Naturalne sposoby na wypadanie włosów. Jak sobie poradzić z problemem łysienia? Zobacz, jakie zioła stosować na co dzień

Katarzyna Dębek
Opracowanie:
Niezależnie od powodów wypadania włosów warto o nie dbać. Sięgnij po kosmetyki z naturalnych składników.
Niezależnie od powodów wypadania włosów warto o nie dbać. Sięgnij po kosmetyki z naturalnych składników. gpointstudio Getty Images
Wypadanie włosów to z jednej strony normalny etap ich życia, z drugiej może być objawem choroby i wielu innych sytuacji. Warto poznać przyczyny i sposoby, jak sobie z tym poradzić. Na co postawić? Oczywiście na naturalne metody. Z pomocą przychodzą zioła, które zawarte są w dostępnych kosmetykach.

Spis treści

Oczy są zwierciadłem duszy, a włosy nadają ramy temu pięknemu obrazowi. Niemniej jednak, rama ta nie zawsze pozostaje nienaruszona. Według opublikowanego raportu „Przeszczep włosów a samopoczucie i jakość życia pacjentów”, aż 80 proc. mężczyzn i 20 proc. kobiet doświadcza problemu łysienia. Co więcej, zagadnienie to nie tylko działa jak „papierek lakmusowy” pokazujący, że w naszym organizmie dzieje się coś złego. Utrata włosów znacząco wpływa również na nasze samopoczucie, brak pewność siebie czy akceptacji, które z czasem mogą doprowadzić do depresji. Dlatego tak istotne jest podjęcie szybkich działań i zastosowanie odpowiedniej kuracji opartej na ziołach i naturalnych składnikach.

W czasach powszechnej cyfryzacji oraz dostępu do mediów społecznościowych, atrakcyjny wygląd może znacząco wpłynąć na naszą pewność siebie i to, w jaki sposób siebie postrzegamy. Z tego względu przywiązujemy dużą uwagę do włosów, które zadbane, błyszczące i gęste, nie tylko świadczą o dobrym zdrowiu, ale stanowią także jeden z najważniejszych atutów podkreślających urodę.

Zdarzają się jednak sytuacje, czy to ze względu na stres, hormony, niedobory, geny czy chorobę, że nasze włosy zaczynają nadmiernie wypadać. Co wtedy zrobić?

Bezkonkurencyjny peeling do skóry głowy zrobisz w kilka minut. Pobudza wzrost włosów!

Bezkonkurencyjny peeling do skóry głowy zrobisz w kilka minut. Pobudza wzrost włosów!

Peeling do skóry głowy to kosmetyk stosowany, by oczyścić skalp z sebum, kurzu, martwego naskórka i resztek kosmetyków. Można łatwo przygotować go w domu ze składników, które pomogą też zwalczać łupie...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Trzy fazy cyklu życia włosów

Zanim jednak przejdziemy do rozwiązania tego problemu, przyjrzyjmy się jak wygląda cykl życia włosa, który standardowo wynosi od 4 do 6 lat i dzieli się na 3 fazy:

  • Anagen (intensywna faza wzrostu) - stanowi około 85-90 proc. całego cyklu włosa. Włos w tej fazie ma korzeń mocno osadzony w skórze głowy i pobudzany jest do wzrostu przez komórki macierzyste znajdujące się w mieszku włosowym. Faza anagenu może trwać od kilku miesięcy do kilku lat - w zależności od czynników genetycznych i indywidualnych cech organizmu.
  • Katagen (faza przejściowa) - zazwyczaj trwa kilka tygodni i stanowi 1-2 proc. całego cyklu włosa. W tym czasie aktywność komórek macierzystych zostaje wstrzymana, a kanał włosa kurczy się. To powoduje odłączenie się go od żywego korzenia i zahamowanie jego wzrostu.
  • Telogen (faza spoczynku) - stanowi około 10-15 proc. całego cyklu włosa, który jest luźno osadzony w mieszku włosowym, ale nie rośnie ani nie wypada. Włosy w fazie telogenu są gotowe do wypadnięcia, ale pozostają na głowie, dopóki nie zostaną zastąpione przez nowe, które rozpoczynają wzrost w fazie anagenu.

Po zakończeniu fazy telogenu, włos wypada naturalnie, a cykl zaczyna się od nowa. Warto pamiętać, że każdy włos na głowie może znajdować się w innej fazie życia, dlatego normalne jest, że codziennie wypada nam ich do nawet 100, a na ich miejsce rosną nowe. Jednak zaburzenia hormonalne, choroby, stres, nieodpowiednia dieta i inne czynniki mogą wpływać na cykl życia włosa, powodując nieprawidłowe wypadanie lub problemy z ich odrastaniem. Z tego względu przyjrzyjmy się kilku najczęściej spotykanym typom łysienia, a także ich przyczynom i występowaniu.

Łysienie androgenowe może dotknąć kobiet i mężczyzn

Zacznijmy od najczęściej występującego, stanowiącego 80 proc. wszystkich rodzajów łysień – łysienia androgenowego. Typ ten spotykany jest zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, z tą różnicą, że utrata włosów umiejscowiona jest w innych strefach głowy.

- U mężczyzn łysienie androgenowe charakteryzuje się typowym wzorcem utraty włosów, zaczynając od zakoli na skroniach i cofając się w kierunku wierzchołka głowy, tworząc charakterystyczną „łysą plamę” na czubku głowy. U kobiet natomiast wzór łysienia jest bardziej zróżnicowany i może objawiać się jako przerzedzenie włosów w okolicy przedziałka - podkreśla Aneta Rutkowska, trycholog, ekspert firmy Biota Pharma oraz marki Bioxsine.

Należy pamiętać, że przyczyną łysienia androgenowego jest dziedziczenie predyspozycji genetycznych.

- Oznacza to, że dziedziczymy wrażliwość mieszków włosowych na dihydrotestosteron (DHT) - zmetabolizowaną postać testosteronu. W praktyce związek ten wpływa na miniaturyzację mieszków, co za tym idzie zmniejszenie ukrwienia, spowolnienie wzrostu włosów, zanik mieszka i w konsekwencji wypadnięcie włosa - dodaje Rutkowska.

Jak przyspieszyć porost włosów? Zobacz, jak pielęgnować kosmyki

Jak przyspieszyć porost włosów? Zobacz, jak pielęgnować kosmyki

Codzienna stylizacja, farbowanie, a nawet czesanie włosów mogą się przyczynić do ich wypadania i złej kondycji. Zobacz, jak w domowym zaciszu możesz o to zadbać. Sprawdź również profesjonalne zabiegi,...

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek

Łysienie plackowate może pojawić się nagle

Kolejnym rodzajem łysienia jest tzw. łysienie plackowate. Charakteryzuje się nagłą utratą włosów w jednym lub kilku miejscach, gdzie widoczne stają się blade, gładkie ogniska wyłysienia. W tym przypadku utrata włosów jest nagła i może być spowodowana m.in. stresem, uwarunkowaniami genetycznymi, szokiem pourazowym, chorobami tarczycy, infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi czy zaburzeniami hormonalnymi.

- Przyczyna łysienia plackowatego nie jest w pełni poznana, ale uważa się, że jest to choroba autoimmunologiczna. Układ odpornościowy nagle atakuje własne mieszki włosowe, co powoduje osłabienie i zahamowanie wzrostu włosów w tych obszarach – wskazuje trycholog Aneta Rutkowska.

Specyficznym rodzajem łysienia plackowatego jest łysienie wężykowate, gdzie linię wyłysienia obejmuje obwodowa część głowy. Ten typ łysienia wygląda bardzo symetrycznie oraz specyficznie.

Łysienie telogenowe

Czas na łysienie telogenowe, charakteryzujące się nagłą i znaczną utratą włosów na skutek zmiany fazy wzrostu włosa. W tym wypadku włosy przechodzą przez trzy fazy wzrostu, jednak ich większa liczba niż zwykle przechodzi do fazy telogen, co prowadzi do ich gwałtownego wypadania.

Łysienie telogenowe może być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak:

  • stres,
  • trauma,
  • tzw. poporodowe i menopauzalne wypadanie włosów,
  • ciężkie urazy,
  • operacje,
  • diety odchudzające, głodówki,
  • anemia,
  • zaburzenia wchłaniania,
  • niektóre składniki chemii fryzjerskiej,
  • przebyta gorączka,
  • choroby: tarczycy, autoagresji, nerek, wątroby,
  • zażywanie niektórych leków,
  • alergie.
Takiej odżywki do włosów nie znałaś! Będziesz zachwycona efektami

Takiej odżywki do włosów nie znałaś! Będziesz zachwycona efektami

Kremowanie włosów to troch szokujący trend, który zyskuje coraz więcej zwolenniczek. Cieszy się szczególną popularnością wśród kobiet, które chcą przywrócić zdrowie zniszczonym włosom i odbudować ich ...

Redakcja Strona Kobiet
Redakcja Strona Kobiet

Wypadają ci włosy? Zasięgnij porady lekarza i trychologa

Decydujący wpływ na spowolnienie i skuteczne zatrzymanie procesu wypadania włosów ma szybka reakcja. Dlatego istotne jest podjęcie działania z jak największą prędkością, kiedy tylko zauważymy, że coś jest nie tak. Z tego względu już na początku warto skupić się na kompleksowym podejściu, które obejmuje trafną ocenę stanu zdrowia całego organizmu, identyfikację przyczyny łysienia i działania na wielu różnych frontach, włączając poprawę ukrwienia skóry głowy, dostosowane zabiegi, odpowiednią suplementację oraz pielęgnację. Tylko jak to zrobić w praktyce? Przede wszystkim skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, zrobić badania krwi i udać się do trychologa. Tylko jak wszyscy wiemy, to trwa. Dlatego już w tym początkowym okresie warto w domu zadbać o prawidłową pielęgnację skóry głowy, zaopatrując się w odpowiednie dermokosmetyki zahamowujące proces wypadania włosów.

Siła zamknięta w naturze

Czego jednak dokładnie szukać? Na jakie składniki zwracać uwagę oraz jakie produkty wybierać?
Przede wszystkim jak najbardziej naturalne!

- Kiedy zależy nam na skutecznym zahamowaniu procesu wypadania włosów, należy kierować się jedną podstawową zasadą – dobrym i sprawdzonym składem. Z tego względu warto szukać dermokosmetyków, których składniki są między innymi inhibitorami dla enzymu 5α-reduktazy, czyli blokują aktywność tego enzymu, dzięki czemu nie następuje przekształcenie testosteronu w dihydrotestosteron (DHT), który osłabia żywotność cebulek włosów i jest główną przyczyną występującego najczęściej łysienia androgenowego. Przykładem tego jest ziołowy BioComplex B11 zawierający wyciąg z pokrzywy, rumianku, skrzypu polnego, krwawnika pospolitego oraz drzewa karobowego – mówi trycholog i ekspert marki Bioxsine, Aneta Rutkowska.

Ziołowe kompleksy to innowacyjne formuły stosowane w dermokosmetykach do pielęgnacji włosów i walki z problemem łysienia, których skuteczność została potwierdzona badaniami klinicznymi przeprowadzonymi w różnych instytutach i uczelniach na całym świecie.

Formuły opracowane na bazie ekstraktów roślinnych, mają korzystny wpływ na porost włosów, wzmacniają mieszki włosowe i dodają objętości. Ponadto działają odżywczo i regeneracyjnie, wspierając zdrowie skóry głowy.

Pięć ziół, które kochają włosy

Zacznijmy od ekstraktu z liści i korzenia Pokrzywy Żegawki. Ten wyjątkowy preparat dostarcza witamin z grupy B (B1, B2, B3, B5), które odgrywają kluczową rolę w wielu procesach metabolicznych i produkcji krwi. Ponadto, wyciąg ten wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego i nerwowego, a także wspiera syntezę hormonów.

Ekstrakt z liści pokrzywy obfituje również w witaminę C, K i A, a także zawiera karotenoidy, polisacharydy, fitosterole (β-sitosterol), chlorofil, minerały (takie jak żelazo, wapń, krzem, mangan, magnez, potas, fosfor, miedź), garbniki, lignany, polifenole oraz flawonoidy (takie jak kwercetyna, rutyna, kemferol, mirycetyna).
Dzięki temu skóra głowy odzyskuje zdrowie, włosy nabierają pięknego wyglądu, a także zahamowany zostaje proces ich wypadania.

Rumianek Pospolity to kolejny składnik, o którym warto pamiętać, ponieważ wyciąg z jego kwiatów stanowi cenne źródło flawonów, takich jak apigenina i luteolina, a także olejków eterycznych (chamazulen i bisabolol). Zawiera również seskwiterpeny, laktony, aminokwasy, kwasy tłuszczowe, fenolowe i cholinokomaryny.

Dzięki właściwościom przeciwzapalnym, ściągającym oraz łagodzącym stany zapalne i zaczerwienienia, ten ekstrakt doskonale sprawdzi się w przypadku wrażliwej skóry głowy.

Krwawnik Pospolity to następna roślina, której wyciąg świetnie oddziałuje na nasze włosy. Jest to roślina znana jako jedno z najbardziej popularnych ziół leczniczych, co zawdzięcza obecności flawonoidów (pochodne apigeniny i luteoliny), β-sitosteroli, kwasu foliowego oraz olejku eterycznego o barwie niebieskiej, który zawiera azulen, limonen, cyneol, borneol, pinen i seskwiterpeny.

Olejek z krwawnika jest powszechnie wykorzystywany w produkcji maści i kremów, które wspomagają gojenie ran i wrzodów. Te wszystkie składniki stanowią cenne źródło witamin, takich jak witamina A, C i K, choliny, soli mineralnych oraz cynku, miedzi, żelaza i siarki. Od lat krwawnik jest stosowany zewnętrznie i wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne, antybakteryjne, ściągające oraz przeciwutleniające. Dodatkowo, łagodzi napięcie mięśni gładkich, wzmacnia osłabiony organizm i zwiększa jego odporność.
Dzięki obfitości składników aktywnych, ekstrakt z krwawnika Pospolitego jest prawdziwym skarbem dla naszej skóry i włosów, wspierając ich zdrowie i naturalne piękno.

Drzewo karobowe, znane również jako Szarańczyn strąkowy, Karob lub Ceratonia to zimozielone drzewo należące do rodziny bobowatych, występujące dziko oraz uprawiane głównie w rejonie śródziemnomorskim. W polskiej florze jest wymieniane jako gatunek przejściowo dziczejący.

Ekstrakt z owoców Szarańczyna strąkowego dostarcza polifenoli, flawonoidów, retinylu palmitynianu (witamina A), tiaminy (witamina B1), ryboflawiny (witamina B2), kwasu pantotenowego (witamina B5), folianów (witamina B9), α-tokoferolu (witamina E), cynku, miedzi i żelaza. Wszystkie te składniki wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe, a także wspierają odżywianie mieszków włosowych i przyspieszają wzrost.

I ostatnią rośliną ma którą warto zwrócić uwagę jest skrzyp polny. Wyciąg z jego liści zawiera kwas krzemowy, a także różnorodne flawonoidy takie jak Apigenina, Genkwanina, kemferol, luteolina i kwercetyna. Dodatkowo, ekstrakt ten posiada estry kwasu kawowego, takie jak Kwas chlorogenowy i dikawoolej-kwas mezowinowy oraz alkaloidy, w tym nikotynę i palustrinę.

Dzięki wysokiej zawartości krzemu, wyciąg ten poprawia elastyczność naskórka, chroni włosy przed łamliwością i rozdwajaniem się końcówek oraz przyspiesza ich naturalny wzrost. Dodatkowo, wspomaga łagodzenie problemów skórnych związanych z łuszczycą na skórze głowy.

Z uwagi na obecność kwasów i alkaloidów, ekstrakt z skrzypu polnego wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Dodatkowo, reguluje pracę gruczołów łojowych, co przyczynia się do zmniejszenia problemu łojotoku.

Plopping – na czym polega na domowa metoda stylizacji włosów? Wystarczy użyć ręcznika

Plopping – na czym polega na domowa metoda stylizacji włosów? Wystarczy użyć ręcznika

Plopping to popularny sposób na okiełznanie niesfornych loków. Tak zwane ręcznikowanie stosują kobiety, które mają kręcone lub falujące kosmyki, a także osoby z podwijającymi się końcówkami. Wyjaśniam...

Redakcja Strona Kobiet
Redakcja Strona Kobiet

Moc tkwi w naturze

Ostatnio, coraz większą popularność zdobywa ziołolecznictwo, a ludzie zwracają się ku produktom naturalnym, unikając nadmiaru chemii w codziennym życiu. W terapii łysienia, ekstrakty roślinne bogate w cenne składniki odgrywają kluczową rolę, dostarczając mikro i makroelementów, ważnych pierwiastków i substancji odżywczych, niezbędnych do odrastania włosów. Z tego względu szukajmy produktów naturalnych, które zamiast dodatkowego obciążenia skóry głowy i włosów, wzmocnią je, odżywią i sprawią, że na powrót staną się gęste, mocne i pełne blasku.

Zadbaj o swoje włosy

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Nie żyje Stanisław Tym

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

u
uk
mi na wypadanie pomogła wcierka z kaminomoto a już naprawdę gęstość moich włosów w pewnym czasie zaczęła spędzać mi sen z powiek...
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet