Profilaktyka przeciwzmarszczkowa. 6 kroków do jędrnej i gładkiej skóry twarzy. Zobacz, jak zapobiegać powstawaniu bruzd i zmarszczek

Redakcja Strona Kobiet
Redakcja Strona Kobiet
Po 50. roku życia profilaktyka przeciwzmarszczkowa nabiera coraz większego znaczenia.
Po 50. roku życia profilaktyka przeciwzmarszczkowa nabiera coraz większego znaczenia. Cottonbro Studio/Pexels.com
Zmarszczki to problem, który daje o sobie znać w wieku średnim. Początkowo ledwo widoczne, z czasem stają się utrapieniem wielu kobiet. Na szczęście odpowiednia profilaktyka przeciwzmarszkowa może spowolnić procesy starzenia. Podpowiadamy, czym się kierować podczas pielęgnacji skóry i jak można przywrócić jej jędrność.

Spis treści

Co wpływa na starzenie się skóry?

Zmiany zachodzące w naszym organizmie są nieuchronne, a efekty starzenia można m.in. zaobserwować na skórze. I chociaż sam proces powstawania zmarszczek jest nieodwracalny, to można go spowolnić poprzez stosowanie kosmetyków o działaniu anti-aging oraz odpowiednią dietę. Warto wiedzieć, że do tworzenia się zmarszczek przyczynia się wiele czynników, m.in.:

  • mimika twarzy,
  • promieniowanie słoneczne,
  • zanieczyszczenie środowiska, 
  • życie w stresie, 
  • uboga dieta,
  • niedostateczne nawodnienie organizmu, 
  • zbyt niska lub wysoka temperatura, 
  • wiatr,
  • dym papierosowy,
  • deficyt snu.

Wraz z upływem lat skóra staje się coraz bardziej pomarszczona i sucha w dotyku. Traci zdrowy, cielisty kolor i pojawiają się na niej pierwsze przebarwienia. Cera staje się ziemista, a także można na niej zaobserwować zmiany naczyniowe. Niekiedy pojawiają się także problemy z jej rogowaceniem i brodawkami łojotokowymi. Możemy jednak mieć wpływ na wygląd swojej skóry za sprawą jej właściwej pielęgnacji oraz zdrowego odżywiania. Przygotowaliśmy zestaw wskazówek, do których warto się stosować, aby spowolnić pojawienie się zmarszczek i spłycić te, które już mamy.

Chroń skórę przed promieniowaniem słonecznym

Niektórym osobom wydaje się, że skóra narażona jest na promieniowanie słoneczne tylko w letnie, słoneczne dni. To błędne rozumowanie. Eksperci uważają, że bez kremu z filtrem SPF można opalać się zaledwie 15 minut. Później nasza skóra jest narażona na niekorzystne działanie promieni słonecznych.

Zobacz, o czym pamiętać, aby działać odmładzająco na skórę!

Aby zadbać o odpowiednią ochronę przed słońcem, należy przez cały rok stosować kremy na dzień z filtrem SPF. Fotoprotekcja jest szczególnie ważna nie tylko latem, ale też zimą, gdy na zewnątrz leży śnieg, który odbija promienie słoneczne. Kremy z filtrem chronią przed różnymi typami promieniowania, m.in. przed:

  • promieniami UVA, które wnikają najgłębiej w skórę (50 proc. z nich dociera aż do skóry właściwej),
  • promieniami UVB (efektem ich działania są: opalenizna, ale też reakcje alergiczne, a nawet nowotwory skórne).

Odpowiednio się odżywiaj, a skóra odwdzięczy się ładnym wyglądem

Na kondycję skory szczególny wpływ ma dieta. Ta zalecana dla kobiet, którym zależy na gładkiej cerze, powinna być bogata w antyoksydanty, np.: witaminę C i E. Przeciwutleniacze neutralizują działanie wolnych rodników. Ich bogatym źródłem są m.in.:

  • zielona herbata, 
  • borówki i inne owoce leśne, 
  • rośliny zawierające beta-karoten, np. marchew, dynia, fasolka szparagowa, zielony groszek, brzoskwinie i morele.

Dbaj o nawilżenie ciała

Aby skóra była jędrna i elastyczna, musimy zatroszczyć się o jej odpowiednie nawilżenie. Podstawą jest przyjmowanie dużej ilości płynów. Aby pamiętać o piciu wody, można zainstalować sobie specjalną aplikację, która będzie przypominać o nawodnieniu i mierzyć ilość spożywanych przez nas płynów. Warto także sięgać po kosmetyki zawierające kwas hialuronowy, czyli organiczny związek chemiczny, który ma zdolność wiązania wody, zatrzymuje ją w skórze i pomaga ograniczyć jej utratę.

Wzmocnij skórę

Aby zadbać o wzmocnienie i uelastycznienie skóry, zaleca się stosowanie kosmetyków sprzyjających produkcji kolagenu – białka, które jest m.in. budulcem skóry. W wielu nowoczesnych kosmetykach kolagen, keratynę czy elastynę zastępują peptydy – organiczne związki chemiczne. To dzięki nim skóra przestaje być wiotka i nabiera sprężystości. Potrzebuje ona także ceramidów, które chronią przed wysuszeniem i podrażnieniem oraz witaminy A, stymulującej proces powstawania włókien kolagenowych, a także sprzyjającej odnowie komórek. Do pielęgnacji twarzy warto wykorzystać również wspomniany już kwas hialuronowy. Można go stosować w okolicy oczu (jako kwas hialuronowy BIO-UP).

Sięgaj po kosmetyki o działaniu kojącym i łagodzącym

Skóra narażona na działanie czynników atmosferycznych lub klimatyzacji staje się bardziej wysuszona, skłonna do podrażnień i występowania ranek. Dlatego tak ważne jest aplikowanie jej preparatów o działaniu łagodzącym tego typu objawy. Można sięgać po produkty, które zawierają masło shea czy pantenol.

Unikaj toksyn i zanieczyszczeń

Bardzo niekorzystny wpływ na skórę ma dym z tradycyjnych papierosów. Z tego powodu stanowczo odradzamy palenie w domu. Warto także unikać towarzystwa palaczy i przebywania na świeżym powietrzu w dużym stężeniu smogu.

Szukając odpowiednich dla siebie kosmetyków, warto zwrócić uwagę na to, aby były one przeznaczone dla kobiet w naszym wieku. Dobrze jest także zmieniać listę stosowanych produktów w zależności od pory roku. Wśród tych zatrzymujących procesy starzenia nie może zabraknąć:

  • serum na dzień i na noc,
  • kremu na dzień z filtrem SPF,
  • kremu na noc,
  • kremu pod oczy. 
Dodaj firmę
Logo firmy Główny Inspektorat Sanitarny
Warszawa, Targowa 65
Autopromocja

Zadbaj o swoje naturalne piękno!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet