Oczyszczanie twarzy – jak robić to prawidłowo?

Reklama Sephora
Dotąd zdrowo wyglądająca skóra straci swój piękny, naturalny koloryt – przez brak odpowiedniego dotlenienia zacznie być ziemista i poszarzała, bez promiennego blasku.
Dotąd zdrowo wyglądająca skóra straci swój piękny, naturalny koloryt – przez brak odpowiedniego dotlenienia zacznie być ziemista i poszarzała, bez promiennego blasku.
Nie zawsze możesz mieć na to chęć, ale uwierz – codzienne oczyszczanie twarzy to jeden z najważniejszych, jak i nie najważniejszy etap pielęgnacji skóry. Dlaczego warto na nie poświęcić chociaż 5 minut rano i wieczorem każdego dnia?

Oczyszczanie twarzy to najważniejszy etap pielęgnacji skóry – dlaczego tak uważamy?

Nawet najlepszy krem na świecie nie da efektu wow, jeśli będzie aplikowany na nieoczyszczoną skórę. Zgromadzone na niej zanieczyszczenia, w tym cząsteczki kurzu, smogu, pozostałości po kosmetykach oraz nadmiar sebum, skutecznie zablokują ujścia mieszków włosowych i osłabią przenikanie substancji aktywnych w głąb naskórka.

Staraj się myć skórę dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Rano pielęgnacja może być prosta i szybka, szczególnie gdy się spieszysz – wystarczy po prostu zmyć żelem lub pianką zanieczyszczenia powstałe podczas snu. Zwróć uwagę na to, że na poduszce żyją mikroorganizmy i roztocza w towarzystwie kurzu i zanieczyszczeń z powietrza oraz twojego ciała (np. cząsteczki potu).

Wieczorna pielęgnacja powinna być za to pełniejsza i dogłębna, dwu- lub trzyetapowa. Przed snem zawsze musisz pamiętać o demakijażu.

Konsekwencje… braku konsekwencji w myciu twarzy

Codzienne mycie twarzy zaowocuje gładką, promienną i zdrowo wyglądającą skórą. Co może się stać, jeśli przestaniesz dbać o nią w ten sposób, wielokrotnie zapominając o jej oczyszczaniu?

Z początku na skórze mogą zacząć pojawiać się niewielkie wypryski i zaskórniki. Zanieczyszczony naskórek może także stać się bardziej podatny na przesuszenia i podrażnienia, mając problemy z utrzymaniem równowagi w płaszczu hydrolipidowym. Zacznie szybciej się przetłuszczać i coraz słabiej absorbować substancje aktywne z kosmetyków.

Gromadzące się na twarzy zanieczyszczenia mogą również aktywować wolne rodniki powodujące stres oksydacyjny. W konsekwencji w skórze przyspieszą procesy starzenia się komórek, zniknie jędrność i odporność na czynniki zewnętrzne.

Dotąd zdrowo wyglądająca skóra straci swój piękny, naturalny koloryt – przez brak odpowiedniego dotlenienia zacznie być ziemista i poszarzała, bez promiennego blasku.

Oczyszczanie twarzy krok po kroku – jakie kosmetyki wybrać do mycia twarzy?

Jak powinno wyglądać prawidłowe oczyszczanie twarzy krok po kroku? Zapamiętaj: zawsze wieczorem wykonuj demakijaż, codziennie rano i przed snem dokładnie myj skórę żelem lub pianką (pianki do mycia twarzy z dobrym składem znajdziesz między innymi w Sephora), a raz w tygodniu peelinguj naskórek lub wykonuj inny zabieg złuszczający.

Jak prawidłowo wykonać demakijaż?

Do zmywania makijażu używaj kosmetyków dostosowanych do rodzaju skóry. Sięgaj przede wszystkim po takie, które nie podrażniają twarzy. Jej oczyszczanie ma być przecież czystą przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.

Okolice oczu najlepiej zmywaj za pomocą wacika nasączonego mleczkiem (szczególnie w przypadku cery suchej i dojrzałej) lub płynem micelarnym (w przypadku wszystkich typów skóry, w tym wrażliwej). Nie trzyj skóry płatkami. Zamiast tego delikatnie przyłóż wacik do oczu, zaczekaj chwilę, by kosmetyki i zanieczyszczenia mogły się rozpuścić, dopiero potem delikatnie przesuń go po skórze. Wymieniaj płatki na czyste do momentu, aż na ostatnim z nich nie zauważysz brudu.

Co w przypadku, gdy jesteś na campingu lub w innej sytuacji z trudnym dostępem do czystej wody? Możesz wtedy sporadycznie sięgać po chusteczki do demakijażu. W codziennej pielęgnacji staraj się jednak wybierać tradycyjne metody mycia twarzy.

Dokładne mycie twarzy żelem, pianką lub olejkiem

Znajdź swój ulubiony kosmetyk do mycia twarzy. Mogą nim być żele, pianki lub olejki. Te pierwsze są najczęściej polecane do oczyszczania skóry tłustej, mieszanej i problematycznej. Często w ich składzie znajdują się substancje regulujące wydzielanie sebum.

W przypadku skóry suchej, dojrzałej i wrażliwej lepszym wyborem mogą okazać się pianki i olejki. Są często delikatniejsze, nie naruszają naturalnej bariery ochronnej naskórka.

Staraj się dobierać kosmetyki o łagodnej formule, bez agresywnych środków myjących jak SLS czy SLES (Sodium Lauryl Sulfate lub Sodium Laureth Sulfate). Związki te mogą podrażniać lub przesuszać skórę, szczególnie wrażliwą i reaktywną.

Peeling

Aby skóra mogła się lepiej regenerować, warto wspierać ją w usuwaniu martwych komórek naskórka. Najlepiej poradzą sobie z tym peelingi – z drobinkami, z kwasami lub z enzymami. Te pierwsze nie są wskazane dla cer wrażliwych. Coraz większą popularność zyskują peelingi enzymatyczne lub kwasowe o niewielkim stężeniu kwasów AHA czy BHA.

Enzymy i kwasy wykazują dobre właściwości keratolityczne i uwalniają skórę, w tym ujścia mieszków włosowych, z nagromadzonych tkanek, zanieczyszczeń i łoju. Są doskonałym wsparciem w walce z zaskórnikami.

Twarz peelinguj przynajmniej raz w tygodniu. Pamiętaj, by – szczególnie przy kuracji kwasami – stosować ochronę SPF, przez cały rok.

Tonizacja

Oczyszczanie twarzy możesz zwieńczyć jej tonizacją. Tonik przywróci skórze prawidłowy poziom pH (ok. 5,5) i poprawi wchłanialność składników aktywnych z serum i kremów. Możesz na tym etapie używać także hydrolatów oraz mgiełek tonizujących.

Czego unikać podczas mycia twarzy?

Jeśli codziennie oczyszczasz skórę rano i wieczorem, to wielki sukces. Aby ten etap pielęgnacji stał się perfekcyjny, zapamiętaj kilka złotych zasad:

  • unikaj używania mydła tradycyjnego do mycia twarzy – może przesuszać skórę i zaburzać jej pH oraz mikrobiom;

  • do mycia twarzy używaj letniej wody – zarówno gorąca, jak i lodowata mogą przesuszać i podrażniać skórę;

  • płyn micelarny spłukuj wodą – część miceli wiążących się z zanieczyszczeniami na skórze może na niej pozostać, dopóki ich nie zmyjesz wodą;

  • ogranicz stosowanie kosmetyków myjących z mocnymi detergentami jak SLS czy SLES do absolutnego minimum – te składniki świetnie oczyszczają skórę, ale mogą też jednocześnie ją podrażniać i przesuszać;

  • nie stosuj żeli i innych kosmetyków zawierających alkohol etylowy – podrażniają i pozostawiają uczucie ściągnięcia, przesuszają, pobudzając gruczoły łojowe do nadmiernej produkcji sebum;

  • nie pocieraj twarzy ani wacikiem kosmetycznym, ani ręcznikiem – silne tarcie może doprowadzać do mikrouszkodzeń skóry i jej irytacji;

  • regularnie złuszczaj skórę – peelingami, enzymami lub delikatnymi kwasami.

Oczyszczanie twarzy – co zyskasz, dokładnie myjąc skórę każdego dnia?

Na efekty systematycznego oczyszczania twarzy nie musisz długo czekać. Troskliwa pielęgnacja sprawi, że skóra odzyska zdrowy koloryt, miękkość i gładkość. Na doskonale odświeżonej skórze mniej dostrzegalne będą objawy zmęczenia.

Regularna pielęgnacja oczyszczająca pomoże w regulacji produkcji sebum przez gruczoły łojowe. Z czasem zaczną znikać zaskórniki (nie myl ich jednak z naturalnie występującymi włóknami łojowymi). Dogłębnie oczyszczana skóra rzadziej obsypuje się wypryskami i krostkami, oczywiście jeśli w parze z jej myciem idzie odpowiednie jej nawilżanie i odżywianie.

Jedną z większych zalet skupiania się w pielęgnacji na dokładnym oczyszczaniu twarzy jest wolniej szestarzenie się skóry. Zmywając każdego dnia nagromadzone zanieczyszczenia, pozwalasz naskórkowi na lepszą regenerację. Redukujesz też ryzyko pojawiania się wolnych rodników, które są odpowiedzialne za starzenie się komórek. Znika stres oksydacyjny – skóra wygląda zdecydowanie młodziej.

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet