Podkłady mineralne dostępne są w różnych wariantach aplikacji, co ułatwia dobranie odpowiedniego produktu do indywidualnych preferencji, wymagań skóry i pożądanego efektu. W zależności od producenta podkłady mineralne mogą różnić się proporcjami poszczególnych składników, co także stwarza dodatkowe możliwości dopasowania. Kupować je można zarówno w drogeriach stacjonarnych, jak i w sklepach online.
Co wyróżnia podkłady mineralne?
Mineralny podkład to kosmetyk zawierający wyłącznie składniki pochodzenia naturalnego, czyli sproszkowane minerały. Część z nich pełni rolę pigmentu. To między innymi: tlenek cynku, tlenek żelaza, dwutlenek tytanu, żółcień, czerwień i czerń żelazowa. Bazę podkładu stanowi krzemionka, która ukrywa niedoskonałości, matuje, a dodatkowo łagodzi podrażnienia. Znajdziemy tu również mikę, czyli serycyt, dzięki której kosmetyk zyskuje lekkość i łatwość rozprowadzenia. Niektóre z minerałów mają również właściwości lecznicze. Przykładem jest tlenek cynku, który wspomaga gojenie niedoskonałości i korzystnie wpływa na stan skóry.
Hipoalergiczna formuła podkładów mineralnych sprawiła, iż początkowo korzystały z nich głównie kobiety z poważnymi chorobami dermatologicznymi i po przebytych zabiegach medycyny estetycznej. Dzisiaj kosmetyki te cieszą się coraz większą popularnością.
Zalety podkładów mineralnych
Podkłady mineralne mają sporo zalet, dzięki którym są cenione przez osoby z cerą wrażliwą, alergiczną i problematyczną. Naturalny skład nie szkodzi skórze, a w wielu przypadkach potrafi pomóc. Minerały mają działanie przeciwtrądzikowe, antybakteryjne i łagodzące podrażnienia. Podkłady tego typu nie blokują także porów skórnych.
Dobrze dobrany podkład mineralny jest równie trwały i dobrze kryjący co produkt tradycyjny. Oczywiście, ta kwestia zależy jeszcze od konkretnego produktu, sposobu jego aplikacji i rodzaju pędzla, przyjąć można jednak, że kosmetyki te sprawdzą się przy cerze różnego typu, nie tylko w sytuacji, gdy wymagane jest jedynie lekkie ujednolicenie kolorytu.
Dobrze dobrany i nałożony podkład mineralny na skórze prezentuje się bardzo subtelnie. Często jest to efekt lepszy niż przy podkładzie tradycyjnym, za pomocą którego łatwo stworzyć efekt maski. Skóra wygląda naturalnie, a komfort noszenia jest nieporównywalny.
Podkłady mineralne mają wysoką wydajność i długi termin ważności. Prawidłowo przechowywane są właściwie wieczne. Ich dodatkowym atutem jest szeroki wybór. Nie wszystkie są drogie, a nawet przy wyższej cenie można zauważyć korzystny stosunek wydajności do kosztu. Producenci dbają o szeroką gamę kolorystyczną, a w drogeriach dostępne są również próbki ułatwiające dobór. Gotowe bazy kolorystyczne i pigmenty pozwalają łatwo rozjaśnić, przyciemnić, ocieplić lub ochłodzić podkład. Z myślą o różnych rodzajach skóry opracowuje się różne formuły: matujące, kryjące, rozświetlające.
Wady podkładów mineralnych
Czy wobec tego podkłady mineralne mają jakieś wady? Niestety, tak. Przede wszystkim nakładanie podkładu mineralnego trwa dość długo. Aby uzyskać naturalny efekt, należy aplikować go warstwami i powtarzać czynności do uzyskania pożądanego rezultatu. Jeśli do tego czasu doliczymy minuty poświęcone na pozostałe kosmetyki kolorowe, trzeba liczyć się z koniecznością wcześniejszego wstawania, by zdążyć z makijażem do pracy.
Podkłady mineralne w proszku mogą podkreślać przesuszone skórki, nie sprawdzają się więc u osób z tendencją do ich powstawania. Prawidłowa pielęgnacja cery jest w tym przypadku podstawą. Nauczenie się wszystkich niezbędnych czynności nieco trwa, a sama sztuka makijażu wymaga pewnej wprawy. Źle dobrany i nieprawidłowo nałożony podkład będzie się ważył i nie pozwoli na uzyskanie naturalnego efektu. Wypracowanie własnego sposobu na codzienny make-up przebiegać będzie zapewne metodą prób i błędów, cierpliwość zatem jest wskazana.
Jak wybrać podkład mineralny?
Wybierając podkład mineralny, w pierwszej kolejności określić trzeba jego rodzaj, formę, a następnie odcień.
Podkład kryjący, nawilżający czy matujący? To pierwsze pytanie, na które trzeba sobie odpowiedzieć. Po podkład mineralny kryjący warto sięgnąć przed wielkim wyjściem. Jest on w stanie całkowicie zakryć niedoskonałości, nie tworząc jednocześnie efektu maski. Podkład matujący reguluje poziom sebum i działa antybakteryjnie. Powinny zdecydować się nań osoby o cerze przetłuszczającej się i skłonnej do wyprysków. Podkład mineralny rozświetlający sprawdzi się przy cerze bladej, poszarzałej i zmęczonej. Ukryje zmarszczki i wyrówna koloryt.
Podkład mineralny w płynie, sypki czy w kremie? Od tego wyboru uzależnione jest zachowanie podkładu na skórze oraz sposób jego aplikacji. Najczęściej spotykana jest forma sypka - najbardziej naturalna. Aplikacja wymaga tutaj pewnej wprawy. Podkłady mineralne w kremie to połączenie minerałów z innymi składnikami, na przykład z masłem babassu. Nie znajdziemy tu zatem sztucznych składników i wypełniaczy. Sposób aplikacji jest wygodniejszy, a dodatkowo podkłady tego rodzaju często sprawdzają się lepiej niż proszek przy cerze bardzo suchej lub trądzikowej. Podkład mineralny w płynie to, niestety, postać najmniej naturalna. Ze względu na dodatek wody znajdziemy tutaj substancje konserwujące, przeciwdziałające rozwojowi drobnoustrojów.
Ostatnią kwestią jest wybór właściwego odcienia. Dokonuje się go tak samo jak w przypadku podkładów tradycyjnych, porównując kolor do cery w świetle dziennym. Producenci często oferują opcję skorzystania z próbek.
Jak aplikować podkład mineralny?
Aplikacja podkładu mineralnego, zwłaszcza sypkiego, wydaje się trudna, dość łatwo jednak dojść do wprawy. Podstawową zasadą jest unikanie przesady. Lepiej nałożyć kilka cienkich warstw, aż do uzyskania pożądanego efektu, niż jedną grubszą. Minerały dobrze trzymają się skóry, często kosmetyku wcale nie potrzeba wiele.
Podkład mineralny nakładać można na sucho lub na mokro. Ta pierwsza opcja jest wygodniejsza. Wystarczy zaopatrzyć się w pędzel kabuki lub flat top o zbitym włosiu. Najpierw wysypuje się odrobinę podkładu na wieczko opakowania i wtłacza proszek w pędzel, później zaś kolistymi ruchami aplikuje, zaczynając od środkowych partii ku zewnętrznym. Metoda aplikacji na mokro daje mocniejszy i trwalszy efekt krycia. Pędzel należy wcześniej zwilżyć wodą, a po wtłoczeniu podkładu we włosie, stemplować twarz. Później pozostaje rozetrzeć całość okrężnymi ruchami.
Czy istnieje zdrowy makijaż? Odpowiada pierwszy skin coach w Polsce
Kobieta
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wielki powrót Ireny Santor na salony! Wszyscy patrzyli tylko na nią | ZDJĘCIA
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!