuje najnowszego pomysłu na siebie? Ekspertka mówi o "przaśności"
- Gdzie mieszkają Iwona i Gerard z "Sanatorium miłości"? Prawda jest zaskakująca
- 17-letnia Gabor ukrywa oczy pod wachlarzem sztucznych rzęs. Oto, jak bez nich wygląda