Prezenty dla dzieci z domu dziecka. Zobacz, co warto sprezentować maluchom, a czego nie wolno dawać

Anna Bartosiewicz
Nawet, jeżeli mamy dobre intencje, nie każda rzecz nadaje się na przekazanie do domu dziecka.
Nawet, jeżeli mamy dobre intencje, nie każda rzecz nadaje się na przekazanie do domu dziecka. Petricaragea Alexandru/Pexels.com
Święta to dobra okazja, aby obdarować dzieci z domów dziecka. Jednak nie wszystko nadaje się na prezent, a przygotowując paczkę w niefortunny sposób, możemy sprawić najmłodszym przykrość. Co zrobić, aby przekazać rzeczy do domu dziecka i jakich błędów unikać? Podpowiadamy, jak przygotować świąteczne prezenty dla potrzebujących.

Jak znaleźć dom dziecka, który przyjmuje darowizny?

Nie każdy wie, jak znaleźć dom dziecka, który przyjmuje darowizny na Boże Narodzenie i co można dać na prezent. Wyjaśniamy, jak przekazać rzeczy dla dzieci z domów dziecka i co najchętniej przyjmują tego typu placówki.

Przed zakupem przedmiotów dla wychowanków domu dziecka warto odwiedzić stronę Domydziecka.org, która prowadzi jedyną w Polsce bazę danych na temat tego typu placówek. Serwis, którym zarządza Fundacja „Polski Instytut Filantropii”, umożliwia wyszukiwanie: rodzinnych domów dziecka, rodzin zastępczych, a także placówek rodzinnej i instytucjonalnej pieczy zastępczej.

Dom dziecka jest całodobową placówką opiekuńczo-wychowawczą typu socjalizacyjnego. Mieszkają w nim dzieci i młodzież, których potrzeby stale lub okresowo nie mogą zostać zaspokojone w domu rodzinnym. Piecza zastępcza jest sprawowana nad dzieckiem, któremu nie można zapewnić opieki i wychowania rodziców, natomiast w placówce instytucjonalnej pieczy zastępczej umieszcza się dzieci powyżej 10. roku życia, które wymagają szczególnej opieki lub mają trudności w przystosowaniu się do życia w rodzinie. Na terenie Polski funkcjonują następujące placówki instytucjonalnej pieczy zastępczej:

  • rodzinne,
  • socjalizacyjne,
  • interwencyjne,
  • specjalistyczno-terapeutyczne,
  • łączące wyżej wymienione zadania.

Pod adresem Domydziecka.org można sprawdzić, jakie placówki znajdują się w danej miejscowości lub województwie oraz znaleźć do nich dane kontaktowe. Na profilach poszczególnych rodzin i instytucji znajdują się także adnotacje dotyczące gotowości do przyjęcia darów rzeczowych oraz adresy stron internetowych domów dziecka.

Jak skontaktować się z domem dziecka?

Przez formularz na stronie Domydziecka.org można skontaktować się z wybraną placówką oraz dowiedzieć się osobiście, czego potrzebują jej wychowankowie. Aby znaleźć dom dziecka chcący przyjąć dary rzeczowe, które mamy do przekazania, wystarczy wypełnić prosty formularz dostępny na stronie. Wypełnienie wniosku przypomina zamieszczenie ogłoszenia na platformie sprzedażowej.

Polski Instytut Filantropii zamieszcza na stronie informacje na temat darowizn, które chcą przekazać darczyńcy. W formularzu należy opisać przedmioty do oddania. Można także dołączyć informację na temat ich transportu, np. zadeklarować przewiezienie rzeczy we własnym zakresie. Następnie listy rzeczy do oddania są publikowane na stronie Domydziecka.org i stają się widoczne dla wszystkich, natomiast zarejestrowane w serwisie i aktywowane placówki mogą uzyskać dostęp do danych kontaktowych darczyńcy, aby umówić się z nim na przekazanie rzeczy. Ogłoszeniodawca sam decyduje, przez ile dni będzie aktywne ogłoszenie oraz do której kategorii je przypisać.

Darczyńcy mają do swojej dyspozycji takie kategorie, jak:

  • dom,
  • kosmetyki,
  • marzenia,
  • nauka,
  • pomoc finansowa,
  • pomoc rzeczowa,
  • remont,
  • ubrania,
  • wolontariat,
  • wypoczynek,
  • zdrowie.

Na stronie Domydziecka.org widoczne są także wskazanie przez darczyńców miejscowości. Wśród proponowanych darów znajdziemy m.in.: zabawki i plastelinę w dobrym stanie, ubranka dziecięce, akcesoria dla niemowląt, książki, meblościanki czy łóżka.

Czego nie przynosić do domu dziecka?

Wiele rodzin decyduje się na przekazanie domom dziecka używanej odzieży i zabawek. Tego typu darowizny cieszą się bardzo dużą popularnością wśród rodziców, ale nie zawsze spotykają się z aprobatą domów dziecka.

„Część domów dziecka niechętnie przyjmuje używane ubrania, zarówno ze względów sanitarnych, jak i z dotychczasowego złego doświadczenia, kiedy zniszczone rzeczy nie nadają się do dalszego użytku. Chcąc przekazać zabawki i ubrania, lepiej kontaktować się z rodzinnymi domami dziecka oraz rodzinami zastępczymi, które opiekują się także młodszymi dziećmi” – można przeczytać na stronie Domydziecka.org.

Błędem jest także przynoszenie zabawek do placówek opiekuńczo-wychowawczych typu socjalizacyjnego. Są to typowe domy dziecka, w których mieszkają dzieci powyżej 10. roku życia. Wychowanków w tym wieku nie ucieszą ich zabawki dla maluchów, ale frajdę może im sprawić ambitna gra planszowa czy sprzęt sportowy.

Warto również pamiętać, że dom dziecka to nie śmietnik. Nie wolno przynosić do tego typu placówek zniszczonej, dziurawej lub brudnej odzieży, niedziałającego sprzętu elektronicznego, ani starych, niemodnych ubrań po dziadkach. Przed przyniesieniem do placówki rzeczy znalezionych podczas świątecznych porządków należy zastanowić się, czy faktycznie sprawią one dzieciom radość i nadadzą się do użycia. Nie wolno dawać dzieciom na prezent brudnych rzeczy, środków czystości, ani uszkodzonych przedmiotów. Tylko przemyślane upominki mogą sprawić im radość. Jeżeli nie stać nas na zakup nowych rzeczy, powinniśmy postawić na jakość, a nie ilość.

Co można przekazać domom dziecka?

Potrzeby domów dziecka są bardzo rozległe. Oprócz kupowania dzieciom prezentów warto dowiedzieć się, co może się przydać wybranej instytucji. Tego typu instytucje przyjmują pościel (nową i używaną) oraz odzież w dobrym stanie. Jeżeli mamy do oddania ubrania, przed ich przeniesieniem należy je uprać i wyprasować. Przydają się także produkty spożywcze.

Nawet, jeżeli nie uda nam się obdarować bezpośrednio dziecka, możemy wesprzeć placówkę, w której ono mieszka. Domy dziecka chętnie przyjmują produkty używane na bieżąco, np.:

  • przybory szkolne,
  • kosmetyki,
  • środki czystości.

Ponadto domy dziecka często potrzebują pomocy przy pracach remontowych. Pokoje dziecięce i łazienki mogą wymagać odświeżenia, potrzebne są także place zabaw i boiska. Dlatego domy dziecka i inne placówki można wesprzeć nie tylko własną pracą, ale też materiałami budowlanymi.

Inne wyzwania stanowią: organizacja wyjazdów w okresie letnim oraz rehabilitacja dzieci z niepełnosprawnościami. Oprócz tego wsparcia potrzebuje pełnoletnia młodzież, która się usamodzielnia. Mniej wskazane jest przekazywanie ubrań i zabawek – tych trafia do domów dziecka najwięcej.

Jak zrobić darowiznę na rzecz domu dziecka?

Na stronie Domydziecka.org można znaleźć listy potrzeb poszczególnych rodzin zastępczych oraz instytucji wraz z ich adresami i danymi kontaktowymi. Przed przekazaniem darowizny warto skontaktować się z daną instytucją i upewnić się, czego potrzebuje w konkretnym momencie. Dary można wysłać lub dostarczyć osobiście.

Może zainteresować Cię także:

Osoby, które chcą wesprzeć domy dziecka, mogą zrobić przelew na konto o numerze 85 1750 0012 0000 0000 3741 3607. Osoby, które chcą wesprzeć działalność portalu Domydziecka.org, mogą zrobić przelew na rachunek o numerze 63 1750 0012 0000 0000 3100 5892.

Niemniej warto poszukać sugerowanych form wsparcia bezpośrednio na stronie internetowej domu dziecka lub zainteresować się działalnością organizacji pozarządowych. Niektóre fundacje organizują zbiórki na rzecz wychowanków domów dziecka i umożliwiają dokonywanie wpłat na wybrany cel. Przykładowo, za pośrednictwem Fundacji Dom w Łodzi można znaleźć interaktywną listę życzeń i sfinansować wybrany zakup, np. smartfona, rękawiczek lub posiłku za 20 zł. Wpłacający ma możliwość dokonania rezerwacji danego produktu przez formularz online. Znajdzie także link do potrzebnego przedmiotu w internecie. Gdy zakup zostanie opłacony, rzecz zniknie z listy.

Zapytaj pracowników domu dziecka, czego potrzebują ich podopieczni

Dobrą praktyką jest zgłoszenie się do konkretnego domu dziecka i dowiedzenie się, jakie produkty są potrzebne. Takie placówki nie tylko wychowują dzieci, ale muszą także opłacać paliwo, kupować środki higieny osobistej czy zajmować się leczeniem swoich podopiecznych.

W okresie przedświątecznym warto zaproponować również, aby dzieci napisały list do świętego Mikołaja. Jeżeli placówka zgodzi się na zakup upominku dla konkretnej osoby, być może udać się zrealizować jej marzenie.

Zainteresowanie dziećmi, które nie mieszkają z rodzicami, rośnie przed świętami Bożego Narodzenia. Pomóc mogą nie tylko osoby indywidualne, ale także sklepy czy cukiernie, które są w stanie sprezentować wychowankom swój asortyment.

Domy dziecka, rodziny zastępcze i placówki pieczy zastępczej w Polsce

W 2020 r. w Polsce funkcjonowało 35 855 rodzin zastępczych (spokrewnionych, niezawodowych i zawodowych) oraz 685 rodzinnych domów dziecka. W rodzinach zastępczych i rodzinnych domach dziecka żyło 55 486 dzieci, w tym 6195 osób z niepełnosprawnościami. Do adopcji trafiło zaledwie 1140 dzieci z rodzinnej pieczy zastępczej oraz ok. 238 dzieci z instytucjonalnej pieczy zastępczej.

W tym czasie w Polsce istniało ponad 1200 placówek instytucjonalnej pieczy zastępczej, w tym 1193 placówek opiekuńczo-wychowawczych, 10 regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych i 2 interwencyjne ośrodki preadopcyjne. 31 grudnia 2020 r. w Polsce żyło 71 515 dzieci objętych pieczą zastępczą, o 3,76 proc. mniej niż rok wcześniej. Według GUS w Rodzinnej Pieczy Zastępczej przebywało 55 486 dzieci, natomiast w Instytucjonalnej Pieczy Zastępczej – 16 029 wychowanków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szeremeta odrzuciła pół miliona

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet