Spis treści
Czy korektę opadających powiek można wykonać w ramach NFZ?
Zabieg korekcji opadania powieki (ptozy) jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia poprzez grupy świadczeń w zależności od rozległości zabiegu i wskazań:
- B31 duże rekonstrukcje na aparacie ochronnym oka.
- B32 duże zabiegi na aparacie ochronnym oka.
- B33 średnie zabiegi na aparacie ochronnym oka.
Plastyka powiek, nazywana inaczej blefaroplastyką może być realizowana przez specjalistów posiadających umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z NFZ w zakresach:
- okulistyka,
- chirurgia plastyczna,
- otorynolaryngologia,
- chirurgia szczękowo-twarzowa,
- chirurgia onkologiczna odpowiednio dla dorosłych i dzieci w trybie hospitalizacji pełnej lub planowej, a w przypadku grupy B33 również w trybie jednego dnia.
Wykaz zawartych umów jest dostępny w informatorze o umowach na stronie NFZ.
Ile kosztuje prywatna wizyta u okulisty? Takie są ceny porady i podstawowych badań
Ile kosztuje wizyta u okulisty? A ile zapłacimy za konsultację okulisty dziecięcego? Te pytania często zadają sobie osoby, które muszą skontrolować swoje oczy lub wzrok pociechy. Problematyczne bywa t...
Kto kwalifikuje się do zabiegu korekcji powieki na NFZ?
Którzy pacjenci mogą poddać się korekcie powiek górnych na NFZ? Jak podaje Narodowy Fundusz Zdrowia, nie ma wytycznych w zakresie kwalifikacji do refundowanego zabiegu korekcji opadania powieki. Decyzję w zakresie metod i sposobu leczenia oraz zastosowanej technologii medycznej podejmuje wyłącznie lekarz, odnosząc się do stanu klinicznego pacjenta.
Stosownie do art. 4 ustawy z dnia 28 lutego 2020 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (DzU z 2022 r. poz. 1731) lekarz ma obowiązek wykonywać zawód, zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej, dostępnymi mu metodami i środkami zapobiegania, rozpoznawania i leczenia chorób, a także zgodnie z zasadami etyki zawodowej oraz z należytą starannością.
– Jednocześnie podkreślić należy, że zgodnie z §3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 22 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (DzU z 2021 r. poz. 290, z późn. zm.) zabiegi chirurgii plastycznej lub zabiegi kosmetyczne są świadczeniami gwarantowanymi wyłącznie, jeżeli są udzielane w przypadkach będących następstwem wady wrodzonej, urazu, choroby lub następstwem ich leczenia – mówi Andrzej Troszyński, p.o. rzecznika prasowego Centrali NFZ.
Wśród przyczyn powstawania ptozy, oprócz procesów starzenia się organizmu, wymieniane są: podłoże genetyczne oraz m.in. cukrzyca, porażenie nerwów oraz zmiany nowotworowe. Wskazaniem do wykonania zabiegu korekty powiek na NFZ są wrodzone wady w postaci opadającej powieki, zaburzenia widzenia oraz nawracające zapalenie spojówek.
Ile kosztują operacje w Polsce? Podajemy ceny poszczególnych zabiegów chirurgicznych
Operacje najczęściej mają na celu ratowanie życia lub poprawę stanu zdrowia pacjenta. Inaczej jest w przypadku medycyny estetycznej, ponieważ zabiegi chirurgiczne wykonuje się zazwyczaj w celu korekcj...