Polki wypełniają ankietę o swoich doświadczeniach na porodówkach – ruszyła akcja „Głos matek ma moc zmiany”. Każdy głos ma znaczenie!

red
Fundacja Rodzić po Ludzku właśnie rozpoczęła akcję „Głos matek ma moc zmiany”. Po 12 latach od ostatniej akcji „Rodzić po Ludzku”, pyta kobiety o ich doświadczenia okołoporodowe. Chce się dowiedzieć w jaki sposób kobiety są traktowane przez personel, czy rodzą w godnych warunkach, sprawdza czy szpitale przestrzegają standardów opieki okołoporodowej i gdzie w Polsce można urodzić po ludzku.

Fundacja chce ponownie wnieść głos matek do przestrzeni publicznej i zmieniać szpitale. W pierwszych dniach akcji o swoich doświadczeniach opowiedziało ponad 10 tys. kobiet.

O swoich doświadczeniach kobiety mogą opowiedzieć w specjalnej ankiecie online na stronie

ankieta.rodzicpoludzku.pl

. Sprawdza ona jakości opieki okołoporodowej w konkretnym szpitalu – od izby przyjęć do momentu wyjścia do domu. Obok warunków i czystości na salach, jakości wyżywienia w szpitalu, kobiety oceniają m.in. sposób przekazywania informacji przez personel, poszanowanie prawa do intymności, do decydowania o przebiegu porodu oraz wykonywanych zabiegach medycznych i pielęgnacyjnych, respektowanie planu porodu, jakość wsparcia w zakresie karmienia oraz opieki nad dzieckiem po porodzie.

Każdy głos ma znaczenie!

Głosy i opinie matek pomogą Fundacji w podejmowaniu interwencji tam, gdzie łamane są prawa kobiet. Na podstawie ankiet zebranych do końca marca zostanie opracowany raport na temat realizacji standardów opieki okołoporodowej i sytuacji na polskich porodówkach, a także rekomendacje dla Ministra Zdrowia. Wyniki każdego szpitala będą prezentowane na stronie

www.gdzierodzic.info

i na bieżąco aktualizowane. Ułatwi to innym kobietom wybranie miejsca do porodu.

Polki wypełniają ankietę o swoich doświadczeniach na porodówkach –  ruszyła akcja „Głos matek ma moc zmiany”. Każdy głos ma znaczenie!

Skuteczność kolejnych akcji Rodzić po Ludzku w latach 1994-2006 dowiodła, jak ważne jest wnoszenie do przestrzeni publicznej głosu kobiet, ich osobistych doświadczeń i oceny opieki. Akcje znacząco zmieniły polskie porodówki, były jednak wydarzeniami pojedynczymi. Doświadczenie pokazuje, że stały monitoring wymusza na szpitalach wprowadzanie zmian, podnoszenie i przestrzeganie standardów, co daje szanse na długofalowe efekty.

Projekt został objęty honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Rzecznika Praw Pacjenta.

Więcej informacji: Iwona Adamska-Sala, +48 600 251 210, iwona.adamska@rodzicpoludzku.pl.

O Fundacji Rodzić po Ludzku:

Fundacja Rodzić po Ludzku jest organizacją pozarządową pożytku publicznego działająca na rzecz kobiet w ciąży i matek małych dzieci. Misją Fundacji jest poprawa opieki perinatalnej i warunków w placówkach położniczych w Polsce. Od 22 lat w sposób ciągły prowadzi działania rzecznicze, interwencyjne i edukacyjne, których adresatami są decydenci służby zdrowia, aktywiści, personel medyczny oraz same kobiety w ciąży i matki małych dzieci. Monitoringi, wynikające z nich raporty i analizy stanu opieki okołoporodowej stały się podstawą postulatów stworzenia ogólnopolskich standardów opieki okołoporodowej. W 2015 r. Fundacja otrzymała nagrodę WHO za „działalność w zakresie prac nad poprawą jakości opieki okołoporodowej", a w 2016 r. nagrodę ONZ za „skuteczne rzecznictwo oraz wsparcie praw kobiet”.

www.rodzicpoludzku.pl

| www.gdzierodzic.info | facebook.com/Fundacja-Rodzic-po-Ludzku

Zobacz także:


Jaka jest rola położnej w życiu kobiety?

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet