Macierzyństwo – plusy i minusy bycia mamą. Kiedy zdecydować się na dziecko i czy macierzyństwo po 40 jest trudniejsze

Artur Białek
Macierzyństwo to wyzwanie, przygoda na całe życie, z której nie można się wycofać.
Macierzyństwo to wyzwanie, przygoda na całe życie, z której nie można się wycofać. ID 2081671 Pixabay.com
Macierzyństwo wiąże się z ogromnymi zmianami w życiu kobiety. Wychowanie dziecka to największe wyzwanie, które stwarza wiele trudności i problemów. Z drugiej strony, uczucie satysfakcji i szczęścia, które jest znane tylko mamom, wynagradza wszystko, nawet wtedy kiedy decydujemy się na samotne macierzyństwo.

Macierzyństwo to czas ogromnego szczęścia, nie należy jednak zapominać, że towarzyszą mu także nieuniknione problemy. Wyzwania zaczynają się już w momencie, gdy przyszła mama dowiaduje się, że jest w ciąży. Z czasem, trudności zaczynają się mnożyć. Wychowanie dziecka wymaga ogromnego poświęcenia i siły, zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Z drugiej strony, uśmiech małej kruszynki, a później - dorastającego młodego człowieka, wynagradza z nawiązką cały trud i poświęcenie.

Ciąża, poród i macierzyństwo – to zmiana na całe życie

Macierzyństwo to duże wyzwanie, które zaczyna się już na etapie ciąży. Nie ma idealnego momentu, aby zaplanować ciążę. Nie jesteśmy także w stanie się na to 100% przygotować. Stan błogosławiony powoduje istotne zmiany w ciele kobiety. Powiększająca się macica zaczyna wywierać ucisk na niektóre narządy wewnętrzne, serce musi sobie radzić z przepompowywaniem większej ilości krwi, a wszystkiemu towarzyszą zmiany hormonalne, doprowadzające do wahania samopoczucia i nastroju. W czasie ciąży należy przywiązywać szczególną uwagę do swojego zdrowia i sposobu odżywiania. Okres ten wiąże się też ze sporym stresem i z częstymi wizytami u lekarza, szczególnie gdy przyszła mama skończyła już 40 lat.

Warto przeczytać"

Dla dojrzałej kobiety ciąża jest szczególnym wyzwaniem, a wynika to z kilku czynników. Po pierwsze, po 40. roku życia, wydolność organizmu jest mniejsza niż w wieku 20 lat, zatem ciąża stanowi istotne obciążenie dla ciała. Po drugie, wraz z wiekiem matki, wzrasta ryzyko wystąpienia niektórych chorób związanych z ciążą, jak choćby cukrzycy czy nadciśnienia. Po trzecie, w przypadku dojrzałych mam, ryzyko poronienia jest większe, podobnie jak wystąpienia wad rozwojowych dziecka. 

Także poród stanowi duże obciążenie dla kobiecego organizmu. Po rozwiązaniu ciąży, świeżo upieczona mama może borykać się z wieloma problemami zdrowotnymi. Zapalenie pęcherza, żylaki odbytu - to zaledwie 2 przykłady, a trzeba jeszcze zdać sobie sprawę z tego, że po porodzie znacząco może zmienić się też wygląd, co stanowi kolejne źródło stresu. Świeżo upieczone mamy uskarżają się na wiotką skórę w obszarze brzucha, wysuszoną cerę i włosy. Należy jednak pamiętać, że źródłem największego stresu nie jest ciąża i poród - macierzyństwo rozpoczyna się dopiero w chwili przyjścia dziecka na świat.

Łącznie roli matki i pracownicy nie jest proste. Wiele kobiet boi się zmierzyć z tym wyzwaniem. Podpowiadamy, co zrobić, żeby dać sobie radę w życiu prywatnym i zawodowym!

10 sprytnych sposobów na łączenie macierzyństwa z życiem zawodowym

Macierzyństwo to trudny etap w życiu kobiety

Macierzyństwo, zwłaszcza na początkowym etapie, to zadanie wymagające wielu wyrzeczeń. Świeżo upieczona mama będzie miała nieco mniej czasu dla siebie i na sen (choć zależy to w dużej mierze od zdolności organizacyjnych), ale nie będzie rozpatrywać tego w negatywnych kategoriach - instynkt macierzyński każe jej postawić na pierwszym miejscu potrzeby dziecka. Naturalne jest też, że u młodej mamy pojawiają się obawy co do własnych umiejętności w zakresie wychowywania dziecka. Jak sobie z tym wszystkim poradzić? Bez obaw. Oczywiste jest, że nikt nie staje się "mamą roku" z dnia na dzień.

Macierzyństwo to nieustanna nauka, nie tylko rozumienia potrzeb dziecka, ale także swoich własnych. Z czasem każda mama nauczy się, jak wygospodarować w ciągu dnia kilka chwil na odpoczynek i choć nie będzie ich zbyt wiele, muszą być wykorzystane w stu procentach. Maleństwo potrzebuje przecież wypoczętego, nieprzemęczonego opiekuna.
Nie można nie wspomnieć, że przyjście na świat dziecka całkowicie odmienia relacje małżeńskie. W jednej chwili, to właśnie mała kruszynka staje się centrum świata obojga rodziców, choć zdarza się, że oczekiwania mężczyzny względem kobiety pozostają niezmienione. Mężczyźni nierzadko zapominają, że wychowanie dziecka to przede wszystkim obowiązki, zrzucając odpowiedzialność na drugą stronę. Jednocześnie, wymagają od swoich drugich połówek wykonywania wszystkich tych obowiązków, którymi zajmowały się przed przyjściem dziecka na świat. Wiele małżeństw nie wytrzymuje tej próby.

Warto przeczytać"

Samotne macierzyństwo – jak poradzić sobie w tej sytuacji?

Wychowując dziecko w pojedynkę, trzeba być przygotowaną na problemy z tym związane. Prędzej czy później, samotna mama spotka się z trudnościami zawodowymi i z problemami finansowymi. Szczególnie doskwierający będzie brak wsparcia. W takiej sytuacji naturalne jest uczucie rezygnacji i zwątpienia - problemy potrafią bardzo mocno przytłoczyć.

Na szczęście, macierzyństwo to nie tylko wyzwania. W codziennym życiu mam nie brakuje bowiem szczęścia, radości i uśmiechu, bez względu na to, czy urodziła małego szkraba w wieku 20 czy 40 lat, czy wychowuje go sama czy wraz z kochającym partnerem.

Macierzyństwo zmienia życie, ale przede wszystkim na lepsze

Macierzyństwo, mimo że stawia wiele wyzwań, zmienia życie na lepsze, co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Młoda kobieta, dopiero gdy zostanie mamą, może w pełni poznać znaczenie słowa "odpowiedzialność". Od tej chwili, od podjętych przez nią decyzji zależy przecież los małego człowieka. Świadomość, że w życiu pojawił się najważniejszy cel, czyli wychowanie dziecka, nie może być porównywana z niczym innym.

Każda kobieta, która zostaje mamą, na nowo definiuje znaczenie miłości. Uczucie, które łączy matkę i jej pociechę, jest bowiem czymś zupełnie innym od tego, co czuje się do drugiej połówki. Dopiero w tym przypadku można mówić o miłości bezgranicznej i bezwarunkowej, bowiem dziecka nie kocha się za coś, a mimo wszystko. To właśnie to uczucie mobilizuje mamę do wstawania z łóżka za każdym razem, gdy usłyszy płacz swojego maleństwa. To właśnie matczyna miłość daje siłę, która pozwala przetrwać niezwykle trudny i intensywny okres początku macierzyństwa. 

Warto przeczytać"

Blaski i cienie macierzyństwa po 40

Wiele blasków ma także macierzyństwo po 40. W tym przypadku mówi się, że dziecko jest darem od losu. Nie należy zatem dziwić się, że dojrzałe mamy często bywają nadopiekuńcze, ale w większości przypadków, mogą sobie na to pozwolić. Wiele kobiet, które decydują się na późne macierzyństwo, ma ustabilizowaną sytuację zawodową, finansową i mieszkaniową. Takie kobiety najczęściej nie muszą już niczego udowadniać w pracy ani w swoim otoczeniu, mogą więc w stu procentach poświęcić się wychowaniu maleństwa.

Mamy po 40 zazwyczaj są dojrzałe emocjonalnie  i doświadczone życiowo, należy więc założyć, że większość ich decyzji ma charakter świadomy i przemyślany.

Macierzyństwo to dla kobiety największy dar, bez względu na to czy wychowuje dziecko wraz z mężem, czy samotnie. W tym kontekście, określenie "samotna mama" nie jest odpowiednie, bowiem żadna matka nie jest przecież samotna - ma przy sobie swój największy skarb. Osoby wychowujące malca w pojedynkę muszą być dla niego matką i ojcem, ale też podwójnie cieszą się z każdego sukcesu macierzyńskiego. Niepełność rodziny nie oznacza też, że rozwój dziecka będzie przebiegał w sposób nieprawidłowy.    

Zobacz: Paris Hilton urodziła dziecko. 41-latka pochwaliła się zdjęciem na Instagramie małej rączki

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Wachowicz szaleje z piłą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet