Fundacja chce ponownie wnieść głos matek do przestrzeni publicznej i zmieniać szpitale. W pierwszych dniach akcji o swoich doświadczeniach opowiedziało ponad 10 tys. kobiet.
O swoich doświadczeniach kobiety mogą opowiedzieć w specjalnej ankiecie online na stronie
ankieta.rodzicpoludzku.pl. Sprawdza ona jakości opieki okołoporodowej w konkretnym szpitalu – od izby przyjęć do momentu wyjścia do domu. Obok warunków i czystości na salach, jakości wyżywienia w szpitalu, kobiety oceniają m.in. sposób przekazywania informacji przez personel, poszanowanie prawa do intymności, do decydowania o przebiegu porodu oraz wykonywanych zabiegach medycznych i pielęgnacyjnych, respektowanie planu porodu, jakość wsparcia w zakresie karmienia oraz opieki nad dzieckiem po porodzie.
Każdy głos ma znaczenie!
Głosy i opinie matek pomogą Fundacji w podejmowaniu interwencji tam, gdzie łamane są prawa kobiet. Na podstawie ankiet zebranych do końca marca zostanie opracowany raport na temat realizacji standardów opieki okołoporodowej i sytuacji na polskich porodówkach, a także rekomendacje dla Ministra Zdrowia. Wyniki każdego szpitala będą prezentowane na stronie
www.gdzierodzic.infoi na bieżąco aktualizowane. Ułatwi to innym kobietom wybranie miejsca do porodu.
Skuteczność kolejnych akcji Rodzić po Ludzku w latach 1994-2006 dowiodła, jak ważne jest wnoszenie do przestrzeni publicznej głosu kobiet, ich osobistych doświadczeń i oceny opieki. Akcje znacząco zmieniły polskie porodówki, były jednak wydarzeniami pojedynczymi. Doświadczenie pokazuje, że stały monitoring wymusza na szpitalach wprowadzanie zmian, podnoszenie i przestrzeganie standardów, co daje szanse na długofalowe efekty.
Projekt został objęty honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Rzecznika Praw Pacjenta.
Więcej informacji: Iwona Adamska-Sala, +48 600 251 210, iwona.adamska@rodzicpoludzku.pl.
O Fundacji Rodzić po Ludzku:
Fundacja Rodzić po Ludzku jest organizacją pozarządową pożytku publicznego działająca na rzecz kobiet w ciąży i matek małych dzieci. Misją Fundacji jest poprawa opieki perinatalnej i warunków w placówkach położniczych w Polsce. Od 22 lat w sposób ciągły prowadzi działania rzecznicze, interwencyjne i edukacyjne, których adresatami są decydenci służby zdrowia, aktywiści, personel medyczny oraz same kobiety w ciąży i matki małych dzieci. Monitoringi, wynikające z nich raporty i analizy stanu opieki okołoporodowej stały się podstawą postulatów stworzenia ogólnopolskich standardów opieki okołoporodowej. W 2015 r. Fundacja otrzymała nagrodę WHO za „działalność w zakresie prac nad poprawą jakości opieki okołoporodowej", a w 2016 r. nagrodę ONZ za „skuteczne rzecznictwo oraz wsparcie praw kobiet”.
www.rodzicpoludzku.pl| www.gdzierodzic.info | facebook.com/Fundacja-Rodzic-po-Ludzku
Zobacz także:- Koniec rodzenia po ludzku? Prawa kobiet rodzących mogą być zagrożone
- Test na depresję poporodową znajdzie się w standardach opieki okołoporodowej. To przełom w podejściu do depresji poporodowej [test Becka]
- Jak należy się przygotować do porodu?
- Idealna porodówka – co jest ważne dla przyszłej mamy?
- Porodówka. Prywatna czy publiczna? Jak wybrać szkołę rodzenia?
Jaka jest rola położnej w życiu kobiety?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wielki powrót Ireny Santor na salony! Wszyscy patrzyli tylko na nią | ZDJĘCIA
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!