Nowy Kodeks Pracy 2018: Kobietę w ciąży będzie można zwolnić. Zmiany w Kodeksie Pracy nie są korzystne dla pracowników 5.4.2018

KS
Nowy Kodeks Pracy 2018: Kobietę w ciąży będzie można zwolnić. Zmiany w Kodeksie Pracy [3.4.2018]
Nowy Kodeks Pracy 2018: Kobietę w ciąży będzie można zwolnić. Zmiany w Kodeksie Pracy [3.4.2018]
Prace nad zmianami w nowym Kodeksem Pracy zostały zakończone przez komisję kodyfikacyjną i przedstawione stronie rządowej. Teraz odpowiedzialny za sprawy pracy resort przygotuje na ich podstawie odpowiednia ustawę. Co się zmieni w Nowym Kodeksie Pracy? Niemal wszystko. Zmiany mają być rewolucyjne. Zapowiedziano zmiany w urlopach, umowach o pracę, premiach i zwolnieniach lekarskich. Łatwiej będzie zwolnić pracownika, koniec też z "chomikowaniem urlopu" i nielimitowanymi przerwami na papierosa. Będzie można też zwolnić kobietę w ciąży.

Nowy Kodeks Pracy 2018: Kobietę w ciąży będzie można zwolnić. Zmiany w Kodeksie Pracy [3.4.2018]

Zmiany w Kodeksie Pracy, jak tłumaczą rządzący są wymuszone zmianami na rynku pracy, które są dynamiczne. Polski Kodeks Pracy liczy już 40 lat i nie przystaje do obecnych warunków. 14 marca komisja kodyfikacyjna przedstawiła swoje propozycje w Kodeksie Pracy. Zmian jest sporo. Kto zyska, a kto straci? Pracownicy mają powody do obaw.

URLOP NA ŻĄDANIE, L4, CIĄŻA I PRZERWY W PRACY

NOWY KODEKS PRACY 2018: ZMIANY

Propozycje zmian w prawie pracy według projektu nowego Kodeksu Pracy, przyjętego przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy w marcu 2018 r.:

  • Umowa o pracę na okres próbny będzie mogła być zawarta na 6 miesięcy. Dzisiaj - maksymalnie na 3 miesiące.
  • Umowa o pracę na czas określony będzie mogła być zawarta na okres maksymalnie 18 miesięcy. Dzisiaj - na maksymalnie 33 miesiące.
  • Wprowadzenie konieczności odpracowania przerw w pracy, np. na papierosa.
  • Wprowadzenie zakazu pracy na podstawie umów cywilno-prawnych, np. umowy o dzieło czy umowy zlecenia. Na podstawie tych umów będą mogły pracować tylko osoby prowadzące działalność gospodarczą. Wyjątkiem są specjaliści, których płaca wynosi minimum 5 średnich krajowych.

KODEKS PRACY 2018: NOWE RODZAJE UMÓW O PRACĘ:

  1. umowy o pracę sezonową,
  2. umowy o pracę dorywczą,
  3. umowy o pracę nieetatową.

W przypadku tych umów nie będzie obowiązywać ochrona przed zwolnieniem, a okres wypowiedzenia będzie wynosić nawet tylko kilka dni. Na podstawie tych umów będzie można pracować tylko 60 godzin miesięcznie.

Ile urlopu wypoczynkowego ci się należy? Oto 13 faktów o url...

NAJWAŻNIEJSZE ZMIANY W KODEKSIE PRACY 2018

  • Pracodawca będzie musiał zawiadomić pracownika o zamiarze rozwiązania z nim umowy o pracę oraz przeprowadzić spotkanie z pracownikiem na temat powodów zwolnienia go. Pracodawca będzie miał 7 dni od daty spotkania na ostateczną decyzję, czy zwolni pracownika. W przypadku powiadomienia pracownika o zamiarze zwolnienia na 30 dni zniesiony zostanie okres ochronny pracownika obowiązujący w czasie urlopu lub zwolnienia lekarskiego.
  • 26 dni urlopu wypoczynkowego dla wszystkich pracowników, bez względu na staż pracy. Urlop musi być wykorzystany w roku, za który przysługuje. Tylko w wyjątkowych przypadkach będzie mógł być wykorzystany do końca pierwszego kwartału roku następnego. Urlop na żądanie (4 dni, jak obecnie) byłby bezpłatny.
  • W przypadku powiadomienia pracownika o zamiarze zwolnienia, na 30 dni zniesiony zostanie okres ochronny pracownika obowiązujący w czasie urlopu lub zwolnienia lekarskiego. Dotyczy to m.in. kobiet w ciąży, które są na zwolnieniu lekarskim.
  • W razie likwidacji stanowiska pracy, pracodawca musi złożyć pracownikowi ofertę innej pracy, do której ten ma kwalifikacje lub łatwo może je zdobyć.
  • Jeśli pracodawca zatrudnia 10 lub mniej pracowników, nie będzie musiał zawiadamiać pracownika o możliwości wypowiedzenia mu umowy o pracę i organizować spotkania z nim, pod warunkiem, że przyzna tej osobie rekompensatę pieniężną.
  • Jeśli pracodawca zatrudnia 10 lub mniej pracowników, nie będzie musiał zawiadamiać pracownika o możliwości wypowiedzenia mu umowy o pracę i organizować spotkania z nim, pod warunkiem, że przyzna tej osobie rekompensatę pieniężną.
  • Zasady przyznawania premii za pracę mają być jasno określone i znane przez pracowników.
  • W małych firmach (do 50 pracowników) sześć niedziel w roku może pracodawca wyznaczyć jako dni pracy. W przypadku trzech z nich nie musi pytać pracowników o zgodę pracy. Ta zasada nie dotyczy pracowników handlu.
  • Kobiety zatrudnione na umowach na zastępstwo oraz w firmach które zatrudniają do 10 pracowników nie będą już chronione w sposób szczególny przed zwolnieniem.

Komentarze 54

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Przedsiębiorca ma guwno do gadania. My nnic nie znaczymy.
G
Gość
My przedsiębiorcy mamy bulic i mordy zamknac. Kurde i tak mamy za dużo. Nikt nas nie słucha. Jesteśmy zagrają wyzyskiwaczy. Bulic i mordę zamknac. Niszczą nas i nasze rodziny.
M
Martad
Rząd nie chce rozumieć przedsiebiorcow. Mam firmę urodził córkę nikt nie dał mi macierzyńskiego od razu wróciłam do interesów. Bo trzymają mnie pożyczki. Muszę dawać radę. Rząd ma gdzieś takich jak ja. A my. Matoly do roboty bo jak, US nie zaacisz to komornik cię zniszczy.
l
lok
lecz się debilu teraz pracodawca cię wydyma i będzie śmiał ci się w oczy jak będiesz zapier..alał w niedziele a jak się nie zgodzisz to cię wypier..oli bez podania przyczyny . I znowu pis się popisał szczytem kretynizmu i braku wiedzy
h
hello , ocknij sie
lochą rozpłodową nie jesteś , obrzydliwe stwierdzenie, ale np. kobiety na wsi nawet w ciąży , muszą wyjsc w pole , oporządzić gospodarstwo , nikt ich z tej pracy nie zwolni, uwazasz że jestes od nich lepsza , czy inaczej zbudowany jest twój organizm, bo masz studia. Ciąża to nie choroba ... Ja jestem na działalności urodziłam w wieku 37 lat , z pracy na porodówke , z porodówki do pracy, dosłownie , nikt mnie o nic nie pytał, nikt sie nie użalał, nikt za mnie pracy nie zrobił.. z córką babcia siedziała lub niania, a ja w pracy, można , zapewniam ze można....
p
podatnik
Po macierzyńskim, należy się jej jeszcze urlop bo przecież zmęczona jest siedzeniem w domu
P
Podatnik
Nareszcie koniec ze sponsorowaniem patologii.
P
Podatnik
Nareszcie koniec ze sponsorowaniem patologi.
A
Aga
Zgadzam sie. Ciekawe czy sobie zrownaja kwote wolna od podatku, ilosc dni urlopu w roku i inne parametry zatrudnienia? A ze kobiete w ciazy bedzie mozna zwolnic to wymyślec mogly tylko meskie 'madre' glowy. Ciekawa jest jeszcze koncepcja dni na zadanie bezplatnych - sa czesto niestety kierownicy/dyrektorzy nieempatyczni kretyni, ktorzy dla zasady nie dadza w potrzebie wolnego i dlatego mialabym miec nieplacone za dany dzien? Chyba ze te nieplatne 4 dni sa dodatkowo do 26 dni. Smiech przez lzy.
O
Oburzony
Może niech Panowie posłowie i Panie posłanki zaczną wymyślać nowy kodeks pracy dla siebie. Te wszystkie zmiany są oburzające. Najpierw namawiają ludzi do zakładania rodzin i ich powiększania, a z drugiej strony ani pracownik ani tym bardziej kobieta w ciąży ma nie mieć żadnych praw!! Oburzające!!
Gdyby nie oni i ich wspaniałe ustawy to nawet małe przedsiębiorstwa miałyby realną szansę na utrzymanie się na powierzchni i zaistnienia na rynku. Czy ktoś w ogóle zwrócił uwagę na to ile jest przekrętów ostatnimi czasy, a w roli głównej sfera rządząca?! I dziwić się, że większość specjalistów spierd ... z tego kraju z chorym systemem. Zaraz okaże się, że sami tu zostaną i już nawet nie będą mieli dla kogo tworzyć nowego Kodeksu Pracy. No chyba, że dla tych mniejszości narodowych, które wspierają nasz rynek pracy, a którzy też nie przyczyniają się do poprawienia sytuacji, gdyż często otwierają swoje biznesy, nie płaca podatków i żyje im się tu całkiem dobrze, sądząc po gablocie.
M
Marek
Ostatni w polszy gasi światło. Niewolnictwo ci się marzy. Pozdrawiam z Austrii 13 i 14 pensja do tego pracodawca zwraca za benzynę za dojazdy do pracy. W Polsce to nawet Ukraińcy nie chcą pracować i wolą zwinąć się do Niemiec.
A
Aga
"Lochy rozpłodowe"? Mam 31, skończyłam studia w 2010, od trzeciego roku studiów pracuję. Jestem w pierwszej ciąży i musze przyznać ze na wydolności wszelakiej dużo tracę i dużo sił moje ciało potrzebuje na budowę człowieka. Pytanie: czy jestem "lochą rozpłodową", czy Twoja mama Zete nią jest? Czasem mi smutno, że urodziłam się kobietą w takim świecie.
Z
Zete
Powinny być zdelegalizowane w pierwszej kolejności.
Górnicze absurdalne eldorado by się skończyło w pierwszej kolejności.
Rozpasanie na posadach związkowych by się skończyło w pierwszej kolejności!
Wszystkie abstrakcje związane z pracą by się skończyły!
Spokój by był, gdyby ludzie pracowali bo chcą i muszą, a nie w związku z pracą POBIERAJĄ! przeróżne świadczenia!
Z
Zete
Gratki belabla, pierwszy sensowny koment jaki tu przeczytałem!
Patolą jest bycie w ciąż 9m-cy w tym 8.5 na L4 potem na macierzyńskim rok za mój i pracodawcy hajs... a potem 3 lata na wychowawczym... już za darmo, ale blokując stanowisko pracy!
Z
Zete
Goń kozy po polu "związkowcu"!
Nie szerz populizmu! głąbie kapuściany!
U mnie w pracy atmosfera jest czysta i nikt o związkach nie myśli!
Tylko idiota mógł coś takiego wymyśleć!
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet