Nie dbasz odpowiednio o tatuaż na słońcu? Spodziewaj się nawet bąbli i blizn! Zobacz, jak chronić wytatuowaną skórę

Anna Moyseowicz
Wideo
od 16 lat
Tatuaże są bardzo popularną ozdobą, jednak – choć zostają z nami na całe życie – nie można o nich po prostu zapomnieć. Wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Latem, gdy słońce praży, a my odsłaniamy ciało, należy o nie zadbać szczególnie. Nie bez wpływu na te ozdoby pozostają też kąpiele w morzu, jeziorze czy basenie.

Spis treści

Kobieta w koku
Latem wyjątkowo należy dbać o skórę, w szczególności o miejsca z tatuażami. bedya/pl.123rf.com

Świeży tatuaż latem wymaga specjalnej ochrony

Tatuaż goi się około dwóch tygodni, a skóra w miejscu jego wykonania jest szczególnie wrażliwa przez mniej więcej miesiąc. W tym okresie należy zadbać o nią w specjalny sposób. Przez ten czas zupełnie nie powinno się wystawiać tatuażu na słońce. Jest on otwartą raną, której opalanie może spowodować pieczenie lub swędzenie, a nawet pęcherze, bąble i kolejno blizny. Dokładny czas regeneracji zależy od wielkości rysunku na skórze i miejsca ciała.

Oczywiście nowy tatuaż latem nie jest jednoznaczny z niewychodzeniem z domu, jednak przez pierwsze tygodnie unikajmy opalania, a rysunek na skórze zakrywajmy przewiewnym materiałem, jak lniana koszula czy szerokie spodnie.

Co więcej, promienie słoneczne mogą uszkodzić tusz. W miarę możliwości unikaj wychodzenia na słońce, w szczególności podczas intensywnego promieniowania, czyli koło południa.

Zobacz: Tatuaż pod oczami? Ma zakryć cienie, a zostawia plamy. Możliwy też „efekt sera pleśniowego”. Omijaj ten trend szerokim łukiem!

A co z kremem z filtrem? W żadnym wypadku nie stosuj go na świeży tatuaż! Substancje zawarte w kremie mogą podrażnić skórę. Lepiej skorzystać z preparatów, które zalecił tatuażysta. Może być to krem z witaminą A czy też maść przeciwbakteryjna.

W czasie gojenia się tatuażu, nie korzystaj z kąpieli w jeziorze morzu bądź basenie. Do rany mogą dostać się bakterie albo chlor. Możesz przemyć nową ozdobę ciała czystą wodą, wedle zaleceń tatuażysty.

Zagojony tatuaż latem, jak go zabezpieczyć?

Słońce źle wpływa również na te zagojone tatuaże. Promieniowanie UV uszkadza cząsteczki tuszu. Mogą one blaknąć, a kolory zmienić barwy, na przykład czerń z czasem stanie się zielononiebieska. Przed wyjściem na słońce tatuaż należy posmarować kremem z wysokim filtrem, jak SPF 50 i aplikować go co dwie, trzy godziny oraz po każdej kąpieli. Mając w planach pływanie, lepiej wybrać kremy wodoodpore. Za to na co dzień warto stosować kosmetyki nawilżające, by skóra nie była sucha.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

W
Wydziarana
Mam kilka tatuaży w tym na szyi i używam tonę spfów żeby ich nie spalić a na dodatek na szyję i twarz nakładam mineralny podkład z ecocery, dzięki temu nie świecę się zbytnio i nie przeszkadza mi ten spf na twarzy.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet